MeeGo na smartfonach rozczarowuje

30.09.2010
MeeGo na smartfonach rozczarowuje

MeeGo na smartfonach rozczarowuje

Kiedy niedawno spotykałem się z szefami marketingu Nokii w Polsce, obok ekscytacji najnowszym flagowym modelem N8, dało się wyczuć – szczególnie u odpowiedzialnego za marketing systemów operacyjnych Tomka Parfjanowicza – wielkie podniecenie pracą nad pisanym od zera mobilnym OS – MeeGo. Jeśli jednak filozofia tego systemu będzie w smartfonach oparta na tym, co można zobaczyć na wideo, które wyciekło do YouTube, to? nie ma zbytnio na co czekać.

Przez przedstawicieli Nokii system MeeGo traktowany jest niczym swego rodzaju mesjasz, który wiadomo, że już wkrótce nadejdzie i zmieni wszystko. Przygotowywano nowy strategiczny podział portfolio produktów, na którego czele ma stać grupa mobilnych komputerów – telefony i urządzenia mobilne oparte głównie na systemie operacyjnym MeeGo. Skądinąd wiadomo, że na początek 2011 r. planowana jest największa w historii Nokii, zmasowana akcja promocyjna samego MeeGo i produktów na bazie tego mobilnego OS. W samej Nokii panuje przekonanie, że z MeeGo firma wróci tam, gdzie jest jej miejsce – na pozycję lidera innowacyjności na rynku mobilnym.

Kiedy w czerwcu 2010 r. pojawiło się pierwsze wideo prezentujące MeeGo na tablecie, także i my przyklasnęliśmy – Nokia pokazywała nowy zupełnie nowy sposób organizacji treści w tablecie. Szczególne wrażenie robił podział na “panele” z odpowiednio dużymi podglądami mediów: muzyki, wideo, książek oraz aktualizowanych na bieżąco mediów społecznościowych – wszystko w jednym zbiorczym panelu nawigacyjnym. Wiadomo jednak było, że dokładne odwzorowanie tej filozofii interfejsu użytkownika na dużo mniejszym ekranie smartfona mogło być trudne.

Wczoraj do sieci trafił materiał przedstawiający wczesną wersję MeeGo na smartfony. Niestety, to co można zobaczyć jest niezwykle rozczarowujące. Pomysł na rozkład treści jest powielony z iPhone’a a system sterujący z Androida. Całość wyglądem przypomina system Samsunga – bada. Brak tu kompletnie innowacji, chociażby w stylu Windows Phone 7, który pokazuje rozbieżny od iOS pomysł na mobilny OS.

Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to oficjalne wideo Nokii. Na tym obrazku MeeGo działa na prototypowym urządzeniu TI OMAP 4. I w tym nadzieja – że to, co pokaże Nokia w swoich własnych smartfonach, będzie jakimś zupełnie innym MeeGo. Nawet bowiem jeśli wygładzony zostanie wygląd ikon i ogólny “feeling” systemu, to ogólna filozofia stojąca za systemem przepadnie w przedbiegach.

MeeGo na TI OMAP

Dla przypomnienia? Tak prezentował się projekt MeeGo na tablecie:

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji