Precedens? Czeski operator wyrzuca iPhone’a z oferty

02.11.2011
Precedens? Czeski operator wyrzuca iPhone’a z oferty

Precedens? Czeski operator wyrzuca iPhone’a z oferty

Ciekawe wieści płyną zza naszej południowej granicy – dziennik “Hospodarskie Noviny” donosi, że jedna z wiodących sieci mobilnych w Czechach – Telefonica Czech Republic AS – nie będzie sprzedawać iPhone’a 4S i zakończy sprzedaż wszystkich innych modeli smartfonu Apple’a ze względu na – i tu cytat: “warunki biznesowe dyktowane przez Apple”. 

To precedensowe wydarzenie, które kto wie może odbije się szerszym echem. Czeski operator chyba jako pierwszy wycofał się ze współpracy z Apple’em, który – co chyba nie nowość – narzuca swoim partnerom iście drakońskie warunki. W tym przypadku chodzi ponoć o niezwykle wysoką wartość subsydia, jakie Apple żąda od każdego iPhone’a 4S – ponoć 200 euro.

Patrząc na dzisiejszy stan rynku mobilnego wydaje się, że iPhone – mimo iż wciąż traktowany jako innowacyjna marka premium – nie ma dziś aż tak wielu atutów w porównaniu z bezpośrednią konkurencją, co ciągle uprawomocniałoby Apple’a do dyktowania drakońskich warunków partnerom. Z naszych nieoficjalnych rozmów z przedstawicielami polskich sieci wynika, że wiele z nich traktuje obecność iPhone’a w ofercie jako atut wizerunkowy. Mało jest jednak operatorów, którzy są naprawdę zadowoleni z tego, jak pogrywa z nimi Apple.

Kto wie, może czeski precedens pociągnie za sobą operatorów z innych krajów. Ciekawe co zrobiłby wtedy Apple.

Dołącz do dyskusji