Zwiń komputer i włóż go do kieszeni

05.08.2011
Zwiń komputer i włóż go do kieszeni

Zwiń komputer i włóż go do kieszeni

Urządzenia przenośne: tablety, smartfony, odtwarzacze multimedialne, e-czytniki są przyszłością komputerów – to wiemy nie od dziś. Jedni (jak my) nazywają ich pierwszymi urządzeniami ery post-PC, inni (jak nie my) etapem w rozwoju PC. Jak zwał tak zwał, ale jedno jest pewne – dzisiejsze iPhone’y, iPady czy inne Androidy to dopiero początek drogi, coś jak kierunkowskaz określający kierunek, w którym rozwijać się będzie technologia komputerowa.

Fascynujące jest to, że możemy już dziś mieć mały wgląd w to jak urządzenia przenośne będą wyglądały i funkcjonowały w przyszłości. Na kolejnych niby-szpiegowskich zdjęciach niby-nowego iPhone’a 5 widać, że jest on coraz szczuplejszy. Prawie jak kartka papieru. No właśnie – kartka papieru. Naukowcy z Queens University w Ontario mają już prototypy takich smartfonów lub mini-komputerów, jak sami je nazywają (to też symboliczne – warto zwrócić uwagę na poniższym materiale wideo, że słowa ‘smartfon’ i ‘komputer’ używane są przez panów naukowców zamiennie, tak jakby były to synonimy). Zwróćmy uwagę na to, że ten prototyp mini-komputera to w zasadzie mała kartka interaktywnego papieru, który można złożyć i włożyć do kieszeni bądź też zawiesić na ręce niczym zegarek.

Pomysłodawcy nazywają ten pomysł ‘paperphone’em’ bo jest giętki i dostosowuje się do kształtu ciała (na przykład wtedy, gdy przypnie się go do ramienia lub zwinie i włoży do kieszeni). Prototyp tego mini-komputera łączy w sobie cechy smartfonu (można z niego dzwonić), tabletu (można na nim pisać, przeglądać sieć, bawić się) oraz e-czytnika (można na nim czytać). Nie jestem pewien co to za system operacyjny włożono w ten prototyp, ale wygląda na Androida.

Science-fiction już nie jest wcale takie fiction.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement