Apple więcej warte niż… Google

23.07.2009
Apple więcej warte niż… Google

Apple więcej warte niż… Google

Po doskonałych wynikach kwartalnych Apple, które szczególnie dobrze wyglądają na tle branży, cena akcji firmy idzie wysoko w górę. Wczoraj po popołudniu kapitalizacja Apple przekroczyła 140 miliardów dolarów. Tym samym Apple jest teraz warte więcej niż… Google, którego wartość liczona po cenie akcji wynosiła 135 miliardów dolarów.

Jeszcze kilka miesięcy temu, po zawirowaniach z niejasnościami wokół zdrowia CEO Apple, Steve’a Jobsa cena akcji Apple spadła do 78 dolarów (w lutym), mimo iż w zeszłym roku walory producenta Maków dostępne były po ok. 200 dolarów. Aktualnie akcje Apple warte są ponad 150 dolarów, a najbardziej optymistycznie nastawiony analityk rynkowy obserwujący Apple, Gene Munster z Piper Jaffray, od kilku miesięcy doradza swoim klientom kupno akcji, których wartość wycenia właśnie na 200 dolarów.

Kilka lat temu Apple wyprzedziło w wartości kapitalizacji firmy Della, co odbiło się szerokim echem w mediach na całym świecie. Aktualnie Apple jest warte kilkakrotnie więcej niż jeden z czołowych graczy na rynku PC.

Przekroczenie wartości Google’a jest zapewne tylko tymczasowe, niemniej jednak sygnalizuje bardzo ważną pozycję Apple w aktualnym wymiarze rynku nowych technologii.

Dołącz do dyskusji