Microsoft z nowym Windows Mobile oraz sklepem z aplikacjami

17.02.2009
Microsoft z nowym Windows Mobile oraz sklepem z aplikacjami

Microsoft z nowym Windows Mobile oraz sklepem z aplikacjami

Na targach w Barcelonie sporo się dzieje. W tym roku producenci telefonów komórkowych zapłonęli gorącą miłością do pomysłu Apple na model sklepu z aplikacjami. Nokia ogłosiła powstanie Ovi Store z aplikacjami na nowe modele Nokii, a Microsoft ogłosił powstanie Windows Marketplace prezentując jednocześnie nowy system operacyjny dla smartfonów – Windows Mobile 6.5.

Windows Mobile 6.5 będzie miał kompletnie nowy interfejs dotykowy oraz kilka nowych funkcjonalności z nową wersją przeglądarki IE na urządzenia mobilne, która ma nie odbiegać poziomem od innych mobilnych przeglądarek już znajdujących się na rynku. IE będzie obsługiwać format Adobe Flash oraz Flash Video.

Nowy Windows Mobile będzie wspierany dwoma nowymi usługami Microsoftu – My Phone oraz Windows Marketplace. Ta pierwsza to odpowiednik Mobile Me firmy Apple, czyli tzw. cloud computing – miejsce w sieci, w którym użytkownicy WM 6.5 zsynchronizują swoje kontakty, kalendarze, wiadomości tekstowe, dokumenty, muzykę, zdjęcia oraz pliki video. Ta druga to odpowiednik AppStore – miejsce, z którego pobierać będzie można aplikacje na telefony napędzane Windows Mobile. Oprócz szumnych zapowiedzi 20 tysiecy aplikacji na początek działania Windows Marketplace na razie niewiadomo zbyt dużo o jego funkcjonalności. Z informacji płynących z obozu Microsoftu wynika, że aplikacje mobilne będzie się pobierać jedynie na komputer i dopiero następnie instalować na smartfonach.

Poniżej video z serwisu Gizmodo, na którym można zobaczyć nowy Windows Mobile w akcji. Uderzające są dwie rzeczy: podobieństwo do iPhone’a (czy tylko ja odnoszę wrażenie, że wszyscy kopiują interfejs iPhone’a, a niewielkie różnice mają tylko “przykryć” proceder kopiowania?) oraz powolne działanie (mam wrażenie, że urządzenie HTC kiepsko reaguje na gesty).


Windows Mobile 6.5 Running on HTC from Jesus Diaz on Vimeo

Można rzec, że dzisiaj już wszyscy mają swój AppStore:
– Nokia z Ovi Store dla nowych smartfonów oraz App Store for Symbian;
– Windows Marketplace;
– Android Market od Google;
– Palm Software Store;
– BlackBerry Aplications Center.

Teraz rynek czeka jak zareaguje Apple. Coś ostatnio cicho wokół producenta iPhone’a. Pojawiają się tylko nieśmiałe doniesienia, że z jednej strony zespół Tima Cooka w skupieniu pracuje nad nowymi urządzeniami, a z drugiej, że Steve Jobs na urlopie zdrowotnym pisze książkę? Z biznesowego punktu widzenia iPhone 3.0 jest w 2009 konieczny. Niektórzy obstawiają nawet daty nowego hardware’u i software’u mobilnego Apple – marzec albo czerwiec.

Dołącz do dyskusji