Przyszłość telefonów według Nokii

14.11.2011
Przyszłość telefonów według Nokii

Przyszłość telefonów według Nokii

Nokia weszła ostatnio na nieco inną drogę kreowania swojego wizerunku niż w ostatnim czasie. Dość już opowiadania o tym, jak fajny jest Symbian i co można z niego wycisnąć. Najnowszym flagowym smartfonem Lumią 800 rozpoczęła nowy etap komunikacji marketingowej opartej na innowacyjności. I nie chodzi nawet o Windows Phone’y od Nokii, lecz o to, co fińska firma zaczyna pokazywać jako wynik prac swoich laboratoriów. 

W ostatnim czasie mamy prawdziwy wysyp przyszłościowych innowacji od Nokii. Na Nokia World większym zainteresowaniem od dwóch nowości z Windows Phone – Lumia 800 i Lumia 710, cieszył się koncept Kinetic Device – urządzenia przenośnego sterowanego za pomocą wygięć ekranu. Od tamtego czasu Nokia zdążyła już pokazać dwie kolejne innowacje, czym rozpala wyobraźnię fanów mobilności i przy okazji ociepla swój wizerunek jako (ciągle) wiodącej firmy na rynku mobilnym.

Pierwszy z nich to koncept nazwany HumanForm. Nazwa urządzenia może być tutaj myląca, ponieważ przypomina ono kształtem bardziej… rybę. Podobnie jak Nokia Kinetic Device, także i to urządzenie nawiguje się za pomocą wygięć ekranu, choć także za pomocą gestów, dotyku, nacisku i głosu.

Drugi z nowych konceptów Nokii to telefon nazwany Gem (po polsku: klejnot). Robi on jeszcze większe wrażenie niż dość eksperymentalny i futurystyczny HumanForm. Gem przybiera bowiem kształt klasycznego telefonu komórkowego, tyle że wszystkie boki jego konstrukcji stanowią dotykowy ekran wykorzystywany do nawigacji urządzeniem. Szczególnie interesujący jest koncept, w którym dana aplikacja może przejąć całość dostępnej przestrzeni na urządzeniu, nie tylko na jego jednym boku, ale… na wszystkich. W ten sposób telefon staje się w całości wyświetlaczem przy kamerze wideo, telefonem przy połączeniach internetowych, czy budzikiem, gdy ustawi się odpowiedni alarm i odstawi na nocną szafkę.

Trudno oczekiwać, aby takie urządzenia szybko znalazły drogę na półki sklepowe, ale dobrze widzieć Nokię na pozycji tego, który o przyszłości branży rozmawia.

Dołącz do dyskusji

Advertisement