Vodafone zgarnia wszystko

13.05.2009
Vodafone zgarnia wszystko

Vodafone zgarnia wszystko

Właśnie dowiedziałem się, że operator komórkowy Vodafone (ten od ponad 20% udziałów w Polkomtelu, które z początkiem czerwca mają zostać zwiększone) widząc potencjał, zwłaszcza finansowy, jaki niosą za sobą aplikacje mobilne, planuje otworzyć własny sklep z programami. Jego cechą szczególną ma być możliwość instalacji pobranej aplikacji na dowolnej platformie (prawdopodobnie poza iPhoneOS).

O tym, że sprzedaż aplikacji mobilnych jest opłacalna zarówno dla deweloperów, jak i firm otwierających sklepy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wskazać wyniki sprzedaży aplikacji w Apple AppStore i pokazać szacowane przychody na ten roku = 1 mld dolarów. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że operator komórkowy także zamierza zacząć sprzedawać programy. Co ciekawe w Vodafone postawili sobie za cel stworzenie API (ma zostać opublikowane tego lata), dzięki któremu deweloperzy będą mogli tworzyć aplikację tylko raz, a ona będzie uruchamiana przez specjalną warstwę programową. Umożliwi to korzystanie z tych samych narzędzi w telefonach z Symbianem i innymi wymysłami Nokii, a także w Windows Mobile, czy OS-ach BlackBerry.

Vodafone wprowadzi także sprawdzony model biznesowy, czyli 70 procent dla deweloperów, 30 dla operatora. Co ciekawe wszyscy abonenci, z którymi firma ma podpisane umowy, będą mogły się rozliczać za pobrane aplikacje w abonamencie, na rachunku.

Dla przypomnienia Vodafone ma 298 milionów abonentów w 27 krajach (niedługo może do nich dołączyć także Polska).

Dołącz do dyskusji