AppleInsider w definitywnym tonie o tablecie Apple

24.07.2009
AppleInsider w definitywnym tonie o tablecie Apple

AppleInsider w definitywnym tonie o tablecie Apple

Kasper Jade z serwisu AppleInsider popełnił wpis, który zapewne będzie za chwilę cytowany dosłownie wszędzie. To głównie ze względu na ton wypowiedzi – Jade wypowiada się w tonie definitywnym, obwieszczającym prawdę.

Prawda według Jade’a jest następująca: na początku 2010 roku Apple wyda w końcu długo oczekiwany tablet. Może być to urządzenie, którym “Apple ponownie redefiniuje rynek przenośnych urządzeń komputerowych”. Dziesięciocalowy, z wbudowanym modemem 3G dotykowy tablet to najnowsze dzieło Steve’a Jobsa, którego powstanie nadzorował swoim niezwykle krytycznym okiem od samego początku.

Projekt tabletu – pisze AppleInsider – wstrzymywany był co najmniej sześć razy w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Za każdym razem najważniejsze aspekty projektu były zmieniane. Kilka razy szef Apple miał być blisko kompletnej rezygnacji z projektu.

Przyspieszenie prac nad tabletem Apple miało miejsce w ostatnich sześciu miesiącach. Jobs nadzorował projekt z biura, domu i szpitalnego łoża. Ponoć się udało i CEO Apple’a nareszcie zaakceptował wszystkie detale nowego gadżetu. Steve Jobs wyznaczył także datę premiery iTabletu – pierwszy kwartał 2010 roku.

Cena nowego rewolucyjnego urządzenia Apple ma oscylować pomiędzy ceną najdroższego iPhone’a oraz najtańszego notebooka Mac. Partnerem mobilnym przy wprowadzeniu tabletu w Stanach Zjednoczonych ma być Verizon.

To, czemu tablet Apple ma się pojawić dopiero w 2010 roku to wynik problemu z procesorem. Kasper Jade dowodzi, że pierwotnie tablet Apple miał być zbudowany na bazie pierwszego procesora firmy Intel z linii Atom – Silvethorn, ale Jobs nie był zadowolony z żywotności baterii w prototypach tabletu z tym procesorem.

Dlatego Apple miało przejąć firmę P.A. Semi i zbudować własne procesory do zaimplementowania w tablecie. To oczywiście nie spodobało się menedżerom Intela, po czym nastąpił długi okres wzajemnych przepychanek. Apple udało się jednak wycisnąć z technologii P.A. Semi odpowiednią infrastrukturę chipów ARM, która zapewnia odpowiednią moc procesora i długą żywotność baterii.

Kasper Jade to jedna z najbardziej szanowanych postaci pisząca o Apple w Internecie. Większość jego dotychczasowych doniesień okazywało się w mniejszym lub większym stopniu prawdą. Sposób, w jakim napisał artykuł o planowanym iTablecie Apple daje do myślenia, bo pisze nie z pozycji spekulacji lecz doniesienia o planowanym fakcie. Na dodatek większość ostatnich wydarzeń w Apple zdaje się podlegać pod logiczny ciąg wydarzeń:

– przejęcie P.A. Semi;
– planowane dostosowanie Snow Leoparda do urządzeń z dotykowym ekranem;
– narastające spekulacje medialne o nieuchronnym końcu bliskich relacji pomiędzy AT&T i Apple;
– prawdopodobne odświeżenie iPoda toucha na jesień tego roku, co “czyściłoby” przedpole na debiut kompletnie nowego urządzenia na początku 2010 roku.

* grafika pochodzi z serwisu AppleInsider

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji