Cydia Store – 250 tysięcy dolarów przychodów ze sprzedaży

31.07.2009
Cydia Store – 250 tysięcy dolarów przychodów ze sprzedaży

Cydia Store – 250 tysięcy dolarów przychodów ze sprzedaży

Kiedy powstawał sklep Cydia na jailbreakowane iPhone’y Wall Street Journal ogłosił stan zagrożenia dla Apple. W cztery i pół miesiąca po debiucie Jay Freeman ogłosił dane Cydia Store. Cyfry nie powalają, szczególnie w porównaniu do AppStore. Mimo to i tak jest nieźle.

Na ModMyi pojawiła się notka właściciela forum Kyle’a Matthewsa, który szczegółowo opisuje stan biznesu Cydia Store. Sklep powstał 4 marca 2009 roku i w tym czasie zdobył: 4 miliony użytkowników, 53 tysięcy sprzedanych aplikacji oraz 250 tysięcy dolarów przychodów. To niewielkie liczby szczególnie w porównaniu z wynikami AppStore – 1,5 miliarda pobrań (zarówno tych płatnych, jak i darmowych) oraz 65 tysięcy dostępnych aplikacji, ale mimo wszystko godne odnotowania.

4 miliony użytkowników Cydia Store (tyle iPhone’ów ze złamanym firmware kontaktowało się z serwerem Cydia w ostatnich dwóch miesiącach) to zapewne w przybliżeniu liczba wszystkich jailbreakowanych iPhone’ów aktualne w obiegu. W zeszłym kwartale Apple sprzedało 5,24 milionów iPhone’ów, a od początku biznesu już grubo ponad 25 milionów.

Cydia Store radzi więc sobie nie najgorzej, bo wiadomo, że społeczność jailbreakowanych iPhone’ów jest mniej skłonna kupować aplikacje po tym, jak przyzwyczajona została do darmowych aplikacji.

W ostatnim czasie przez internet przelewają się dyskusje, które mogą mieć wkrótce wpływ na jailbreakowy biznes. Jedna z nich dotyczy kontrofensywy prawnej Apple, które chciałoby uznania modyfikowania oprogramowania iPhone’a za nielegalne praktyki. Cytowane są absurdalne zarzuty, które Apple miało sformułować w swoim wniosku do Copyright Office, że jailbreak może doprowadzić do uszkodzenia telefonicznych masztów nadawczych, a nawet być bronią w ręku dealerów narkotykowych. Warto jednak przeczytać całość wniosku Apple, który w swojej wymowie jest daleki od sensacyjnych doniesień, które pierwszy unaocznił serwis Wired. Tak, czy owak sprawa jest rozwojowa, bo jeśli amerykańskie Copyright Office uzna prośbę Electronic Frontier Foundation odnośnie legalizacji jailbreaku, to i właściciel Cydia Store będzie mógł liczyć na większe pieniądze.

Druga ożywiona dyskusja dotyczy odrzucenia przez Apple i sieć AT&T nowej wersji aplikacji Google Mobile Voice, która umożliwiałaby korzystanie z usługi Google Voice w iPhone. Po tym jak Apple nie dopuściło aplikacji do AppStore pojawiła się ona w Cydia Store. Jej debiut w nieautoryzowanym przez Apple sklepie może ponownie przyciągnąć do niego większą uwagę posiadaczy iPhone’ów.

Dołącz do dyskusji

Advertisement