Newswek: ITunes debiutuje w Polsce (so what?)

03.10.2011
Newswek: ITunes debiutuje w Polsce (so what?)

Newswek: ITunes debiutuje w Polsce (so what?)

W najnowszym wydaniu tygodnika „Newsweek Polska” opublikowano dwa teksty mojego autorstwa. Tekst pt. „Wojny patentowe” udostępnię na Spider’s Web w najbliższą niedzielę, j. 9 października 2011 r. Drugi z tekstów publikuję już dziś. To krótka notka wydana w kolumnie ‘Peryskop’; traktuje o debiucie polskiej wersji sklepu iTunes, która odbiła się wielkich echem w polskiej blogosferze piszącej o technologiach. Oto mój krótki felieton na ten temat:

W środę po cichu ruszyła polska wersja iTunes Store — sklepu z muzyką Apple, który w ciągu 8 lat istnienia sprzedał ponad 15 mld plików, co czyni go największym na świecie sklepem z muzyką. Po cichu, gdyż oficjalnie Apple ogłosi debiut iTunesa w 12 państwach Unii Europejskiej, w których do tej pory go nie było, dopiero 4 października.

Spełnia się marzenie tych, którzy narzekali, że amerykański koncern ignoruje nasz rynek (choć nadal nie oferuje w Polsce filmów). Niecierpliwi zakładali konta w amerykańskim iTunes i nielegalnie, za pomocą kart podarunkowych iTunes kupowanych na eBayu, płacili za muzykę.

Apple nie zapałał jednak nagle miłością do polskiego rynku, lecz ugiął się pod naciskiem Komisji Europejskiej, która żądała równego traktowania konsumentów na terenie całej Unii, strasząc blokadą angielskiej wersji sklepu iTunes, która przynosi Apple wielkie profity.

Mimo podniecenia wśród fanów Apple trudno przypuszczać, by iTunes osiągnął w Polsce sukces. Po pierwsze nie odniósł go nad Wisłą żaden sklep oferujący muzykę online, a po drugie Apple ustanowił kurs euro do dolara na poziomie 1:1, więc ceny plików z nowościami zaczynają się od 0,99 euro. iTunes jest droższy choćby od sklepu Nokii — Ovi Music, w którym nowości kosztują 3,49 zł.

Ale może Apple wymięknie? Wkrótce bowiem ruszy w Polsce sklep muzyczny największego konkurenta Apple — Amazon. A jak widać po cenie wprowadzonego w ubiegłym tygodniu na rynek tabletu Amazona (199 dol., dwa razy tańszy niż iPad), nie boi się on ostro grać ceną.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji