Onet News na Androida to jedna z najładniejszych aplikacji w ogóle

08.10.2011
Onet News na Androida to jedna z najładniejszych aplikacji w ogóle

Onet News na Androida to jedna z najładniejszych aplikacji w ogóle

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze aplikacje pod względem dizajnu i funkcjonalności są na iOS, mimo iż to Android jest dziś najpopularniejszym systemem operacyjnym. Są jednak wyjątki, a najnowszym i zdecydowanie najbardziej spektakularnym z nich jest polska aplikacja największego polskiego portalu – Onet News, którą od kilku dni można znaleźć w Android Markecie.

Pierwsze informacje na temat nowej aplikacji mobilnej z treściami portalu Onet zaprezentowane zostały na konferencji 12 września, na której przedstawiono nową strategię portalu opierającej się na unifikacji wyglądu portalu na wszystkich platformach dystrybucyjnych. Jak zapewniali prominentni przedstawiciele Onetu, mobilna wersja portalu to absolutny priorytet, więc musi być ona nie tylko zgodna z najnowszą wersją wyglądu serwisu w wersji na tzw. internet stacjonarny, ale również spektakularnym dziełem sama w sobie. I tak jest – aplikacja Onet News z miejsca stała się jedną z moich ulubionych aplikacji mobilnych w historii.

Wystarczy zresztą spojrzeć na zrzuty ekranu z aplikacji, które pokazują jak wielką wagę przywiązano tu do niezwykle przejrzystego i jednocześnie ascetycznego wyglądu. Widać, że pod tym względem polska aplikacja kompletnie nie odbiega od najlepszych mobilnych aplikacji newsowo-prasowych, tj. Zite, Flipboard, czy Feedly, a można nawet powiedzieć, że w niektórych aspektach nawet je wyprzedza.

Po włączeniu, aplikacja wita nas ekranem startowym, na którym widać pełno okręgów (które przedstawiciele Onetu nazywają rojami). Po wczytaniu się aplikacji dochodzimy do spersonalizowanego ekranu dla użytkownika pod kątem lokalizacji. Roje zmieniają się na poszczególne zakładki, które generują unikalną dla użytkownika treść. Mamy więc: pogodę, repertuar kin, giełdę, horoskop, TV oraz waluty. Bardzo sprytne rozwiązanie, w wielu przypadkach zastępujące zewnętrzne aplikacje.

Jeszcze lepiej jest jednak w głównej części aplikacji, czyli treści newsowych. Sposób ich prezentacji to najmocniejsza strona aplikacji Onet News. Twórcy aplikacji postawili na przejrzystość i atrakcyjność prezentowania treści, a nie jak było poprzednio na mnogość informacji na jednym ekranie. Newsy prezentowane są w formie 3 na ekran, co zdecydowanie dodaje przejrzystości nawigacji. Przy każdym newsie jest sporego rozmiaru zdjęcie oraz wyraźnie zaznaczony tytuł. W tym zakresie Onet News jest bardzo blisko mojej ulubionej aplikacji newsowej na Androida – Feedly.

Treść pojedynczego newsa jest prezentowana w formie przypominającej skrypt Readability – prosty, ascetyczny wręcz layout z dużymi literami świetnie dostosowanymi do ekranu smartfona. Duże wrażenie robi sposób wbudowywania dodatkowych treści multimedialnych, tj. wideo. Wtyczka wygląda bardzo atrakcyjnie, a sam player również jest niczego sobie.

Doskonale rozwiązano sposób nawigacji po aplikacji. Ruchem palca w lewo/prawo przechodzimy do poszczególnych zakładek tematycznych (aktualnie: Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka – szkoda, że nie ma więcej), natomiast ruchem w dół przechodzimy do niekończącej się listy newsów (rozwija się w sposób nieodczuwalny dla użytkownika). Jak dla mnie, to rozwiązanie wręcz idealne.

Całość miłego wrażenia dopełniają bardzo ładnie zarysowane przyciski nawigacyjne takie jak odśwież, podziel się, czy wróć.

Co tu dużo mówić – nowa aplikacja Onet News wygląda i działa na Androidzie po prostu doskonale.

Dołącz do dyskusji