REKLAMA

Jak zamienić program do wysyłania SMSów w serwis społecznościowy

16.06.2010 13.39
Jak zamienić program do wysyłania SMSów w serwis społecznościowy
REKLAMA
REKLAMA

Ruszyło GG.pl, czyli serwis społecznościowy zintegrowany z komunikatorem Gadu Gadu. To prawdopodobnie najważniejszy projekt GG Network od czasów… samego Gadu-Gadu.

Na pierwszy rzut oka GG.pl przypomina Facebooka. Podobieństwa dotyczą jednak przede wszystkim wyglądu interfejsu oraz zasobu funkcji (statusy, udostępnianie zdjęć i wideo, otwarte API pozwalające zewnętrznym programistom na tworzenie aplikacji działających na platformie społecznościowej). Faktycznie, nowy serwis GG Network rządzi się zupełnie inną logiką.

Podstawową zasadą, którą kieruje się Facebook jest „wszystko, co publikujesz w sieci, prędzej czy później będzie dostępne dla ogółu internautów”. Oczywiście, nikt nie mówi tego wprost. Wskazuje na to jednak dynamika zmian dostępnych i domyślnych opcji prywatności (w stronę coraz większej otwartości). Prywatności, w którą nie wierzy szef Facebooka, Mark Zuckerberg.

Z GG.pl jest inaczej. Tutaj – domyślnie (a nie opcjonalnie!) – informacje publikowane przez użytkowników są dostępne tylko dla nich oraz dla ich znajomych. Profile są ukryte, a przeglądając listy znajomych innych użytkowników zobaczymy tylko tych, którzy są również naszymi znajomymi.

Twórcy serwisu zapewniają, że zależy im na stworzeniu miejsca służącego do kontaktowania się przede wszystkim z osobami, które już znamy. Oczywiście, o prawdziwości tych deklaracji przekonamy się dopiero za jakiś czas. Facebook zaczynał przecież jako elitarny klub dostępny tylko i wyłącznie dla studentów amerykańskich szkół wyższych. Regulamin prywatności nie jest dany raz na zawsze, nic nie może powstrzymać GG Network przed pójściem drogą Facebooka.

Tak czy tak, GG.pl ma szansę skorzystać na prasowej burzy jaka rozpętała się wokół kwestii prywatności w serwisach społecznościowych. Może być (i jest) komunikowany jako bardziej przyjazna, bezpieczniejsza i łatwiejsza w kontrolowaniu alternatywa.

Jest jeszcze jedna różnica. Facebook funkcjonuje w logice ?pull? – informacje dostajemy w formie strony WWW, na którą musimy wejść. W GG.pl najważniejszym kanałem jest ?push? realizowany poprzez przesyłanie aktualizacji (na bieżąco) na komunikator Gadu Gadu.

To właśnie komunikator jest najważniejszym i najciekawszym elementem całej układanki. Wprowadzając GG.pl, GG Network próbuje powtórzyć manewr, który wyjątkowo sprawnie przeprowadziło kilka lat temu (jeszcze jako SMS-Express.com).

Mało kto pamięta, ale pierwsze wersje Gadu-Gadu w prostej linii wywodziły się od bardzo popularnego programu służącego do wysyłania SMSów – SMS Express. Początkowo, funkcje komunikatora zostały umieszczone w aplikacji SMS Express. Ostatecznie jednak, nazwę programu zmieniono na Gadu-Gadu, a wysyłanie SMSów stało się po prostu jedną z funkcji komunikatora. Wykorzystanie sporej bazy użytkowników dało Gadu-Gadu przewagę już na starcie i – w efekcie – pomogło osiągnąć trwałe pierwsze miejsce w rankingu popularności komunikatorów.

W przypadku GG.pl, GG Network próbuje skorzystać z dokładnie tego samego mechanizmu: nowa funkcja pojawia się jako element bardzo popularnego produktu (wg. danych spółki, Gadu-Gadu jest zainstalowane na około połowie komputerów w Polsce). Kwestią czasu pozostaje zamiana Gadu-Gadu w GG.pl. Na razie, następna wersja programu funkcjonuje pod roboczą nazwą GG 2011.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA