Facebook pomaga znaleźć pracę skuteczniej niż LinkedIn. Pracuj i Goldenline powinny się bać?

21.11.2011
Facebook pomaga znaleźć pracę skuteczniej niż LinkedIn. Pracuj i Goldenline powinny się bać?

Facebook pomaga znaleźć pracę skuteczniej niż LinkedIn. Pracuj i Goldenline powinny się bać?

Wyniki tego badania (<= lekki PDF) są dość zaskakujące – okazuje się, że dla osób, które poszukują pracy Facebook jest dwa razy skuteczniejszy od LinkedIn. To wprawdzie jedynie badanie amerykańskie na dość wąskiej grupie 1,2 tys. osób, ale mimo wszystko dające wiele do myślenia serwisom typowo branżowym. Czy w Polsce Pracuj.pl, Goldenline i inni mogą zacząć się bać?

W dużym skrócie wynik badań JobVite można podsumować tak: ponad połowa tych, którzy szukali zatrudnienia wykorzystywali do tego co najmniej jeden serwis społecznościowy. Wśród tych, którym udało się znaleźć pracę, 78% twierdzi, że stało się tak między innymi dzięki Facebookowi. Tylko 40% uważa, że to dzięki profesjonalnemu serwisowi headhunterskiemu LinkedIn. Co więcej, lepszy w tym względzie był również Twitter – 42% osób, które znalazły pracę w ostatnim miesiącu zawdzięcza to temu mikroblogowemu serwisowi. 

Dziwne, prawda? W końcu wydawałoby się, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy informacji szukaliby bardziej w LinkedIn (czy polskim Goldenlinie) aniżeli na Facebooku. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na to, że Facebook jest serwisem bardziej globalnym, z dużo większą liczbą użytkowników od niszowych i monotematycznych serwisów typu LinkedIn, ale i tak wyniki są dość symptomatyczne. Okazuje się, że ci, którzy szukają pracy szukają jej bardziej przez znajomych i polecenia aniżeli przez biznesowe koneksje, a ci, którzy szukają pracowników wolą zajrzeć na Facebooka, gdzie dana osoba najczęściej pokazuje się w warunkach… hmm… bardziej naturalnych niż w serwisie świadomego budowania karier.

To chyba niezbyt ciekawa informacja dla Pracuj.pl i Goldenline zważywszy na to, że Facebook właśnie przegonił NK.pl na pozycji największego serwisu społecznościowego w Polsce.

Dołącz do dyskusji