CES 2012: Kontroluj telewizor myślami

12.01.2012
CES 2012: Kontroluj telewizor myślami

CES 2012: Kontroluj telewizor myślami

Co tam zarządzenie głosowe smartfonem za pomocą Siri, co tam sterowanie urządzeniami za pomocą gestów i ruchów dzięki technologii Kinect – na targach CES w Las Vegas firma Haier zaprezentowała technologię, która pozwala na kontrolę tego, co dzieje się na ekranie telewizora za pomocą… fal mózgowych. To na razie prototyp, który – jak dowiedziałem się od przedstawicieli firmy na targach CES – wyrósł ze współpracy z rynkiem medycznym, ale i tak ta innowacja robi wielkie wrażenie. 

To już nie science fiction, ani nawet kolejny odcinek serialu Star Trek, czy bajki The Jetsons – dzięki specjalnemu urządzeniu, wyglądającemu jak słuchawki, które jednak nie są nakładane na uszy, lecz przytykane do czoła oraz specjalnie przygotowanemu telewizorowi bezprzewodowo połączonego z urządzeniem, można siłą myśli kontrolować to, co dzieje się na ekranie telewizora.

Haier zaprezentował kilka prostych gier zręcznościowych, w której postaciami steruje się siłą woli, czyli falami mózgu, które system odczytuje i odpowiednio przekłada na komendy na ekranie. W jednej z nich trzeba było przenieść helikopter z jednego miejsca na drugie omijając przy okazji dym z kominów. Oczywiście należy to wykonywać myśląc o tym.

Jeśli ta technologia będzie rozwijana i udoskonalana, to jej zastosowanie wydaje się być wręcz nieskończone.

Dołącz do dyskusji