Wszystko o nowym iPhone

24.05.2009
Wszystko o nowym iPhone

Wszystko o nowym iPhone

Za dwa tygodnie konferencja deweloperów oprogramowania na Mac OS X i iPhone OS X World Wide Developers Conference (WWDC). Rok temu podczas keynote otwierającym WWDC prezes Apple Steve Jobs zaprezentował nowego iPhone’a 3G. Czy rok później na WWDC współpracownicy Jobsa pokażą następcę modelu 3G?

Jeśli wierzyć Gene Munsterowi – nie. Według analityka Piper Jaffray podczas tegorocznego WWDC Apple skupi się na oprogramowaniu prezentując finalne wersje iPhone 3.0 oraz Mac OS X Snow Leopard. Nie oznacza to, że nowego iPhone’a nie będzie w 2009 r. Według Munstera będzie, ale Apple zorganizuje jeszcze jedno wydarzenie medialne albo na koniec czerwca, albo na początku lipca, na którym zaprezentowany zostanie nowy model smartfonu z logiem jabłka. Zbiegać będzie się ono z planowanym powrotem do czynnej pracy w Apple, pozostającego aktualnie na sześciomiesięcznym urlopie zdrowotnym Steve’a Jobsa.

Jeśli jednak wierzyć coraz częstszym plotkom oraz doniesieniom azjatyckich partnerów Apple, nowy iPhone jest tuż tuż. Liczba przecieków i spekulacji wydaje się osiągać punkt krytyczny. Zaczęło się od spekulacji, że Apple wyprzedaje aktualne modele iPhone’a robiąc miejsce na nowego. Apple umożliwia teraz zakup oraz aktywację iPhone’a poprzez stronę internetową. AT&T ponoć ma obniżyć cenę abonamentu po to, aby jeszcze zebrać z rynku kilku wahających się konsumentów.

To tylko część spekulacji wokół nowego iPhone’a. W piątek społeczność internetową rozgrzała informacja, że w najnowszej odsłonie iPhone’a Apple pozwoli na zakup filmów i seriali telewizyjnych z iTunes wprost z iPhone’a. AllThingsDigital zdobyło nawet internetowe linki, które prowadziły do wersji demonstracyjnych nowej usługi. Apple zareagowało natychmiastowo i po kilku godzinach linki już nie działały.

Wcześniej deweloperzy, którzy w marcu pobierali kolejne wersje SDK przygotowane pod nową wersję mobilnego systemu operacyjnego iPhone’a donosili o kolejnych znaleziskach w jego kodzie: a to zobaczono odniesienia do cyfrowego kompasu, a to nowego lepszego aparatu fotograficznego z 3,2 megapikselami, a to możliwości zarządzania urządzeniem głosem.

W połowie kwietnia zaczęto ekscytować się doniesieniami chińskojęzycznych mediów, które twierdziły, że Apple zamówiło u swoich azjatyckich partnerów 4 miliony iPhone’ów nowej generacji. Pokazywano także listę partnerów Apple, którzy mieli dostarczać Cupertino odpowiednie komponenty.

W połowie maja internet obiegł screen w języku chińskim, który miał potwierdzać niektóre z wykopalisk SDK. Analiza screenu przynosiła informację, że nowy iPhone będzie wyposażony w dysk 32GB, aparat fotograficzny z 3,2 megapikselami, szybszy procesor 600 MHz (teraz jest 400 MHz), więcej pamięci RAM – 256MB (teraz jest 128MB), cyfrowy kompas i radiowy odbiornik.

W zeszłym tygodniu plotki te potwierdzone zostały przez dwa kolejne źródła: serwis Wired.com oraz Daring Fireball. Wired prezentuje nawet kompletną listę zmian w nowym iPhone, które potwierdzają wcześniejsze przecieki z Chin: wyświetlacz OLED, nieco zmieniony dizajn, o 150% bardziej wytrzymała bateria, podświetlane logo Apple, rewolucyjne połączenie aparatu fotograficznego, GPS, kompasu i Google Maps. Co najbardziej zaskakujące Wired podaje datę debiutu nowego iPhone’a – 17 lipca 2009 r.

Czyżby więc Munster się pomylił? Odpowiedź poznamy 6 czerwca.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement