8 listopada Firefox wydaje wersję nr 8. Co nowego?

08.11.2011
8 listopada Firefox wydaje wersję nr 8. Co nowego?

8 listopada Firefox wydaje wersję nr 8. Co nowego?

Dziś, tj. 8 listopada Mozilla wydała aktualizację Firefoksa do wersji 8 na platformy Windows, Mac, Linux oraz Android. Wydanie to zawiera nowe funkcje ułatwiające przeglądanie sieci oraz daje użytkownikom i deweloperom większą kontrolę nad tym, jak korzystają z Internetu.

Firefox dla systemów Windows, Mac i Linux

Teraz do opcji wyszukiwania w Firefoksie dołącza wyszukiwanie na Twitterze. Twitter Search ułatwia odnajdywanie nowych tematów dyskusji, #tagów oraz @nazw użytkowników. Twitter Search jest już dostępny w angielskiej, portugalskiej, słoweńskiej i japońskiej wersji językowej Firefoksa. Dostępność w innych językach zaplanowano na przyszłe wydania.

Nowy Firefox umożliwia wczytywanie kart na żądanie, dzięki czemu przywracanie okien z wieloma otwartymi kartami odbywa się znacznie szybciej. Opcję tę można włączyć w menu, w Opcjach/Preferencjach Firefoksa, na karcie Główne.

Czasami po pobraniu oprogramowania zewnętrznych producentów, użytkownicy z zaskoczeniem odkrywają, że bez proszenia o ich zgodę w przeglądarce zainstalowano również dodatek. Mozilla uważa, że to użytkownik powinien mieć kontrolę nad instalowanymi dodatkami, tak więc dodatki od zewnętrznych twórców, zainstalowane bez pozwolenia, są automatycznie wyłączane. W ten sposób użytkownik może wybrać te rozszerzenia, które faktycznie chce zatrzymać.

Mozilla wprowadziła również technologię WebGL w przeglądarce Firefox. WebGL to nowy standard sieciowy, dzięki któremu strony i aplikacje internetowe są w stanie wyświetlać wspomaganą sprzętowo grafikę 3D, bez potrzeby korzystania z oprogramowania zewnętrznych producentów. Nowy Firefox wspiera technologię Cross-Origin-Resource-Sharing (CORS), która umożliwia deweloperom bezpieczne wczytywanie tekstur WebGL z innych domen. Aby zobaczyć, jak w praktyce wygląda technologia WebGL, wystarczy odwiedzić Google MapsGL i obejrzeć mapy 3D w przeglądarce Firefox.

Mozilla stawia sobie za cel ułatwienie deweloperom tworzenia wyjątkowych stron i aplikacji internetowych. Wykorzystując proste tagi HTML5, Firefox pozwala deweloperom dostosowywać opcje, do których użytkownicy mają dostęp z menu kontekstowego, dzięki czemu twórcy nie muszą budować własnego menu. Więcej informacji o nowych funkcjonalnościach Firefoksa, stworzonych specjalnie dla nich, deweloperzy znajdą pod adresem: https://developer.mozilla.org/en/Firefox_8_for_developers

Firefox na Androida

Firefox na Androida posiada nowe funkcje, które dają mobilnym użytkownikom jeszcze więcej kontroli nad tym, jak korzystają z sieci. Hasło główne w Firefoksie zapewnia ochronę wszystkich zapisanych loginów i haseł, dzięki czemu prywatne informacje użytkownika są lepiej chronione w przypadku zgubienia urządzenia lub dzielenia go z innymi osobami.

Mozilla chce, aby aplikacje oparte na technologii HTML5 były tak proste w obsłudze, jak aplikacje natywne. Firefox pozwala użytkownikom systemu Android dodawać do ekranu startowego ikony, odnoszące się do dowolnej strony z zakładek lub aplikacji internetowej. Dzięki temu można je uruchomić za pomocą jednego dotknięcia ekranu.

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji