REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Oglądasz 5 sezon House of Cards? Ten słowniczek ci się przyda

Doskonały serial Netfliksa House of Cards można oglądać, zwracając uwagę na dwa aspekty. Jeden z nich to fabuła: rozgrywki pomiędzy Frankiem Underwoodem a jego przeciwnikami, fortele i zmiany stron.

30.05.2017
10:31
house of cards
REKLAMA
REKLAMA

Drugim aspektem jest dziejąca się w tle opowieść o amerykańskiej demokracji tego jak wpływa się na wyniki wyborów i decyzje biurokratów. Oryginalny serial, którego House Of Cards jest „luźnym” remake’m opierał się na polityce brytyjskiej. Twórcy amerykańskiej wersji musieli ją uwspółcześnić i dostosować do realiów USA. Na ile dobrze udało im się do zrobić?

Znawcy mówią że połowicznie. Do biurokratycznych procedur dodano dynamiki i dramatyzmu. Procesy, często potrzebujące miesięcy lub lat, skrócono na potrzeby serialu. Zwiększono też wpływ pojedynczych ludzi na dziejące się wydarzenia - w rzeczywistości jest to bardziej działanie zbiorowe lub zespołowe.

Dla oglądającego serial ciekawe może być poznanie pojęć i nazw związanych z amerykańską polityką. Warto oglądać z napisami - optymalnie angielskimi. Gdy oglądałem serial jeszcze na amerykańskim Netfliksie - gdy nie było go oficjalnie w Polsce - nie miałem po prostu innego wyboru. Poskutkowało to tym, że musiałem szukać niektórych pojęć w słownikach i Wikipedii, aby zrozumieć, co się właściwie dzieje.

Poniższy słowniczek to część wiedzy, którą wtedy zdobyłem.

Whip to członek klubu parlamentarnego danej partii, który ma za zadanie ustalenie głosów. Podobnie jak w polskich klubach parlamentarnych, ustala się wspólne stanowisko, i zobowiązuje się poszczególnych parlamentarzystów do głosowania zgodnie z ustaleniami. Whip zajmuje się zapewnieniem, że każdy z członków wie jak głosować, i uczestniczy w negocjacjach. W pierwszym sezonie serialu Frank Underwood jest whipem demokratów. Zastępuje go następnie Jaqueline.

Roll call. Do głosowania bardziej istotnych spraw potrzebne jest quorum (minimalna liczba obecnych parlamentarzystów). W celu sprawdzenia quorum zarządza się roll call - sprawdzanie obecności. Roll call można wymusić w każdej chwili, podając jako argument, że jest uzasadnione podejrzenie, że brakuje quorum. W serialu widzieliśmy gdy Frank robił to, aby powstrzymać…

Open Rule. Jest to zagwarantowana możliwość wprowadzania zmian w dokumencie podczas debaty nad nim. Sprawdzanie obecności to nie debata, więc nie można było wprowadzić zmian gdy Frank wymuszał raz za razem roll call.

Caucus. W serialu używane jest w znaczeniu "congressional caucus". Z grubsza jest to odpowiednik klubu parlamentarnego. Jednak w amerykańskim Kongresie słowo to ma szersze znaczenie. Mogą powstawać (i powstają) kluby/caucusy, które zrzeszają deputowanych z danego regionu albo reprezentują konkretną branżę gospodarki. Uczestnictwo w caucusie umożliwia im ustalenie najkorzystniejszych dla ich interesów sposobów głosowania.

house of cards class="wp-image-86186"

Minority leader, majority leader - osoby, które reprezentują ugrupowanie większości parlamentarnej (majority) oraz drugie co do wielkości ugrupowanie (minority). Może się więc zdarzyć, że różnica pomiędzy „większością” i „mniejszością” jest niewielka. To właśnie liderzy są "twarzą" ugrupowania, przemawiają w jego imieniu w trakcie debat i prowadzą spotkania.

Lame duck - w naszym rozumieniu: coś w rodzaju odwrotności prezydenta elekta, czyli prezydent lub inny wybieralny urzędnik, którego kadencja się jeszcze nie skończyła, ale który już ma wybranego następcę. W Stanach Zjednoczonych często rozumiane w zawężonym znaczeniu: jedynie w przypadku, gdy wybory przegrał prezydent bez sukcesu ubiegający się o re-elekcję (czyli „kulawą kaczką” może zostać jedynie prezydent po pierwszej kadencji).

Civil Service. Oprócz urzędników wybieranych na podstawie preferencji wyborców i poparcia grup politycznych istnieje tzw. Civil Service - są to urzędnicy urzędnicy państwowi zatrudniani i awansowani na podstawie umiejętności. Są to m. in. pracownicy administracji którzy pozostają na stanowiskach niezależnie od zmieniającego się prezydenta lub od większości w parlamencie.

Political action comittee (PAC) - organizacja, zazwyczaj współpracująca z jakąś grupą interesów, która wykłada pieniądze na kampanie polityczne. To właśnie u nich Frank i inni liderzy partyjni zabiegali o pieniądze - bo oficjalnie nie mogli robić tego „u źródła” funduszy. PAC ma służyć jako rodzaj bufora pomiędzy grupami interesów i partiami politycznymi, co ma wspomóc przejrzystość finansowania.

Pidgeonholing - jest to odłożenie projektu ustawy "do szuflady", bez wprowadzania go pod głosowanie. Tego typu projekty czasami „wypływają” w celu ponownego przedyskutowania w dogodnym momencie. Frank Underwood w jednym z odcinków tworzy projekt ustawy bez zamiaru wprowadzenia jej pod głosowanie a jedynie w celu odłożenia „do dziupli” - aby postraszyć politycznych przeciwników.

REKLAMA

Backchanneling - wszystko to, co się dzieje pomiędzy dwoma państwami przed ogłoszeniem czegokolwiek przed kamerami. Najpierw rozmawiają ze sobą urzędnicy podobni sobie stopniem oraz ambasadorzy - dopiero gdy dojdzie do porozumienia odbywają się „oficjalne rozmowy”. Chyba nie wierzyliście, że consensus zapada w ciągu godzinnej rozmowy dwóch premierów czy prezydentów?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA