Powiększ pojemność swojego iOS – test Wi-Drive oraz konkurs

18.11.2011
Powiększ pojemność swojego iOS – test Wi-Drive oraz konkurs

Powiększ pojemność swojego iOS – test Wi-Drive oraz konkurs

Przystawki, przejściówki i inne dodatki – kto z posiadaczy iPoda, iPhone’a czy iPada nie zakupił chociaż jednego dodatkowego akcesorium? Zarówno Apple jak i firmy trzecie dostarczają na rynek produkty znacznie rozszerzające możliwości tych urządzeń – od prostego transmitera FM po glukometr. Do urządzeń iOS można podłączyć naprawdę oryginalne dodatki, które sprawiają, że sprzęt trafia do kolejnego grona odbiorcy. Fani sprzętu uznają to za wielki plus, miłośnicy otwartych rozwiązań wyśmiewają chociażby adapter do kart SD.

Niemniej jednak gdy już stajemy się posiadaczami urządzeń Apple to wiele z tych rzeczy okazują się bardzo przydatnymi dodatkami. Jednym z często wytykanych problemów w produktach Apple to ograniczona pojemność do 16, 32 czy 64 gigabajtów. Każde zwiększenie pojemności to dodatkowe 100$/€ więcej od ceny podstawowego modelu. Dlatego wiele osób decydując się na podstawowy model, później napotyka na problem z brakiem miejsca. Jest jednak na to lekarstwo.

Do naszej redakcji na testy trafił przenośny dysk zewnętrzny dedykowany urządzenia iOS. Mowa o Kingston Wi-Drive. To urządzenie, które za pomocą sieci Wi-fi oferuje dostęp do dodatkowych 16 lub 32 gigabajtów danych.

Nie jest to może dużo, jednak podstawowym plusem urządzenia jest możliwość wrzucenia go do teczki czy plecaka i brak martwienia się o kable. Kingston Wi-Drive tworzy sieć wi-fi do której się podłączamy, a następnie dzięki dedykowanej aplikacji uzyskujemy dostęp wgranych po USB z komputera w tradycyjny sposób drag’n’drop. Co ważne, urządzenie odbiera również sieci wi-fi, dzięki czemu nie tracimy połączenia z internetem.

Aplikacja na iOS jest intuicyjna i trochę przypomina znanego wszystkim Dropboxa. Podobnie jak w przypadku Dropboksa, możemy podglądać pliki w aplikacji, jak i uruchomić je za pomocą innych aplikacji (wtedy plik zapisuje się na dysku). Sprawdziłem dokumenty zarówno z iWork, Microsoft Office, jak i PDF, i problemów nie było; podobnie z filmami w formacie .mov, utworami w .mp3 czy zdjęciami. Filmy w zapisane w kontenerze mkv odtworzyła mi inna aplikacja Player. Zapewne jeśli posiadamy innego typu pliki, z którymi radzą sobie inne aplikacje, to problemu również nie będzie.

Wygodę takiego rozwiązania trzeba ocenić samemu. Jeśli jednak wcześniej zdecydowaliśmy się na iPada czy iPhone z małą pojemnością, to takie rozwiązanie może być wybawieniem. Nie jest ono co prawda zbyt tanie, ale jednocześnie jest tańsze niż zwiększenie pojemności urządzeń z IOS.

W moich oczach to dobre rozwiązanie na wyjazdy, chociażby gdy zapełnimy go filmami czy muzyką nie mieszczącą się na urządzeniu. Największym mankamentem, który dla wielu będzie to urządzenie dyskwalifikował to brak możliwości przesyłu danych z iPada na Wi-Drive. Byłoby to niezwykle przydatne rozwiązanie. Może pojawi się w przyszłości.

Największą konkurencją dla Wi-Drive jest chmura,w końcu nawet powiększony Dropbox do 50 giga nie kosztuje tak dużo i umożliwia upload zdjęć.  Niestety wymaga dostępu do sieci.

Podsumowując Wi-Drive jest bardzo ciekawym akcesorium dla urządzeń z iOS, wartym przemyślenia dla osób, które dużo podróżują czy lubią oglądać dużą ilość zdjęć, filmów lub słuchać muzyki.

Dla naszych czytelników Spider’s Web wraz z firmą Kingston przygotowaliśmy konkurs w którym do wygrania są dwa urządzenia Wi-Drive. 

Zadanie konkursowe polega na uważnym czytaniu tekstów zamieszczonych w serwisie Spider’s Web, zarówno tych, które się pojawią jak i te, które niedawno publikowaliśmy. Zadaniem w konkursie jest odnalezienie odpowiedniego zdania zamieszczonego przez nas w jednym z tekstów. Swoje typy zamieszczajcie w komentarzach pod niniejszym wpisem (odpowiedzi pod innymi wpisami – nawet jeśli będą poprawne – nie będą uwzględniane). By to ułatwić zamieścimy w kolejnych tekstach 3 podpowiedzi. Dwie pierwsze osoby, które odnajdą prawidłowy cytat i zamieszczą go w komentarzu zdobędą nagrody.

Rozwiązanie konkursu 25 listopada, w kolejnych wpisach szukajcie podpowiedzi.

 

AKTUALIZACJA

Prawidłowa odpowiedź to: W jednym z badań, co czwarty młody Amerykanin zapewniał, że wyrzekłby się czekolady na rzecz wi-fi.”

Zwycięzcami konkursu zostali: Konrad Kozłowski oraz cytujący go TemporaryPL. Prosimy zwycięzców o kontakt z redakcją.

Gratulujemy refleksu i zapraszamy do dalszego czytania Spider’s Web.

 

Dołącz do dyskusji