PSP, Nitendo, iPhone 3G S, czy iPod game?

16.06.2009
PSP, Nitendo, iPhone 3G S, czy iPod game?

PSP, Nitendo, iPhone 3G S, czy iPod game?

Jaka jest w tym momencie najlepsza przenośna konsola do gier? Od ubiegłego poniedziałku odpowiedź wydaje się całkiem prosta – Apple iPhone 3G S, który został zaprezentowany szerszej publiczności na konfernecji WWDC 09.

Na jakiej podstawie można wysnuć takie wnioski? Wystarczy bliżej przyjrzeć się specyfikacji iPhone’a, która wyciekła od operatora sieci T-Mobile. Sprawdziły się zapowiedzi Apple, że nowy iPhone będzie dwa razy szybszy od poprzedniej wersji. Trzecia wersja smartfona Apple’a została wyposażona w zupełnie nową jednostkę obliczeniową taktowaną częstotliwością 600Mhz (poprzednio 412Mhz) i chipset odpowiadający za renderowanie grafiki, zwiększona została również pojemność pamięci RAM z 128MB na 256MB (czyli o 100% !). Nie mniej ważne są nowe pojemności dysku twardego, które kształtują się teraz od 16 do 32 GB (poprzednio 8 i 16GB). Dzięki nim aplikacje i tym samym gry będą mogły zajmować więcej miejsca, a co za tym idzie będą mogły być bardziej efektowne. Parametry te zamierzają wykorzystać producenci gier m.in. The Sims 3 i Myst.


Kolejnym argumentem za tym, że iPhone może być doskonałą konsolą przenośną jest kontroler. W sieci pojawiają się spekulacje na temat zewnętrznego urządzenia-kontrolera w postaci clipa zakładanego z dwóch stron telefonu, które sprawi, że w końcu sterowanie w grach będzie się mogło odbywać bez przeszkód. Możliwość taka powstała po publikacji iPhoneOS 3.0, który pozwala na współpracę systemu z urządzeniami zewnętrznymi, także np. ciśnieniomierzem. Czy jednak doczekamy się takiego kontrolera jaki został pokazany w ubiegłym roku? Trudno powiedzieć, najlepiej, żeby Apple samo przygotowało takie urządzenie.

Może się zatem wydawać, że Jobs mógłby niedługo zaprezentować zupełnie nowy produkt, bazujący na iPhone/iPod Touch, który byłoby tak na prawdę przenośna konsolą do gier. Wystarczyłoby np. dodać startowy pakiet gier, sprzedawać urządzenie w opcji 32GB i sukces murowany. Pytanie czy Apple zamierza agresywnie wejść na rynek konsol, czy sprzedaż gier jest tylko jedną z podstawowych form zysku. Jednak w Cupertino na pewno wiedzą, że liczbą sprzedanych do tej pory iPhone’ów/iPodó Touch dogonili Sony PSP, a do Nintendo brakuje im jeszcze raz tyle.

Dołącz do dyskusji