Google zalewa Facebooka – ponad 60 mln fanów!

28.07.2011
Google zalewa Facebooka – ponad 60 mln fanów!

Google zalewa Facebooka – ponad 60 mln fanów!

Bardzo ciekawa informacja dotarła do nas od naszych znajomych z CheeseCat, którzy specjalizują się w analityce Facebooka. Okazuje się, że Google to jedna z najbardziej popularnych marek na… Facebooku. Co ciekawe, sporo tam także ‘atrakcji’ związany z Google+:

Elita twórców Facebooka testuje nową usługę społecznościową Google+. Gdzie w tym czasie są użytkownicy narzędzi dostarczanych przez korporację z Mountain View? Na Facebooku! I jest ich coraz więcej. System Napoleon społeczność Google na Facebooku liczy w dziesiątkach milionów fanów.

Czy to nie symptomatyczne, że o nowym serwisie społecznościowym od Google gorące dyskusje jego zwolenników toczą się na Facebooku? Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne fan page poświęcone G+. W większości są to strony tworzone przez entuzjastów rozwiązania ekipy Larry’ego Page’a. Największa ) miała już ponad 75 tysięcy fanów i stale rosła dopóki nie została zablokowana. W sumie fan page’y z Goople plus w nazwie w połowie lipca było ponad 620. 20 z nich miało ponad tysiąc fanów. Do zaproszenia na G+ można też było się zapisywać na stronie Google + Invitation.

Strategia ekipy dowodzonej przez Larry’ego Page’a była jasna: stworzyć produkt, który będzie konkurencyjny dla zagrażającego interesom Google Facebooka. Jak bardzo zagrożeni czuli się programiści kojarzeni dotychczas głównie z wyszukiwarką, pocztą i narzędziami biurowymi w chmurze świadczyć może choćby nazwa zespołu, który tworzył G+: “Emerald Sea”. To tytuł obrazu pędzla Alberta Bierstadta z 1878 roku. Przedstawia on okręt powalony przez olbrzymią falę. Facebookowy “like” zalewał strony.

Odpowiedzią ma być “plus”. G+ faktycznie bardzo szybko zdobywa rynek. Zdobywa też zainteresowanie najważniejszych ludzi z Facebooka. Mark Zuckerberg znajduje się w kręgach ponad 335 tys. osób. Huffington Post opublikował nazwiska jego pracowników, którzy testują G+. Lista wiceprezesów, dyrektorów, inżynierów, menadżerów najwyższego szczebla liczy kilkadziesiąt pozycji.

Larry Page nie ma jednak konta (przynajmniej oficjalnie) na Facebooku. Jego firma jednak tam jest. I to w imponującym stopniu. Niemal każda usługa Google ma swój fan page. Najwięcej fanów ma Youtube (ponad 42 miliony fanów). Serwis społecznościowy z materiałami wideo, wzbogacił Facebooka, w ciągu ostatniego miesiąca, o ponad 22 tys. postów i ponad 5 tys. komentarzy. Powiększył się ponadto o ponad 2,2 mln fanów. Fan page Google urósł w tym czasie o ponad 353 tys. fanów. Według danych z programu Napoleon od momentu, gdy korporacja z Mountain View zaczęła udostępniać dostęp do G+ wszystkie jej największe strony na Facebooku systematycznie zwiększały liczbę fanów.

Niebagatelny wpływ na rozwój Facebooka ma także system Android. Z aplikacji, która umożliwia dostęp do serwisu Zuckerberga korzysta miesięcznie ponad 50 milionów użytkowników.

Tabela obejmuje analizę aktywności za okres 25 czerwca 2011 do  25 lipca 2011 za pomocą modułu analitycznego w Napoleonie.

Dołącz do dyskusji