Nie do końca osobista telewizja od Netii

09.11.2011
Nie do końca osobista telewizja od Netii

Nie do końca osobista telewizja od Netii

Netia jest dziś jedynym graczem w branży telekomunikacyjnej, który stara się ostro konkurować z TP. Trudno się więc dziwić, że stawia na rozwój tzw. oferty Triple Play. Właśnie zaprezentowany został projekt ‘telewizja osobista’. Nie jest to jednak usługa rewolucyjna, zwłaszcza że część funkcji istnieje dziś tylko jako melodia przyszłości.

Swoich aspiracji w walce o abonentów usług telewizyjnych Netia nie ukrywa od dawna, ale do tej pory raczej trudno mówić o jakimś oszałamiającym sukcesie. W komunikatach z listopada 2008 r. Netia ogłaszała porozumienie z telewizją n i wprowadzenie pakietów telewizyjnych z tej satelitarnej platformy do swojej oferty IPTV. Projekt – może nie wszyscy wiedzą – nie wypalił. Platforma ITI porozumiała się z… TP. Netia od grudnia ubiegłego roku oferuje własne pakiety telewizyjne.

Nowa oferta “Telewizja Osobista” bazuje na multimedialnym dekoderze Netia Player oraz porozumieniu z HBO. Klienci operatora zaopatrujący się w ofertę z Netia Player nie muszą kupować tradycyjnych pakietów telewizyjnych. Głównym marketingowym przekazem urządzenia są funkcje internetowe – dostęp do takich serwisów video jak YouTube, ipla, kinoplex, a także specjalnych aplikacji telewizyjnych, tj: Gazeta.pl, Plotek.pl oraz oczywiście Facebook. Jednak te usługi raczej nie będą zbytnią atrakcją dla posiadaczy telewizorów z wbudowanymi funkcjami internetowymi. Wielu nabywców odbiorników telewizyjnych z ostatnich dwóch lat posiada dostęp do znacznie bogatszej oferty niż to, co zaoferowała Netia.

Usługą która ma przyciągać do urządzenia jest wideo na życzenie telewizji HBO. HBO GO to serwis amerykańskiej telewizji działający na polskim rynku już od grudnia ubiegłego roku, oferujący dostęp do materiałów abonentom wybranych telewizji kablowych. Teraz serwis będzie dostępny również za pośrednictwem Netia Player. Tu rodzi się kolejny element promujący usługi Netii. Slogan Telewizja Osobista dotyczy nie tylko swobody w wyborze treści jakie użytkownik może w danym czasie oglądać, ale również swobody jeśli chodzi o ekran na jakim chce je oglądać. Niestety Netia nie postarała się o własną platformę i wiele ekranów w ofercie będzie obsługiwać jedynie HBO GO. Na dzień dzisiejszy aplikacja mobilna tego serwisu nie zawitała ani do AppStore ani do Android Marketu – ma to nastąpić wkrótce – natomiast materiały dostępne na stronie internetowej dostępne są na urządzeniach wspierających Microsoft Silverlight. Pierwsi użytkownicy usługi mogą więc być zaskoczeni brakiem dostępu do usługi z poziomu telefonu czy tabletu.

Zarówno platformy satelitarne jak i Telekomunikacja Polska posiadają rozwiązania podobne zarówno jeśli chodzi o funkcje dekoderów jak i wieloekranowość. Na dzień dzisiejszy Cyfrowy Polsat umożliwia dostęp do wielu treści z poziomu swojej platformy poprzez serwis internetowy; do grudnia podobne możliwości zaoferuje swoim abonentom Cyfra+. Natomiast TP wraz z telewizją n posiadają nowoczesne dekodery z dostępem do YouTube czy tunerem cyfrowej telewizji naziemnej. Jak więc na tym tle prezentuje się oferta Netii?

Problemem telewizji IPTV, którą oferuje Netia jest zasięg. Niestety – propozycja pakietów telewizyjnych dostępna jest tylko w wybranych miejscach. Tu widać kolejny element przewagi oferty Telekomunikacji Polskiej, która swoją telewizje oferuje zarówno za pośrednictwem kabla, jak i telewizji satelitarnej. Tym, za co można pochwalić Netię jest spójny dizajn – Netia Player nie odbiega wyglądem od oferowanego przez operatora routera wifi Netia Spot. Ciekawe, czy sprawia mniej problemów niż często krytykowany sprzęt TP, zwłaszcza Livebox.

Trudno jednak by Netia nie próbowała swoich sił w świadczeniu połączonych usług. Telefon+telewizja+internet dawno przestały być domeną osiedlowych kablówek, a stały się produktem obowiązkowym w ofercie telekomów. Od oferty Netii znacznie bardziej obiecująco zapowiadają się internetowe plany Cyfry+. W przyszłym roku, o ile dojdzie do porozumienia pomiędzy ITI a Canal+, bardzo prawdopodobnym scenariuszem będzie oferowanie usługi triple play w połączeniu z Orange (TP jako marka ma zniknąć z rynku). Do tego czasu Netia będzie rywalizować przede wszystkim z UPC i TP z pakietami telewizji n.

Zobaczymy jak sobie poradzi Netia na rynku telewizyjnym. O sukces będzie ciężko, zwłaszcza przy ograniczonym zasięgu.

Dołącz do dyskusji