iTunes Polska? Kolejny dowód w najnowszej becie iOS 5.

15.09.2011
iTunes Polska? Kolejny dowód w najnowszej becie iOS 5.

iTunes Polska? Kolejny dowód w najnowszej becie iOS 5.

Te wszystkie kolejne małe dowody nie mogą być przypadkowe: najpierw czytelnik iMagazine odkrył, a myśmy potwierdzili, że po zalogowaniu się na polskie konto w iTunes pojawiała się belka z listą serwisów niedostępnych dotychczas w polskiej wersji iTunes Store. Potem jeden z naszych Czytelników doniósł nam na Twitterze, że w zasobach stron Apple’a w domenie pl można znaleźć katalog artystów oraz stylów muzycznych. Dziś otrzymaliśmy cynk od jednego z naszych Czytelników, że odkrył kolejny mini dowód na to, że są ruchy wokół polskiej wersji sklepu z muzyką i filmami w najnowszej wersji beta mobilnego systemu operacyjnego iOS 5.

Otóż po zalogowaniu się do polskiego konta na iOS 5, w aplikacji iTunes również pojawiają się kategorie Music oraz Movies, których wcześniej nie było. Przy próbie wejścia w te nowe zakładki pojawia się błąd. Kolejny przypadek, czy jednak kolejny mały dowodzik na to, że Apple pracuje nad technicznymi uwarunkowaniami iTunes Store PL?

Przy okazji tego kolejnego znaleziska powiem może o rozmowie z pewnym anonimowym informatorem, który pracował przy promocji produktów Apple’a w Polsce. Opowiadał mi on o tym, że iTunes ze sklepem z muzyką jest kwestią najbliższych kilku, może kilkunastu tygodni. Mówił także, że motywacja Apple’a wcale nie opiera się na robieniu biznesu na sprzedaży muzyki, czy filmów w Polsce, bo przedstawiciele tej firmy wciąż uznają nasz kraj za rynek o niewielkim sprzedażowym potencjale. Chodzi jednak o dostosowanie się do coraz ostrzejszej retoryki Komisji Europejskiej, która domaga się od Apple’a oferowania usług na terenie całej Unii, ponoć pod groźbą zablokowania obecności iTunes Store w Wielkiej Brytanii, który jest dla Apple’a kluczowy w Europie.

Jeśli prześledzimy najnowsze doniesienia mediów amerykańskich, to mówią one o tym, że finalna wersja iOS 5 oczekiwana jest w połowie października. Wydaje się to bardzo prawdopodobne i logiczne. Czemu? Bo pod koniec października, 25 – 26 dokładnie, odbywać się będzie w Londynie konferencja Nokia World, na której Nokia zaprezentuje i zapewne od razu wprowadzi do sprzedaży smartfony z Windows Phone 7.5. Wydając iOS 5 i zapewne nowego iPhone’a na kilka dni przed premierą Nokii, Apple doprowadziłby do bezpośredniego starcia z dwoma rywalami: dostawcy kultowego do niedawna sprzętu telefonicznego (Nokii) oraz dostawcy rywalizującego z iOS mobilnego systemu operacyjnego (Microsoft). Ewentualne zwycięstwo sprzedażowe w okresie przedświątecznym, a także splendor medialny, który zawsze towarzyszy premierom Apple’a, a w szczególności iPhone’a mógłby przykryć potencjalne rynkowe zmartwychwstanie Nokii i Microsoftu.

A że Apple lubi ogłaszać rzeczy hurtowo, to jeśli prace nad iTunes Polska rzeczywiście są na ukończeniu, to gdzieś pod koniec prezentacji może pojawić się informacja o nowych rynkach, na których Apple będzie sprzedawał swoją muzykę. I wtedy powinniśmy zobaczyć tam flagę Polski.

Dołącz do dyskusji