Symbian Belle wygląda pięknie. O trzy lata za późno.

24.08.2011
Symbian Belle wygląda pięknie. O trzy lata za późno.

Symbian Belle wygląda pięknie. O trzy lata za późno.

Nokia ciągle walczy z Symbianem, mimo nieuchronnej jego śmierci. To zrozumiałe, bo o więdnącą sprzedaż mimo wszystko należy walczyć. Przy ogłaszaniu przejścia na platformę Microsoftu Windows Phone, ustami CEO Stephena Elopa Nokia ogłosiła plan sprzedaży 100 mln smartfonów z Symbianem. To była mało realistyczna wizja, ale trzeba powiedzieć, że przynajmniej pod względem prac nad rozwojem Symbiana Nokia spisuje się przyzwoicie. Niedawno debiutowała wersja systemu oznaczona jako Anna; teraz debiutuje Belle. I jak sama nazwa sugeruje jest naprawdę “ładnie”. Symbian w końcu wygląda na miarę czasów. Paradoks tej sytuacji jest taki, że za chwilę i tak będzie musiał się zwijać.

Kolejne premiery wersji Symbiana należy dziś traktować w ramach ciekawostki lub informacji dla zagorzałych fanów systemu Nokii (a ciągle ich wielu). Przyszłość Symbiana jest bowiem określona i nieuchronnie zmierza ku finałowi, co nastąpi zapewne za dokładnie dwa miesiące podczas tegorocznych Nokia World. I… co pewnie zabrzmi dziwnie…, patrząc na to, w jaki sposób Symbian ewoluuje aż żal, że pójdzie do piachu.

Symbian Belle w końcu ma UI na miarę współczesnych standardów rynkowych. Na amatorskich materiałach wideo z nową wersją systemu Nokii, które można znaleźć w sieci widać, że znacznie polepszono działanie systemu – pracuje on szybciej i stabilniej. Wprowadzono panel powiadomień, który przypomina nieco to, w jaki sposób rozwiązał to Android (czyli dużo lepiej od iOS), znacznie ulepszono wygląd, działanie i zarządzanie widgetami na poszczególnych ekranach użytkownika, a samo przełączanie pomiędzy aplikacjami w końcu wydaje się nie nieść frustracji.

Belle dostał także bardzo ciekawą funkcję udostępniania materiałów i łączenia urządzeń jednym dotknięciem przy użyciu technologii NFC. Umożliwia ona udostępnianie kontaktów, plików wideo i zdjęć innym urządzeniom i smartfonom z funkcjami NFC, a także wiązanie smartfonu z różnego rodzaju akcesoriami NFC – np. głośnikami, czy zestawami słuchawkowymi. NFC w Symbianie Belle docenią także amatorzy gier mobilnych, gdyż zetknięcie ze sobą dwóch urządzeń obsługujących tę formę łączności powodować będzie na przykład odblokowanie dodatkowych poziomów gry Angry Birds. W innych grach, tj. Fruit Ninja, czy Asphalt 5 również czekać będą dodatkowe atrakcje dla użytkowników nowego smartfonu Nokia 701 z NFC.

Graficznie Symbian Belle czerpie wiele pomysłów z tego, co zobaczyliśmy na prezentacji smartfonu N9 z MeeGo. To bardzo słuszny kierunek, bo N9 wywołała ogólny zachwyt nad linią dizajnu. Tyle, że to wszystko o co najmniej trzy lata za późno. Dziś bowiem nikt z użytkowników konkurencyjnych platform, tj. Android czy iOS nie pomyśli o przesiadce na Symbiana. Wydawanie kolejnych jego wersji przez Finów pokazuje jak bardzo poprzednie kierownictwo firmy ‘dawało ciała’. Potencjał na to, żeby Symbian działał i wyglądał porządnie był, tylko trzeba było zagęścić ruchy wtedy, kiedy był na to czas.

Wraz z Symbianem Belle debiutują cztery nowe smartfony Nokii, z czego dwa będą dostępne na polskim rynku. Jakie? Pozwólcie, że zrobię małą wklejkę z oficjalnej informacji Nokii:

Nokia 700:najmniejszy smartfon Nokia

Nokia 700 przy objętości 50 cm2, masie 96 g i wymiarach 110 x 50,7 x 9,7 mm jest najmniejszym smartfonem Nokia z systemem Symbian. Mimo niewielkich rozmiarów urządzenie oferuje szereg funkcji, takich jak udostępnianie materiałów i łączenie urządzeń jednym dotknięciem za pomocą technologii NFC, procesor 1 GHz, 3,2-calowy wyświetlacz AMOLED ClearBlack, pamięć wewnętrzną 2 GB (z możliwością powiększenia jej za pomocą karty microSD o pojemności 32 GB do maksymalnej pojemności 34 GB), kamerę wideo HD i aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 MP z pełnym fokusem i lampą błyskową LED. Nokia 700 to również najbardziej ekologiczny smartfon firmy Nokia. Długa żywotność baterii (do 465 h w trybie czuwania), wykorzystanie dużej ilości materiałów ekologicznych oraz funkcje ograniczające korzystanie z baterii powodują, że Nokia 700 to idealny smartfon dla każdego użytkownika dbającego o środowisko.

Nokia 701: najjaśniejszy smartfon Nokia

Nokia 701 to elegancki, smukły smartfon z bardzo jasnym wyświetlaczem. Ekran o przekątnej 3,5 cala wykonany jest w technologii ClearBlack, która zapewnia doskonałą widoczność zarówno w pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem. Urządzenie gwarantuje również bardzo wyraźny dźwięk dzięki systemowi redukcji szumów oraz funkcje udostępniania i łączenia urządzeń za pomocą technologii NFC, umożliwiając bezprzewodowe udostępnianie materiałów oraz strumieniowe przesyłanie dźwięku do słuchawek i głośników z funkcjami NFC.

Smartfon Nokia 701, oparty na popularnej konstrukcji modelu C7, zawiera również procesor 1 GHz, aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 MP z pełnym fokusem, podwójną lampą błyskową LED i 2-krotnym zoomem cyfrowym, drugi aparat z przodu oraz kamerę wideo HD. Standardową pamięć wewnętrzną 8 GB można rozszerzyć do 40 GB za pomocą karty microSD o pojemności 32 GB.

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji