Zune w Polsce – Mango nadchodzi – stan polskiej sceny Windows Phone

26.08.2011
Zune w Polsce – Mango nadchodzi – stan polskiej sceny Windows Phone

Zune w Polsce – Mango nadchodzi – stan polskiej sceny Windows Phone

W ostatnich dniach, całkiem niezauważenie miało miejsce ważne wydarzenie, na które jeszcze kilkanaście miesięcy temu wiele osób czekało z utęsknieniem, a teraz mało kto o tym wspomina – Microsoft wydał polską wersję odtwarzacza Zune dla systemu Windows. Po wielu latach oczekiwania Polacy doczekali się więc usługi Zune w polskiej lokalizacji, ale – jak to najczęściej bywa w polskich realiach – w niepełnej wersji. Nie można w nim bowiem kupować plików muzycznych; nie aktywna jest też usługa Zune Pass. Co jest? Przede wszystkim polski Windows Marketplace.

Nowy Zune po polsku oferuje także wsparcie dla kont Hotmail założonych na polską lokalizacją, czyli w końcu polscy użytkownicy uzyskali również dostęp do usług: Xbox Live (w tym synergii z konsolą Xbox, grami na Kinect) oraz Marketplace. Całość operacji związana jest z rychłym pojawieniem się polskiej wersji systemu Windows Phone w wersji Mango. Jak dowiedział się serwis Spider’s Web, pierwsze smartfony z systemem Mango, w tym Nokie, pojawią się w Polsce w październiku. Oprócz Nokii na pewno będą to smartfony od: HTC, Samsunga oraz LG. Nie udało nam się jednak dowiedzieć o jakie modele dokładnie chodzi.

Jak wiadomo, do tej pory Windows Phone nie odniósł w Polsce sukcesu, żeby nie powiedzieć dosadniej, że poniósł spektakularną porażkę. Według informacji, które zdobyliśmy w kwietniu 2011 r., na rynku polskim było wtedy zaledwie ok 10 tys. urządzeń z nowym mobilnym systemem operacyjnym Microsoftu, co należy uznać za bardzo, bardzo małą liczbę w porównaniu do konkurencyjnych systemów. Zapewne liczba ta nie wzrosła znacząco od tego czasu. Nie ma się jednak zbytnio czemu dziwić, skoro system nie doczekał się polskiej lokalizacji, przez co nie tylko przez operatorów, ale również przez sprzedawców w sklepie (sam kilka razy widziałem na własne oczy) był traktowany po macoszemu.

Mimo to w Polsce całkiem przyjemnie rozwija się światek deweloperów piszących oprogramowanie na Windows Phone. Jak udało nam się dowiedzieć, już ok. 300 polskich deweloperów przygotowuje bądź też już przygotowało aplikacje na Windows Phone. Wszystkich aplikacji od polskich deweloperów ma być już blisko 200 w Windows Marketplace, który – przypomnijmy – nie był do tej pory dostępny dla polskiego użytkownika.

To ważne, ponieważ wydaje się, że kluczowe dla ewentualnego sukcesu Windows Phone’a w Polsce będzie właśnie duża baza aplikacji, i to aplikacji po polsku, które pierwsi nowi użytkownicy dostaną. Nic tak bowiem nie działa pozytywnie na klientów niż zadowolenie w pierwszym etapie użytkowania usług, co może skutkować naturalnym polecaniem go innym: rodzinie, czy znajomym. Wydaje się, że wśród polskich deweloperów istnieje spore zainteresowanie systemem Microsoftu – w końcu to Microsoft, więc potęga – nawet większe niżby wynikało to z wielkości aktualnego rynku.

Jedno jest pewne – najbliższe miesiące: od października do końca roku będą kluczowe dla powodzenia Windows Phone w Polsce. Jeśli Mango “chwyci”, jeśli system spodoba się użytkownikom, jeśli uwierzą w niego nie tylko producenci, którzy do tej pory byli bardziej niż rozczarowani wynikami sprzedaży WP7 w Polsce, jeśli uwierzą operatorzy, którzy zdecydują się na nieco ostrzejszą promocję słuchawek z tym systeme, i w końcu jeśli uwierzą zwykli sprzedawcy w elektro hipermarketach i zaczną w końcu rekomendować system Microsoftu przeciętnym użytkownikom, to może być sukces.

Pytanie, czy nie za dużo w tym przypadku tych “jeśli”.

Dołącz do dyskusji