Nie żyje Henning Mankell, szwedzki twórca powieści kryminalnych

E-booki 05.10.2015
Nie żyje Henning Mankell, szwedzki twórca powieści kryminalnych

Henninga Mankella, szwedzkiego pisarza zapamiętaliśmy głównie jako twórcę powieści kryminalnych. To one cieszą się największą popularnością, choć dorobek urodzonego w Sztokholmie twórcy jest większy. Mankell na swoim koncie miał także sztuki teatralne czy scenariusze do filmów. Dziś, 5 października 2015 roku, żegnamy autora wielu dzieł, który w wieku 67 lat zmarł z powodu raka płuc. O swojej chorobie poinformował rok temu.

Henning Mankell urodził się w 1948 roku. Najsłynniejszym jego dorobkiem jest seria o policjancie, Kurcie Wallanderze, na którą składa się kilkanaście powieści. Pierwsza została wydana w 1991 roku i nosi tytuł „Morderca bez twarzy” (w Polsce wydana dopiero w 2004 roku), a ostatnia, pod tytułem „Ręka” w 2013 (w Polsce również opublikowano zwieńczenie cyklu o Kurcie Wallanderze w tym roku).

Na podstawie jego powieści zrealizowano kilka serialu, w których stworzona przez niego postać, Kurt Wallander, jest głównym bohaterem. Sam Mankell napisał scenariusze do tych produkcji, a także do paru innych filmów, które zostały zrealizowane w Szwecji.

Oprócz działalności literackiej, pisarz angażował się w wiele spraw społecznych, dotykających Szwecję, ale i cały świat. Mankell między innymi aktywnie działał na rzecz społeczności Mozambiku.

Dołącz do dyskusji (1)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...