Rozdzielczość ekranów, a strony internetowe

22.05.2009
Rozdzielczość ekranów, a strony internetowe

Rozdzielczość ekranów, a strony internetowe

Domyślną rozdzielczością dla 15 calowych monitorów LCD jest 1024×768. Jak widać po statystykach zamieszczonych w Gemiusie (www.ranking.pl) era tego typu ekranów powoli dobiega końca. O ile 43% polskich internautów nadal korzysta jeszcze z takich urządzeń, o tyle zagraniczni użytkownicy 15-calówek stanowią nieliczną grupę – jedynie 14%. Co ważne trend wymiany monitorów ten widoczny jest już od dłuższego czasu.

Obserwując statystyki mojego bloga (78% odwiedzających ma ekran szeroki na 1280px i większej), mógłbym dodatkowo pokusić się o stwierdzenie, że większość użytkowników, często korzystających z internetu i odwiedzających strony podobne do mojej, jest w posiadaniu monitorów o przekątnej 17 cali i większej. Potwierdzeniem zmian wydaje się być liczba dostępnych do kupienia ekranów 15 calowych – w Skąpcu i Ceneo jest ich po 13, a w Nokaucie 12.

W związku z tym idąc z duchem przyszłości zwiększyłem szerokość swojego bloga. Jeśli zatem korzystasz z 15 calowego monitora, to zastanów się może już czas na zmianę na ekran typu wide? Jestem ciekawy kiedy nastąpi ogólna zmiana trendu, który zapewni lepsze wykorzystanie miejsca na stronach.

Dołącz do dyskusji