Ile Facebook znaczy dla europejskiej gospodarki?

31.01.2012
Ile Facebook znaczy dla europejskiej gospodarki?

Ile Facebook znaczy dla europejskiej gospodarki?

Lubimy takie analizy, bo one pozwalają spojrzeć na największe fenomeny współczesnego internetu z nieco innego kąta niż zazwyczaj to robimy. Wiemy ile Google znaczy dla amerykańskiej gospodarki (54 mld dol. w samym 2009 r.) Wiemy również ile Facebook znaczny dla amerykańskiej ekonomii (12,9 mld dol. oraz 182 tys. miejsc pracy). Teraz, za pośrednictwem COO Facebooka Sharyl Sandberg, wiemy również ile Facebook znaczy dla europejskiej gospodarki, czyli również dla nas samych.

Sandberg pokusiła się o taką deklarację podczas swojego przemówienia na konferencji Digital Life Design w Monachium w zeszłym tygodniu. Według informacji przekazanej przez szefową operacyjną Facebooka, największy na świecie serwis społecznościowy w 2011 r. przyczynił się do wygenerowania 15,3 mld dol. oraz powstania 230 tys. miejsc pracy.

Przy okazji ogłoszono powstanie nowego programu, który ma pomóc małym przedsiębiorstwom w Europie. Facebook da im po 100 euro w wewnętrznej walucie Credits na działania marketingowe w swoim serwisie.

15,3 mld dol. to według dzisiejszego kursu dolara ok. 49 mld zł. Zeszłoroczne przychody Polski miały wynieść 273 mld zł. (jeszcze nie ma pełnego sprawozdania wykonania budżetu za zeszły rok na stronach rządowych). Wychodzi więc na to, że gdyby Facebook działał jedynie w Polsce, to byłby odpowiedzialny za 18% naszych przychodów. 

przemekspider

Dołącz do dyskusji