Last.fm: nie wysyłamy danych użytkowników do RIAA

24.05.2009
Last.fm: nie wysyłamy danych użytkowników do RIAA

Last.fm: nie wysyłamy danych użytkowników do RIAA

Ostatnio na blogu TechCrunch ponownie rozgorzała dyskusja na temat współpracy popularnego portalu muzyczno-społecznego Last.fm z wytwórniami muzycznymi i instytucją RIAA.

Wszystko zaczęło się w lutym kiedy na serwisach sieci BitTorrent pojawił się nowy album U2 (nie jestem wielkim fanem tego zespołu, ale ostatnia płyta jest kiepska). RIAA i U2 postanowiły wypowiedzieć wojnę piratom i ponownie rozpocząć walkę, moim zdaniem, z wiatrakami. W tym momencie do mediów wyciekła informacja, że Last.fm współpracuje z wytwórniami i wysyła im dane odnośnie słuchalności poszczególnych albumów, które dobrowolnie zbiera od użytkowników za pomocą funkcji scroblowania. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt potwierdzony przez pracowników portalu, że niektóre porcje informacji trafiały do RIAA i oprócz statystycznych danych zawierały także dokładne informacje o użytkownikach.

Last.fm zareagowało natychmiast i zanegowało wszystkie pomówienia. W ostatnim czasie okazało się jednak, że całkiem prawdopodobna może być także informacja, że dane były pobierane z bazy i wysyłane bezpośrednio przez koncert CBS – właściciela last.fm. W tym momencie także zareagowało last.fm, według którego dane użytkowników portalu takie jak np. adres IP nie są przechowywane w bazie dostatecznie długo, żeby z nich korzystać. Niestety sam CBS nie wydał jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

Jest to już druga duża negatywna kampania wobec last.fm. Dla przypomnienia niedawno w niektórych krajach wprowadzono opłaty za słuchanie muzyki za pośrednictwem serwisu, co także nie zostało przychylnie przyjęte przez internautów. Jeszcze niedawno można było przeczytać, że CBS zamierza sprzedać portal muzyczny, a teraz jego sytuacja nie jest do pozazdroszczenia. Na koniec można postawić pytanie: Czy to konkurencja chce zniszczyć Last.fm, czy rzeczywiście dosięgają ich problemy?

Źródła informacji:
http://www.ghacks.net/2009/05/23/techcrunch-lastfm-data-was-leaked-after-all-to-the-riaa/
http://www.techcrunch.com/2009/05/23/another-blanket-denial-by-lastfm/
http://www.techcrunch.com/2009/02/20/did-lastfm-just-hand-over-user-listening-data-to-the-riaa/

Dołącz do dyskusji