Czy już czas na e-wybory?

03.06.2009
Czy już czas na e-wybory?

Czy już czas na e-wybory?

Czas ostatnich dni powinien być szczególny dla wszystkich Polaków, bo własnie obchodzimy 20 rocznicę pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się w 1989 roku, kiedy Polską rządziła tylko jedna partia, zależna od naszego wschodniego sąsiada. Ja niestety ze względu na swój młody wiek (miałem wtedy tylko 8 lat) nie pamiętam zbyt wielu szczegółów, ale dzięki współcześnie działającym i niezależnym mediom jestem w stanie poznać atmosferę tamtych dni.
Przypadkiem składa się, że już w najbliższą niedzielę tj. 7 czerwca będziemy brać udział w innym ważnym głosowaniu, jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego. Dla przypomnienia, to już drugie w naszej karierze jako członka Unii Europejskiej. Niestety nadal nie można oddać głosu za pośrednictwem jednego z najważniejszych i najszybciej rozwijających się mediów tzn. internetu. Możemy już wysyłać PITy i wykonywać wiele skomplikowanych zadań, jednak odpowiedniej platformy do wysyłania zgłoszeń na kandydatów nadal nie ma. Być może należało by stworzyć system niezależny, gotowy do wdrożenia w każdym kraju europejskim. Dzięki temu tak upragniona frekwencja byłaby znacznie wyższa, a i świadomość obywateli zwiększyła by się.
W zamian prawdziwych/standardowych wyborów możemy jednak wziąć udział w e-głosowaniu przygotowanym przez przez Stowarzyszenie Polska Młodych we współpracy z dziennikiem “Metro”, Grupą Adewb, Fundacją FOR i portalem Nasza Klasa. Dzięki tej akcji internauci będą mogli wybrać nie kandydatów, ale najważniejsze cele jakie trzeba zrealizować w naszym kraju. Z puli wielu propozycji niezależni eksperci wybrali pięć, z których my musimy wybrać najważniejszy.
Wybory będą trwać jutro od 6:00 do 18:00, rejestracja będzie możliwa do 14:00, a już o 18:30 poznamy wyniki.

  1. Reforma systemu edukacji – nauczanie zasad współpracy, kształtowanie postaw otwartości i zaufania oraz nowoczesne metody kształcenia
  2. Stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych
  3. Realna demokracja, wolny rynek, Polska państwem prawa, mechanizmy gwarantujące ochronę praw człowieka i obywatela
  4. Rozwój infrastruktury drogowej ,kolejowej, lotniczej i energetycznej
  5. Polityka prorodzinna – zachęcanie pracodawców, by zatrudniali kobiety; powszechny dostęp do żłobków i przedszkoli; brak konieczności wyboru – sukces zawodowy czy dziecko; prorodzinny system podatkowy
Zapraszam do wzięcia udziału i pokazania jaką rzeszę ludzi, my internauci stanowimy – www.e-glosowanie.org. Pokażmy, że już czas na e-wybory!

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji