Przycisk Google +1 w końcu działa! Czy przyciągnie on nowych użytkowników do portalu społecznościowego?

26.08.2011
Przycisk Google +1 w końcu działa! Czy przyciągnie on nowych użytkowników do portalu społecznościowego?

Przycisk Google +1 w końcu działa! Czy przyciągnie on nowych użytkowników do portalu społecznościowego?

Mimo pozytywnych opinii jakie zbiera Google+ od czasu swojego debiutu, nowemu portalowi społecznościowemu daleko do popularności Facebooka. Tak na prawdę nikt nie spodziewa się, że wszyscy użytkownicy portalu Zuckerberga porzucą swoje profile na rzecz kręgów Google pozbawionych jak dotąd spamu i bezsensownych gierek. Przeglądając codzienną porcję wiadomości RSS natknąłem się na trafne porównanie Google+ do pustyni. Nikt przy zdrowych zmysłach nie przeniesie się w miejsce, w którym nie istnieje życie.

Zespół odpowiedzialny za Google+ ogłosił wprowadzenie przycisku +1, który od teraz może być osadzony na dowolnej stronie internetowej. Tym samym gigant z Mountain View zasadził pierwsze symboliczne drzewko, które ma zapoczątkować i rozprzestrzeniać życie w społecznościowej jak na razie pustyni Google.

Śmiało można powiedzieć, że od teraz przycisk +1 stał się naprawdę użyteczny. Działa tak, jak miał działać w założeniu programistów, oddając tym samym internautom możliwość dzielenia się ze swoimi przyjaciółmi interesującymi treściami znalezionymi w sieci. Użytkownicy mogą udostępniać łącza do stron internetowych w wybranych kręgach klikając w przycisk +1.

Wczorajsza z pozoru nic nie znacząca premiera otwiera przez Google zupełnie możliwości. Wyszukiwarka Google to najpopularniejsze narzędzie odnajdywania informacji w sieci. Integrując ją z przyciskiem +1, zespół programistów pod dowództwem Davida Gundotry ma realne szanse na ściągnięcie zainteresowania nowym produktem firmy. Klikając w wspomniany przycisk +1 automatycznie zostaje otwarte okienko, w którym możemy zostawić komentarz. To jednak nie koniec. Oprócz komentowania, użytkownik może dostosować fragment tekstu osadzonego na udostępnianej stronie lub zmienić obrazek, który zostanie opublikowany na jego strumieniu. Podobnie jak w przypadku Facebooka, wpisując imiona lub nazwiska znajomych wyświetla się lista osób naszych kręgów w raz z ich profilowymi zdjęciami.

Wczorajsza premiera to spory krok naprzód. W przeszłości klikając w przycisk +1 internauta miał jedynie możliwość udostępniania zawartości w karcie profilu użytkownika Google+. Tym samym Google w końcu ma prawdziwego konkurenta dla popularnego przycisku Facebook Like. Dzięki przyciskowi +1 Google zbudował kompletny system społecznościowy, który swoją funkcjonalnością z powodzeniem dorównuje Facbookowi.

Według informacji przedstawionych przez przedstawicieli firmy popularność przycisku +1 gwałtownie rośnie od czasu jego oficjalnej premiery, która miała miejsce w czerwcu. Przycisk +1 został doc tej pory osadzony na ponad 1 milion stron internetowych, zdobywając w sumie ponad 4 miliardy odsłon dziennie. Bez wątpienia są to imponujące liczby i doskonale obrazują jaki potencjał drzemie w tym narzędziu. mimo tego o porażce lub sukcesie świadczyć będzie liczba kliknięć a nie odsłon. Tymczasem na blogu firmowym Google, zespół zajmujący się Google+ opublikował krótką notkę z materiałem wideo, który idealnie tłumaczy zasadę działania przycisku +1.

Dołącz do dyskusji