Projekt płatności mobilnych poza podziałami

06.08.2009
Projekt płatności mobilnych poza podziałami

Projekt płatności mobilnych poza podziałami

Trwa projekt pilotażowy płatności mobilnych w telefonach komórkowych. Biorą w nim udział czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej, banki oraz liczni partnerzy technologiczni. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa skupiająca tak szeroką koalicję na rzecz upowszechnienia płatności mobilnych w Polsce i wyjątkowy projekt w skali globalnej.

Nad projektem pracują wspólnie m.in. operatorzy sieci GSM ? Era, Orange, Play i Plus wraz z mBank mobile; banki – Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Invest-Bank, Lukas Bank oraz partnerzy ? PWPW S.A., która jest dostawcą systemu płatności EasyPay, mPay, eCard, a także NOKIA i MasterCard. W trwających od czerwca br. testach udział bierze ponad 200 użytkowników, których zadaniem jest wykonywanie próbnych transakcji z użyciem telefonu. Za jego pomocą realizują płatności w Internecie i doładowania telefonów oraz płacą za parkowanie i bilety komunikacji miejskiej.

Głównym celem projektu jest stworzenie uniwersalnej, wspólnej platformy, która pozwoli klientom banków na realizowanie płatności mobilnych realizowanych za pośrednictwem telefonów działających we wszystkich sieciach komórkowych.

Ze względu na skalę, innowacyjność i zaangażowanie wielu firm, data komercyjnego wdrożenia nie została jeszcze ustalona. Projekt ma charakter otwarty – jego uczestnicy zapraszają do współpracy organizacje i firmy zainteresowane rozwojem płatności mobilnych w Polsce.

Dołącz do dyskusji