10 milionów

15.12.2009
10 milionów

10 milionów

10 milionów – tyle iPhone’ów ma sprzedać w ostatnim kwartale kalendarzowym Apple. To wyliczenia serwisu “Digitimes“, który cytuje analizy zamówienia komponentów do iPhone’a złożone przez Apple u azjatyckich partnerów. Jeśli te estymacje okażą się prawdziwe, Apple zanotuje najlepszy kwartał w historii sprzedaży iPhone’a.

To, że Apple jest liderem wartościowym – czyli ściąga najwięcej pieniędzy z rynku telefonów komórkowych – wiemy już od jakiegoś czasu. Ale to, że Apple dynamicznie rośnie także w ujęciu ilościowym – w liczbie sprzedanych egzemplarzy iPhone’ów – to stosunkowo nowy fenomen.

W zeszłym kwartale Apple sprzedało 7,4 milionów iPhone’ów na całym świecie. Do tej pory na ten kwartał estymacje analityków poruszały się w wąskim przedziale pomiędzy 7,5 a 8 milionów. Jeśli potwierdzą się wyliczenia Market Intelligence & Consulting Institute przedstawione w “Digitimes“, to Apple złamie koleją psychologiczną barierę – 10 milionów smartfonów w ciągu kwartału.

Aby dobrze oddać perspektywę rynku warto spojrzeć na dane sprzedażowe urządzeń konkurencyjnych, które pozycjonują się w bezpośredniej opozycji do smartfonu Apple’a. Na przykład w pierwszych sześciu miesiącach dostępności Palma Pre sprzedało się – według niepotwierdzonych szacunków analityków (ale gdyby było zdecydowanie więcej, to Palm z pewnością by krzyczał) – ok. 700 – 800 tysięcy jego sztuk. Estymacje dla Motoroli Droid oscylują wokół 400 tysięcy w pierwszym miesiącu dostępności. Pamiętajmy, że początek sprzedaży dla topowych produktów jest zazwyczaj czasem najlepszej koniunktury. Co więcej, takie produkty jak Palm Pre, czy Motorola Droid nie celują w nową niszę, gdyż wydeptał ją wcześniej iPhone. To zdecydowanie ułatwia sprzedaż.

10 milionów – tyle sprzedanych iPhone’ów do końca 2008 r. było pierwszym celem Apple zaprezentowanym przez Steve’a Jobsa przy debiucie pierwszego smartfonu w lipcu 2007 r. Apple zrealizowało ten plan kilka miesięcy wcześniej, gdzieś na przełomie sierpnia i września 2008 r. Nieco więcej niż rok później Apple celuje w 10 milionów kwartalnie.

Jakieś pytania?

Dołącz do dyskusji