Facebook zdemaskował rosyjskich przestępców

18.01.2012
Facebook zdemaskował rosyjskich przestępców

Facebook zdemaskował rosyjskich przestępców

W 2008 roku powstał robak internetowy Koobface, dzięki któremu grupa hakerów dorobiła się fortuny. Facebook odnalazł jego twórców.

Portal przy współpracy z firmą Sophos, producentem programów antywirusowych, zidentyfikował pięciu rosyjskich cyberprzestępców odpowiedzialnych za stworzenie Koobface. Robak internetowy zarażał komputery użytkowników poprzez Facebooka, pozwolił na stworzenie botnetu liczącego 800 tysięcy zainfekowanych komputerów (dane: Kaspersky). Zyski z nielegalnej działalności Rosjan wynoszą około 2 milionów dolarów. Za zdobyte pieniądze podróżowali oni po świecie, byli między innymi w Hiszpanii, Monte Carlo czy Niemczech.

Facebook doszedł do prywatnych kont hakerów w swoim serwisie. Firmie Sophos udało się namierzyć komputer kontrolujący botneta, którego odnalezienie było możliwe dzięki złym zabezpieczeniom ze strony przestępców. Wyciągnięto z niego również zdjęcia z Foursquare’a, zdradzające dokładną lokalizację grupy. Przestępcy działają w Petersburgu.

Problemem w ujęciu grupy są zaniedbania ze strony organów ścigania. Jest to głównym powodem tego, że przestępcy nie odsiadują jeszcze wyroków w więzieniach. Facebook zapewnia, że nie zrezygnuje ze ścigania przestępców, dopilnuje aby sprawcy zostali ujęci.

Dołącz do dyskusji