iPodowy problem Apple

19.05.2009
iPodowy problem Apple

iPodowy problem Apple

Jak podaje “BusinessWeek” cytując dane NPD, sprzedaż iPodów pomiędzy marcem a kwietniem 2009 roku spadła o 9% (rok do roku), mimo iż średnia cena sprzedaży iPodów spadła w tym czasie aż o 11%. Sprzedaż komputerów Mac spadła o 1,8%, co jest wynikiem lepszym niż uśrednione oczekiwania analityków rynkowych.

Gene Munster z Piper Jaffray, który może pochwalić się najbardziej celnymi projekcjami sprzedaży produktów Apple prognozuje roczny spadek sprzedaży iPodów pomiędzy 5 a 14%. Jeśli tak się stanie będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy rok do roku sprzeda się mniejsza liczba przenośnych odtwarzaczy multimedialnych od Apple. Munster przewiduje, że w bieżącym kwartale, który skończy się na koniec czerwca Apple sprzeda pomiędzy 9,5 a 10,5 miliona sztuk iPodów. Na koniec drugiego kwartału rozliczeniowego 2009 roku (dla Apple skończył się w marcu) Apple sprzedało 11,01 milionów iPodów (wzrost z 10,64 milionów rok wcześniej).

Co ciekawe zmniejsza się średnia cena zakupu iPoda. To głównie za sprawą sprzedaży nowych iPodów shuffle. W drugim kwartale 2009 r. średni przychód ze sprzedaży jednego iPoda wynosił 151 dolarów. W ciągu roku średnia cena zakupu iPoda spadła więc o 20 dolarów ze 171 dolarów. Według kalkulacji Munstera w tym kwartale średnia cena sprzedaży iPoda spadnie o kolejne 7% do około 140 dolarów. Da to firmie przychód na poziomie 1,47 miliarda dolarów. Dla porównania rok temu sprzedaż iPodów w kwartale kończącym się w czerwcu wyniosła 1,68 miliarda dolarów.

Zainteresowanych tym, dlaczego sprzedaż iPodów spada zapraszam do wpisu pt: iPod vs iPhone – perspektywy rozwoju.

Warto również zajrzeć do analizy spadku udziału iPoda w przychodach Apple.

Dołącz do dyskusji

Advertisement