Morgan Stanley: sprzedaż Maków rośnie

04.07.2009
Morgan Stanley: sprzedaż Maków rośnie

Morgan Stanley: sprzedaż Maków rośnie

Po dwóch kwartałach z nienotowanymi wcześniej przez Apple spadkami sprzedaży komputerów Mac, wszystko wskazuje na to, że firma Steve’a Jobsa dynamicznie się odbija. Tak uważa analityczka Morgan Stanley Katrhyn Huberty.

Według kalkulacji pani Huberty sprzedaż Maków powinna wzrosnąć kwartał do kwartału o 12%. Oznacza to, że Apple wróci do swoich topów jeśli chodzi o kwartalną sprzedaż Maków i sprzeda 2,5 milionów komputerów w tym kwartale.

To dzięki obniżce cen, na którą zdecydował się producent MacBooków Pro. Podczas konferencji WWDC wiceprezes ds marketingu w Apple, Phil Schiller, ogłosił, że cena 13 calowego MacBooka Pro (przemianowanego z MacBooka) spada o 100 dolarów do 1199 dolarów, a cena 15 calowego MacBooka Pro spada aż o 300 dolarów z 1999 dolarów do 1699 dolarów. Nowe modele z niższą ceną oraz nieco lepszy ogólny klimat makroekonomiczny w Stanach Zjednoczonych to według Morgan Stanley elementy, które dobrze wpływają na bieżącą sprzedaż Maków.

Apple aktualnie posiada około 3,5% udziałów w globalnym rynku PC, na którym – według różnych kalkulacji – jest około miliarda komputerów. Patrząc jednak z długookresowej perspektywy Apple jest najszybciej rosnącym graczem na rynku PC, sukcesywnie zmniejszając dystans do trzeciego na rynku Acera. Globalnym liderem jest HP, który wyprzeda Della.

* wykres znalazłem na stronach Fortune

Dołącz do dyskusji