Moje aplikacje na iPhone, cz. 9, te na 3.0

06.07.2009
Moje aplikacje na iPhone, cz. 9, te na 3.0

Moje aplikacje na iPhone, cz. 9, te na 3.0

Wraz z debiutem nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego iPhone 3.0 liczyłem na zalew nowych aplikacji, które będą wykorzystywały reklamowany przez Apple “push notification”. Dziwnym trafem na pulpit mojego iPhone’a trafiła do tej pory tylko jedna aplikacja obsługująca tą technologię. Nie jest to jednak żaden komunikator ani nawet mobilna wersja serwisu prasowego?; to gra – długo oczekiwany następca hitu od ngmoco:) – Rolando 2.

Na pełną recenzję z wrażeń z użytkowania iPhone 3.0 przyjdzie jeszcze czas, ale dziś mogę powiedzieć, że paradoksalnie w moim przypadku największe udogodniania nie przyniosło tak oczekiwane kopiuj/wytnij/wklej, lecz możliwość przeszukiwania zasobów mailowych (i to nie tylko tych na iPhone, ale także na serwerze!), zapamiętywanie formularzy i automatyczne logowanie na stronach internetowych przeglądanych w Safari, oraz dostępne dla posiadaczy usługi MobileMe – Find My iPhone.

Po raz pierwszy od początku mojej przygody z iPhone’m zdecydowałem się nie jailbreakować go. I zdecydowanie nie żałuję. Wprawdzie ciągle brakuje mi agregacji informacji na iPhone z Intelliscreen i ciągle uważam, że ekran początkowy iPhone’a jest dziwnie niezagospodarowany (mimo wdrożonego Spotlight), lecz profity wynikające z dużo mniej problemowego działania urządzenia są nie do przecenienia. iPhone 3G bez jailbreaka, z oprogramowaniem 3.0 jest bardzo szybki. Nie notuję “zamrożeń” urządzenia, notorycznego wyrzucania z aplikacji do pulpitu, nie muszę również często bootować iPhone’a, aby przywrócić go do sprawności.

W związku z premierą OS 3.0 pojawiły się bardzo ciekawe nowe aplikacje. Wprawdzie nie wykorzystują one jeszcze naprawdę ważnej możliwości, jaką daje “push notification”, ale mimo to zdecydowanie poszerzają funkcjonalność iPhone’a w kierunku pełnej mobilności.

Fluent News

Ciągle szukam optymalnych aplikacji newsowych. Poprzednio opisywałem nowe aplikacje mediów ze stajni Ruperta Murdocha, które zrobiły na mnie kolosalne wrażenie i których do dziś codziennie używam. Ostatnio pojawiła się w AppStore aplikacja oparta na pomyśle, który sam miałem? Fluent News agreguje wiadomości z wielu źródeł, głównie z najbardziej opiniotwórczych i poczytnych amerykańskich mediów drukowanych. Z Fluent News nie musimy odwiedzać New York Times, Wall Street Journal, All Things Digital, czy CNN oddzielnie, ponieważ aplikacja zbiera nam wszystkie ważniejsze artykuły z tych i wielu innych źródeł.

Każdy artykuł informuje o źródle prezentując przy okazji logo danego medium. Bardzo ułatwia to nawigację po aplikacji, jak również oddaje należną ekspozycję medialną źródłowemu medium. Fluent News współpracuje z kontami Twitter oraz Facebook, więc bezpośrednio z aplikacji możemy tweetnąć lub ustawić status na Facebooku z informacją o ciekawym artykule.

Jedynym mankamentem aplikacji jest bardzo długi czas pobierania artykułów, co może być frustrujące wtedy, kiedy mamy tylko chwilę na zapoznanie się z interesującym nas przeglądem prasy. Niemniej jednak pomysł na aplikację jest świetny i z niecierpliwością wyczekuję aktualizacji, która przyspieszy czas prezentowania rekordów oraz wprowadzi “push notifications” dla zdefiniowanych przez użytkownika mediów, bądź tematów publikacji.

Aplikacja Fluent News jest dostępna za darmo z AppStore.

Onet

W piątej części tego cyklu opisywałem pierwszą aplikację Onetu na iPhone, która – łagodnie mówiąc – nie była najlepsza. Nie miała wbudowanej przeglądarki i po wybraniu poszczególnych interesujących nas kategorii newsów przerzucała do mobilnej Safari. Nowa aplikacja Onet.pl, która nie była aktualizacją poprzedniej, lecz zupełnie nowym programem, zawitała ostatnio do AppStore.

Jest dużo, dużo lepiej. Nowy Onet na iPhone oferuje już wewnętrzne przeglądanie wiadomości w czterech głównych kategoriach: wiadomości, biznes, sport oraz rozrywka. Klikając “więcej” uzyskujemy dostęp do mobilnej wersji pełnych przepastnych zasobów najpopularniejszego portalu w Polsce. W przypadku mojej ulubionej kategorii “sport” mamy możliwość śledzenia wyników na żywo. Nie jest to może tak intuicyjne jak w przypadku aplikacji MySoccer, ale z pewnością “używalne”.

Na uwagę zwraca bardzo szybkie działanie aplikacji, która pobiera wiadomości w iście ekspresowym tempie. Większość tytułów artykułu okraszonych jest zdjęciami, co znacznie podwyższa walory estetyczne aplikacji.

Nowy Onet to krok milowy w kierunku używalności portalu Onet.pl na iPhone, choć zapewne można by pomyśleć o nieco lepszym wyglądzie aplikacji oraz automatycznych powiadomieniach (push). Co ciekawe, Onet wdrożył ostatnio automatyczne rozpoznawanie mobilnej przeglądarki iPhone’a i odwiedzając strony portalu od razu wyświetlony zostanie OnetLajt.

Aplikacja Onet jest dostępna za darmo z AppStore.

Yahoo

Nie jestem wielkim fanem Yahoo i z dostępnych aplikacji portalu używam jedynie konta na Flickr. Muszę jednak powiedzieć, że aplikacja Yahoo na iPhone zrobiła na mnie duże wrażenie. W jednym miejscu użytkownicy konta Yahoo mogą w bardzo atrakcyjny i szybki sposób dotrzeć do swojej poczty, kalendarza, książki adresowej, komunikatora, wspomnianego wyżej Flickr i wielu innych mniej lub bardziej przydatnych aplikacji.

Bardzo podoba mi się również część newsowa w iPhone’owym Yahoo. Dzięki wbudowanej przeglądarce Yahoo można szybko i celnie dotrzeć do poszukiwanych treści. W Yahoo można także stworzyć własny profil wiadomości i informacji z np. prognozą pogody, wybranymi ulubionymi kanałami RRS, czy notowań giełdowe wybranych podmiotów. Dostęp do wszystkiego mamy w jednej aplikacji w części “My Interests”. Sprytne i bardzo rozwojowe. Dużo lepsze od mobilnej wersji Google’a na iPhone.

Tak jak w przypadku obu wyżej wymienianych aplikacji newsowych przydałyby się także automatyczne powiadomienia, szczególnie dla części “My Interests”.

Aplikacja Yahoo jest dostępna za darmo z AppStore.

Msnbc

Mobilna wersja serwisu Msnbc zasługuje na uwagę ze względu na unikalny interfejs aplikacji. Do tej pory zdecydowana większość aplikacji serwisów newsowych w mniejszym lub większym stopniu opierała się na pomyśle USA Today: nawigacja w dolnej części ekranu, powyżej zajawki artykuł wraz ze zdjęciem po lewej stronie. Msnbc wprowadza zupełnie inny dizajn i rozwiązania. Włączając aplikację widzimy Top Stories, które rotują co kilka sekund (opcja flow). Menu nawigacyjne dostępne jest w postaci swoistego koła fortuny, które wzorowane jest na logo Msnbc. W poszczególnych listkach (bądź też jak kto woli łezkach) koła wybieramy interesującą nas tematykę publikacji po czym wracamy do sposobu prezentacji z Top Stories.

Ta bardzo udana i innowacyjna aplikacja pozwala nie tylko uzyskać dostęp do wiadomości stacji Msnbc, ale również przejrzeć materiały wideo z poszczególnych programów, poczytać blogi oraz zapoznać się z ostatnimi tweetami na kontach Twittera poszczególnych programów oraz dziennikarzy.

Tak jak w przypadku wyżej wymienianych aplikacji newsowych przydałyby się także automatyczne powiadomienia.

Aplikacja Msnbc jest dostępna za darmo z AppStore.

Na koniec dzisiejszego przeglądu dwie świetne aplikacje do obsługi zdjęć.

Postman

Postman to kolejna aplikacja, która opiera się na pomyśle, który również miałem? Za pomocą tego programiku można w łatwy i szybki sposób przygotować kartkę ala pocztową, którą można wysłać mailem, umieścić na Facebooku, Tumblr oraz Twitterze, zachować w aplikacji Zdjęcia na iPhone oraz uploadować na stronie dewelopera aplikacji postmanapp.com.

Do dyspozycji mamy dwie strony kartki: przednią oraz tylnią. Na przedniej pokazujemy zdjęcie (z zasobów iPhone’a lub wybranych template’ów) bądź też miejsce na mapie, gdzie się aktualnie znajdujemy oraz wpisujemy krótki tekst nagłówka. Na tylniej stronie wpisujemy tekst pozdrowień.

Całość projektu przygotowuje się w kilkadziesiąt sekund. Wygląda rewelacyjnie.

Aplikacja Postman jest dostępna w AppStore za 0,99 centów.

Flick It

Flick It to jeden z wielu klientów serwisu Flickr dostępnych na iPhone, ale zdecydowanie najbardziej intuicyjny i wygodny w użyciu. Flick It w zręczny sposób wykorzystuje duży ekran iPhone’a do wprowadzania opisów zdjęć, które chcemy umieścić na swoim koncie Flickr. Można oczywiście wybrać zdjęcie z zasobów aplikacji natywnej Zdjęcia, bądź też wykonać zdjęcie bezpośrednio z aplikacji.

Co wyróżnia tą aplikację na tle innych tego typu to przejrzystość interfejsu i szybkość opisu/uploadu.

Aplikacja Flick It jest dostępna za darmo z AppStore.

Poprzednie wpisy z cyklu moje aplikacje na iPhone:
Część 8
Część 7
Część 6
Część 5
Część 4
Część 3
Część 2
Część 1

Dołącz do dyskusji