Jaki masz plan na dzisiaj? Treespot pomoże ci w planowaniu wycieczki, na razie tylko w Krakowie.

09.11.2011
Jaki masz plan na dzisiaj? Treespot pomoże ci w planowaniu wycieczki, na razie tylko w Krakowie.

Jaki masz plan na dzisiaj? Treespot pomoże ci w planowaniu wycieczki, na razie tylko w Krakowie.

W Krakowie (niestety, tylko w Krakowie) ruszył Treespot.pl – mobilny system informacji miejskiej, z którego można bezpłatnie korzystać przez stronę internetową oraz aplikacje dostępne na platformy wspierane przez iOS i Androida, a także smartfony obsługujące Javę.

W systemie znaleźć można informacje o obiektach wartych odwiedzenia w Krakowie, najbliższych wydarzeniach i imprezach, repertuar kin i teatrów, bazę miejsc noclegowych, kawiarni, barów i restauracji, propozycje tras zwiedzania miasta i wiele innych informacji aktualizowanych na bieżąco w języku polskim i angielskim. Zastosowanie w aplikacji i na stronie mobilnej lokalizacji GPS pozwala na wyszukiwanie obiektów i imprez znajdujących najbliżej użytkownika.

Niby wszystko to już było, ale tak na prawdę jeszcze nikt nie podał wszystkich tych funkcji w lekkostrawnym sosie. Mimo, że twórcom Treespot sztuka ta, też nie udała się w 100% to trzeba przyznać, że wykonali kawał dobrej roboty. Wątpliwości może budzić stylistyka strony głównej projekty, ale już aplikacja mobilna wygląda bardzo przyzwoicie.

Nie mieszkam niestety w Krakowie i nie mam możliwości przetestowania aplikacji na żywo, ale patrząc na nawigację zarówno aplikacji mobilnej jak i strony trzeba przyznać, że w pełni spełniają one swoje zadanie.

Często będąc w centrum miasta chciałbym wiedzieć co ciekawego dzieje się w pobliżu mnie, czy np. w promieniu 500 metrów w ciągu najbliższych 30 minut są jakieś koncerty, czy grane są jakieś ciekawe filmy, czy są jakieś interesujące muzea, wystawy i czy są w tym momencie czynne. Treespot.pl to nowoczesna odpowiedź na te pytania. Każdy mieszkaniec Krakowa znajdzie tutaj dla siebie inspirację do ciekawego spędzania czasu i korzystania ze skarbnicy wydarzeń, którą kryje w sobie miasto. Treespot.pl jest skierowany także do turystów, którzy dzięki niemu mogą równie łatwo poruszać się po uliczkach, zabytkach i zakątkach miasta bez przestarzałych papierowych map i przewodników. Znalezienie ciekawego muzeum w pobliżu zajmuje w naszym systemie 5 sekund, a w tradycyjnych przewodnikach kilkadziesiąt – mówi Mateusz Zaręba, pomysłodawca projektu.

Twórcy serwisu przygotowali również krótki film, mający na celu promować ich usługę. który niestety zamiast zachęcać, trochę odstrasza.

Co ciekawe, integralną częścią systemu jest sieć darmowych hotspotów udostępniających informacje przez WI-FI w najciekawszych punktach miasta. Hotspoty działają już m.in. na Małym Rynku przy Krakowskiej Szkole Języków Obcych, na Placu Szczepańskim przy Antique Apartments, w Krakowskiej Akademii, Alchemii, Żaczku i Ambasadzie Śledzia. Dodatkowo w wielu miejscach miasta znaleźć można kody QR (fotokody), i za ich pomocą połączyć się ze stroną w wersji light.

Treespot pozwala korzystać z informacji online lub pobrać interaktywną mapę – przewodnik w formie aplikacji offline. Cała baza jest wzbogacona o opisy miejsca, dokładne godziny otwarcia, dane teleadresowe i zdjęcia. Aplikacja mobilna wykorzystuje geolokalizację – czyli lokalizację GPS użytkownika, dostosowując do niej wyświetlane trasy, obiekty i wydarzenia. Zarówno na stronie www, jak i w aplikacji użytkownik systemu może swoją pozycję na mapie ustawić ręcznie, przenosząc „ludzika” w dany punkt. Od razu także strona/aplikacja zostaną przeładowane i wyświetlą się obiekty najbliższe wskazanej lokalizacji.

Treespot.pl powstał w ramach Grupy Amistad – grupy firm rozwijających nowe technologie w zakresie nawigacji, geolokalizacji, turystyki i informacji. Do tej pory wśród realizacji grupy są takie projekty jak PolskaTurystyczna.pl i Traseo.pl.

Jaki jest model biznesowy projektu? Tego na razie nie wiadomo. Na stronie nie widać w chwili obecnej banerów reklamowych, możliwości zakupu kont premium lub ewentualnie sprzedaży wizytówek dla firm, które mogłyby być promowane w aplikacji. Z kilku opcji, prawdopodobnie ta ostatnia będzie stanowić największy zysk.

Miejmy tylko nadzieję, że twórcy aplikacji powielą swój pomysł na inne miasta w całej Polsce i nie będą ograniczać się w swoich działań na dużych miastach. Jest wiele ciekawych, mniejszych miejscowości, które zasługują na promocję w najlepszym interaktywnym wydaniu.

Dołącz do dyskusji

Advertisement