Start-upy na iPhone już ze 100 milionami dotacji

14.07.2009
Start-upy na iPhone już ze 100 milionami dotacji

Start-upy na iPhone już ze 100 milionami dotacji

Kiedy Apple ogłaszało program deweloperski dla iPhone’a niektórzy nie dowierzali, że może być to kolejny gigantyczny sukces Cupertino. Powołanie iFund – specjalnego funduszu venture capital, który miał zainwestować 100 milionów dolarów w najbardziej interesujące start-upy na rynku aplikacji dla iPhone’a – był często odbierany z przymrużeniem oka. W ciągu roku iPhone’owe start-upy zdobyły jednak ponad 100 milionów dolarów.

Aby oddać skalę sukcesu, dobrze jest skonfrontować 100 milionów dla wyróżniających się deweloperów oprogramowania na iPhone’a z 23,3 milionami dolarów, które zdobyły start-upy inwestujące w Twittera. Jak wiadomo aktualnie na świecie panuje prawdziwa twitteromania, która również dociera do Polski – dzisiaj na przykład aktywnie tweetować zaczął Premier Rzeczpospolitej, Pan Donald Tusk, co powinno jeszcze bardziej przyspieszyć postępującą popularność Twittera w Polsce. Mimo szumu medialnego na całym świecie rynek serwisów i usług powiązanych z Twitterem zyskał do tej pory “tylko” 23,3 miliony dolarów subwencji od funduszy venture capital. To cztery razy mniej niż istniejący od roku rynek aplikacji na platformę iPhone.

Serwis ChubbyBrain przygotował bardzo interesujące podsumowanie wszystkich inwestycji w start-upy, które przygotowują aplikacje na iPhone’a/iPoda touch. Okazuje się, że iFund nie jest jedynym funduszem VC aktywnym na tym rynku, chociaż jest największym podmiotem, który inwestuje w ten rynek z 50 milionami włożonymi w 6 start-upów. Łącznie fundusze VC zainwestowały 102,49 miliony dolarów w 17 start-upów (wg stanu na 29 czerwca 2009 r.). Wśród nich są start-upy, których aplikacje okupują czołowe miejsca na liście najpopularniejszych płatnych i darmowych aplikacji w AppStore, np: Ngmoco (Rolando, Topple), Tapulous (seria gier TapTapRevenge), czy Pelago (Whrrl).

Największa jednorazowa inwestycja wyniosła 15,5 miliona dolarów (iControl), a najmniejsza – 15 tysięcy dolarów. Średnia wartość subwencji wyniosła niecałe 3,5 miliona dolarów. Co ciekawe największym powodzeniem funduszy VC cieszyły się nie firmy produkujące gry na iPhone’a (22% wszystkich zainwestowanych pieniędzy), lecz deweloperzy przygotowujący aplikacje społecznościowe (27%).

Więcej statystyk, włącznie z pełną listą start-upów, które zdobyły subwencje od funduszy VC na stronach serwisu ChubbyBrain.

Dołącz do dyskusji

Advertisement