Odp: Potencjał zakupowy nowego iPhone’a 3GS jest niewielki

11.06.2009
Odp: Potencjał zakupowy nowego iPhone’a 3GS jest niewielki

Odp: Potencjał zakupowy nowego iPhone’a 3GS jest niewielki

Na blogu Przemysława Pająka przeczytałem notkę na temat nowego iPhone’a 3GS i jego potencjału sprzedaży. Nie zgadam się z nią w 99% procentach. Poniżej moja odpowiedź (dlatego warto także przeczytać artykuł):

Autor wpisu sugeruje, że nikt nie będzie chciał kupować nowego iPhone’a ze względu na jego cenę. Po pierwsze rynek smartfonów nie jest nasycony i będą się one jeszcze sprzedawać, co potwierdzają premiery coraz to nowych telefonów. Nie jest wcale powiedziane, że nowego iPhone’a mają kupować tylko ci, którzy już go mają, bo to byłby bezsens. Autor pisze również, że nie będzie się opłacało wydawać 2000 złotych na telefon. A jak jest teraz? tyle przecież właśnie kosztuje bez abonamentu 3G i jakoś zdarzają się przypadki jego kupna.

Przemysław Pająk porusza także sprawę aktualizacji. Co do iPodów Touch to się zgadzm, powinni też udostępniać je za darmo, ale co do zwykłych iPodów? Przecież praktycznie co roku jest nowy model, myślę, że ich oprogramowanie nie jest w 100% kompatybilne wstecz. Skłaniał bym się raczej ku temu, że Apple robi nowe iPody po to, żeby ludzie je kupowali, a nie dlatego, że oni je kupują bo chcą nowy software.

W końcu dochodzimy do sprawy wyglądu. Autor zarzuca Apple, że nowy model nie różni się wyglądem od poprzedniego. Pytanie tylko po co zmieniać coś, skoro się dobrze sprzedaje? Według mnie nie ma potrzeby. Pisze także o małym przyroście mocy procesora i że użytkownik i tak jej nie odczuje. Ja myślę, że będzie zgoła inaczej. Użytkownicy odczują “moc” nowego iPhone’a, bo dzięki niej będą mogli grać w fajniejsze i bardziej wydajne gry i będą mogli korzystać z bardziej wymagających aplikacji. Tutaj chodziło właśnie o ten fakt, a nie o działanie systemu, bo ten jak wiemy funkcjonuje dobrze.

Do tego przeglądanie stron przez WiFi przez 9 godzin w porównaniu do 6 to wzrost o 1/3 a to dużo. Podobnie jest ze słuchaniem muzyki z 24h na 30h. To parametry, które na prawdę użytkownik zauważy. Co do aparatu to należy wspomnieć m.in. autofocusie, a to już czyni z niego całkiem fajny aparat i… nie ma być on wykorzystany zamiast lustrzanek Canona i Nikona, ma być właśnie aparatem do szybkich i niespodziewanych zdjęć.

Na dzień dzisiejszy to tyle moich przemyśleń, myślę że iPhone 3GS będzie się sprzedawać nie gorzej niż poprzednik.

Dołącz do dyskusji