W maju Mac i iPod znowu w dół

16.06.2009
W maju Mac i iPod znowu w dół

W maju Mac i iPod znowu w dół

Według najnowszych danych NPD Group zdobytych przez Gene Munstera z Piper Jaffray, sprzedaż komputerów Mac spadła rok do roku w maju o 7,6% do 2,3 milionów sztuk. To jednak nieco lepiej niż w kwietniu, kiedy to Apple zanotowało dwucyfrowy spadek sprzedaży – 11,6%.

Jak zauważa theStreet.com, jeśli dane cytowane przez Munstera okażą się prawdziwe, Apple zanotuje spadek sprzedaży Maków drugi kwartał z rzędu. W ciągu ostatnich lat taka sytuacja nie miała miejsca. Analitycy komentujący wyniki sprzedaży maków zwracają uwagę na dwa aspekty: trwający kryzys ekonomiczny oraz sporą popularność tanich netbooków.

W maju spadła również sprzedaż iPodów aż o 18% (rok do roku), mimo iż średnia cena zakupu (ASP) jest teraz niższa aż o 7,5%. Mimo to Munster jest pozytywnie nastawiony do sprzedaży iPodów w nadchodzących miesiącach, ponieważ po wakacjach nadejdzie najlepszy dla Apple moment – powroty na uczelnie studentów. Jak co roku Apple przygotowało kilka atrakcyjnych promocji. Na przykład studenci, którzy zakupią nowego MacBooka dostaną gratisowo ośmiogigowego iPoda touch.

Zainteresowanych tym, dlaczego sprzedaż iPodów spada zapraszam do wpisu pt: iPod vs iPhone – perspektywy rozwoju. Warto również zajrzeć do analizy spadku udziału iPoda w przychodach Apple.

Apple już zareagowało na konsekwentne od kilku miesięcy spadki sprzedaży komputerów Mac obniżając ich ceny o kilkaset dolarów, ryzykując tym samym utratę części marży. Najbliższe miesiące powinny przynieść zakończenie negatywnego trendu i odbicie szczególnie na rynku notebooków. Nowe modele MacBooków Pro, a w szczególności nowy trzynastocalowy model za cenę wyjściową 1199 dolarów wykazują bardzo duży potencjał sprzedażowy.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji