Radiohead znowu uderza w sieci – posłuchaj i/lub pobierz koncert z YouTube

11.07.2011
Radiohead znowu uderza w sieci – posłuchaj i/lub pobierz koncert z YouTube

Radiohead znowu uderza w sieci – posłuchaj i/lub pobierz koncert z YouTube

O Radiohead piszemy na Spider’s Web często, bo to nie tylko jedna z najbardziej innowacyjnych grup muzycznych na świecie mimo swojego postępującego ekstremizmu muzycznego ciągle pozostająca w tzw. mainstreamie, ale również zespół świetnie drwiący z aktualnego stanu rynku muzycznego i wykorzystujący nowoczesne narzędzia internetowe do tworzenia wokół siebie buzzu marketingowego.

Radiohead nie rozpieszcza zbytnio swoich fanów. Trzeba być ciągle na bieżąco, bo można przegapić wiele perełek – a to zespół nieoczekiwanie i bez zapowiedzi przyspieszy termin debiutu swojego najnowszego albumu w sieci o kilka dni, a to wrzuci na YouTube kompletnie nowy kawałek kompletnie drwiąc tym samym z wydawnictw fonograficznych (każdy kawałek Radiohead kupiłoby w ciemno co najmniej kilkaset tysięcy fanów), nie mówiąc już o tym, że w mediach społecznościowych (głównie na Twitterze) zespół gra w nieustanną grę w kotka i myszkę ze swoimi fanami dawkując szczątkowe informacje o planach zespołu.

Tak jak po poprzednim fenomenalnym albumie “In Rainbows”, tak i teraz Radiohead zagrał koncert z serii “Live from the Basement”. To koncert ze studia i zarazem wyjątkowa gratka dla fanów, bo można podejrzeć jak zespół wykonuje na żywo wszystkie swoje zakręcone numery. Pierwszy “Live from the Basement” był najpierw wielkim hitem internetu i YouTube, a następnie sprzedaży w iTunes, bo po jakimś czasie zespół udostępnił pliki wideo z koncertu do sprzedaży. Można mieć pewność, że tym razem będzie podobnie.

9 lipca Canal+ transmitował (nie w Polsce) koncert Radiohead i jak można było przypuszczać materiał szybko przedostał się do sieci. Na YouTube można już oglądać całość koncertu, czyli prawie 55 minut kapitalnej muzyki z najnowszego albumu studyjnego Radiohead wydanego w internecie “The King of Limbs” z dodatkiem dwóch nowych utworów.

Poniżej wklejka z YouTube z koncertem. Plik jest tak fajnie przygotowany, że można bezpośrednio przełączać się pomiędzy poszczególnymi utworami lub też obejrzeć koncert w całości.

A tym, którzy chcieliby (jak ja) pobrać sobie koncert na własny dysk zarówno w wersji wideo jak i audio, polecam bardzo sprytną aplikację sieciową Keepvid, dzięki której można to łatwo zrobić. Wiadomo – jest mnóstwo różnych sposobów na pobieranie plików z YouTube, ale ten wydaje mi się najlepszy, bo… pozwala na wiele. Wystarczy wkleić adres URL z YouTube i potem można wybrać sobie format w jakim pobierzemy plik wideo na dysk (np. FLV lub MP4), a nawet rodzaj kompresji (240, 360, 480 lub 720p). Stamtąd można takę wygenerować sobie plik audio z pliku wideo. Sprytne narzędzie, które przydaje się właśnie w przypadku takich rarytasów jak koncert Radiohead.

Tymczasem wszystkich, którzy mają 55 minut wolnego czasu zapraszamy na fenomenalny koncert Radiohead “The King of Limbs: Live from the Basement”.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji