Björk prezentuje pierwszy w historii album muzyczny w technologii Virtual Reality

Muzyka 06.06.2016
Björk prezentuje pierwszy w historii album muzyczny w technologii Virtual Reality

Mało który artysta wyprzedza swoje czasy i stawia tak duże kroki w rozwoju, nie tylko muzycznym, ale i technologicznym, jak Bjork, która właśnie zaprezentowała światu swój „nowy” album stworzony we współpracy z HTC w techonolgii VR.

Jego światowa premiera miała miejsce 4 czerwca w Australii podczas Vivid Festival odbywajacego się w Sydney. Na tamtejszej wystawie nazwanej Bjork Digital, użytkownicy okularów HTC Vive mogą oglądać cztery klipy z ostatniej płyty artystki „Vulnicura”, w technologii VR. Kawałki  Stonemilker, Black Lake, Mouth Mantra i doczekały się niezwykłych wersji, które przenoszą oglądającego je widza w kompletnie inny wymiar i pozwalają na pełną immersję z otoczeniem.

2016_Bjork_HTC_1_VRAlbum_030616
Kadr z klipu „Notget” w technologii VR

W produkcji nowych klipów VR wykorzystano m.in. wysokiej jakości skany 3D, technologię przechwytywania ruchu oraz wideogrametrię. A to dopiero początek, bowiem współpraca Bjork z HTC zakłada pełną wersję albumu Vulnicura w techologii VR.

2016_Bjork_HTC_VRAlbum_030616
Kadr z klipu „Notget” w technologii VR

W ciągu najbliższych 18 miesięcy wysta Bjork Digital będą mogli zobaczyć także mieszkańcy Tokio, Paryża, Londynu i Houston. Następnie wszystkie klipy zostaną opublikowane w sieci.

i am delighted to announce the opening of björk digital exhibition in sydney this friday . it will premier the 4th virtual reality video from vulnicura and is a further step into completing the full vulnicura VR album which will come out soon . i feel the chronological narrative of the album is ideal for the private circus virtual reality is . a theatre able to capture the emotional landscape of it . ive put importance in the exhibition on the digital element , that folks can watch vulnicura on VR and also ive brought the instruments from biophilia that guests can try out w ipads . and the frustrated musicologist in me will air out some odd finds and dj for the guests at the opening . here is a sneak peek from VulnicuRa VR hope you like it fertility björk

Film zamieszczony przez użytkownika Björk (@bjork)

Bjork nie od dziś stara się wytyczać nowe szlaki w podejściu do muzyki. Już w latach 90. Eksperymentowała z formułą wideoklipów. W zeszłym roku była jedną z pierwszych artystek, które nagrały klip w wersji sferycznej (360 stopni), mowa tu oczywiście o teledysku do utworu Stonemilker.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (4)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...