Qualcomm pokaże ci, jakiego mobilnego procesora potrzebujesz

08.08.2011
Qualcomm pokaże ci, jakiego mobilnego procesora potrzebujesz

Qualcomm pokaże ci, jakiego mobilnego procesora potrzebujesz

Mobilne procesory wyrastają na kluczowe komponenty urządzeń, które definiują początkową fazę ery post-PC, czyli smartfonów, tabletów, odtwarzaczy multimedialnych, konsol, itp., szczególnie że… na razie rynek nie jest zdominowany przez jednego gracza w takim stopniu jak urządzenia ery PC (i oby nigdy nie był). Na rynku jest kilku graczy, którzy obsługują aktualną linię dostępnych urządzeń mobilnych. Jednym z nich jest Qualcomm, który rozwija linię Snapdragon.

Urządzenia mobilne rozwijają się w zawrotnym tempie. Jeśli spojrzymy na to jakimi urządzeniami pod względem technologii, także tej stojącej za procesorami mobilnymi, był pierwszy iPhone w 2007 r., czy pierwszy smartfon z systemem Android – G1 w 2008 r., to nie sposób nie zauważyć przepaści jaka dzieli je od dzisiejszych topowych modeli smartfonów, na czele z Samsungiem Galaxy SII, czy iPhone’em 4. Szybko rozwijają się także tablety, które z natury rzeczy potrzebują nieco innych bebechów niż smartfony. To powoduje mnogość zapotrzebowań na nowoczesne chipy mobilne, w klasyfikacji których można się pogubić. Qualcomm wyszedł na przeciw temu problemowi i zmieniając jednocześnie nazewnictwo swoich procesorów sklasyfikował je w trzech grupach, przy okazji świetnie definiując ich zastosowanie.

Warto się tej klasyfikacji przyjrzeć z bliska i choć żaden z normalnych śmiertelników raczej nigdy nie będzie podejmował decyzji odnośnie zakupu konkretnego modelu smartfona, tabletu czy innego urządzenia ery mobilnej na podstawie tego jaki procesor znajduje się w środku, to jednak osobom bardziej świadomym technologicznie nowa klasyfikacja Qualcomma powinna otworzyć oczy na to, do czego dany typ procesora się nadaje.

Podstawowym procesorem mobilnym z linii Snapdragon jest dziś S1, który instalowany jest w smartfonach kierowanych do masowego odbiorcy, na przykład w recenzowanym przez nas Samsungu Ace. Są to jednordzeniowe procesory o maksymalnym taktowaniu 1 GHz, obsługujące chipsety graficzne do 200 GPU oraz transmisję danych 3G HSPA. W ujęciu konsumenckim, procesory Snapdragon w wersji S1 nadają się głównie do: robienia i udostępniania zdjęć i filmów, gier mobilnych, dźwięku w pełnym stereo oraz ściągania i oglądania filmów w sieci.

Nieco bardziej zaawansowaną linię procesorów Snapdragon zgrupowano jako S2. Są to również jednordzeniowe procesory, tylko o nieco lepszym taktowaniu niż linia S1 – 1,4 GHz. Obsługują procesory graficzne Adreno 205 GPU oraz transmisję danych 3G HSPA+ (czyli to niby 4G). Zastosowanie tych procesorów jest już znacznie szersze: można dzięki nim oglądać wideo w jakości HD bezpośrednio w przeglądarce, jak również streamować pliki wideo w jakości 720p HD z porządnej jakości dźwiękiem. Amatorzy mobilnych graczy również nie powinni skarżyć się na wydajność procesorów Snapdragon S2.

Topowymi modelami chipów Qualcomma z linii Snapdragon są te, które zgrupowane zostały jako S3. Są to dwurdzeniowe mobilne procesory o taktowaniu do 1,5 GHz o mocy porównywalnej z komputerami PC. Ten typ procesora obsłuży rdzeń graficzny Adreno 220. Wspiera także oczywiście łączność HSPA+. Dla konsumenta oznacza to możliwość oglądania filmów w jakości HD na ekranie telewizora z dźwiękiem w formacie Dolby 5.1, jakość gier bliska konsolom, jak również robienie zdjęć i kręcenie filmów w 3D oraz streaming filmów w jakości HD 1080p.

Oprócz walorów czysto informacyjnych, prezentacja Qualcomma pokazuje jak zaawansowane rzeczy można mogą dziś wykonywać urządzenia mobilne, na czele ze smartfonami i tabletami. I pomyśleć, że jesteśmy dopiero na początku prawdziwego boomu na nie.

Dołącz do dyskusji