Windows Phone Mango debiutuje lada chwila. Niestety, 45% konsumentów nie wie, że WP istnieje

22.09.2011
Windows Phone Mango debiutuje lada chwila. Niestety, 45% konsumentów nie wie, że WP istnieje

Windows Phone Mango debiutuje lada chwila. Niestety, 45% konsumentów nie wie, że WP istnieje

Na oficjalnym blogu projektu Windows Phone pojawiła się informacja, że prace nad wydaniem “Mango” dobiegają końca i będzie ono gotowe najpóźniej za “tydzień lub dwa”. To świetna wiadomość – pierwsze wydanie Windows Phone to fajny system, ale ma kilka irytujących braków i mam nadzieję, że w nowej wersji ich nie będzie. Ale jednocześnie z tą zapowiedzią pojawiła się informacja, która powinna nieco zmartwić Microsoft – firma NPD Group opublikowała raport, z którego wynika, że prawie połowa konsumentów nie ma pojęcia, że koncern z Redmond ma ofercie coś o nazwie Windows Phone.

Cały ten raport jest w ogóle dość zaskakujący – intrygująco wygląda zwłaszcza zestawienie dwóch liczb. Pierwszą jest 44% – taki odsetek osób posiadających smartfona lub planujących jego zakup zadeklarowało, że na poważnie rozważają kupienie urządzenia z Windows Phone. To świetny wynik, bo wydawało się, że w tym segmencie rynku produkt Microsoftu jest raczej poślednim graczem, a o sympatię i portfele użytkowników na poważnie rywalizują wyłącznie Android i iOS (dominację tych dwóch platform potwierdzają zresztą wyniki sprzedaży). Widać jednak, że Windows Phone zaintrygował całkiem sporą grupę potencjalnych nabywców – samo to, że system ten znalazł się na liście potencjalnych zakupów już o czymś świadczy.

Niestety, druga, całkiem zbliżona liczba, powinna Microsoft martwić. Blisko połowa amerykańskich konsumentów – 45% – w ogóle nie wie, że istnieje coś takiego, jak Windows Phone 7. Odpytani przez NPD Amerykanie deklarowali, że o WP7 albo nie wiedzą nic, albo też wiedzą zbyt mało, by realnie rozważać zakup urządzenia z tym systemem.

Te dane dobitnie pokazują, jak słabo Microsoft poradził sobie z wprowadzaniem na rynek swojego produktu. Koncern stworzył świetny, innowacyjny system mobilny – działał przy tym bardzo odważnie, bo Windows Phone nie przypomina niczego, co wcześniej widzieliśmy (może poza interfejsem Zune – ale to przecież też produkt MS). Stworzył i… trochę spoczął na laurach. Kampania reklamowa była raczej krótka i raczej mało przekonującą, a wybór urządzeń z WP7 jest taki sobie. Właściwie trudno dziwić się konsumentom, że nie bardzo wiedzą, co Microsoft chce im sprzedać i dlaczego powinni to kupić.

Dołącz do dyskusji