Nokia i Zeiss znów razem. Spodziewajmy się jeszcze piękniejszych zdjęć

News/Foto 06.07.2017
Nokia i Zeiss znów razem. Spodziewajmy się jeszcze piękniejszych zdjęć

Firma Nokia w czasach swojej świetności była liderem innowacji w bardzo wielu kategoriach. W tym w mobilnej fotografii dzięki wieloletniemu sojuszowi z firmą Zeiss. I wiecie co? Ów sojusz właśnie został odnowiony.

Trudno dziś wskazać lidera innowacji na rynku telefonów komórkowych. Jestem przekonany, że pod niniejszą notką w komentarzach nie zabraknie zażartej dyskusji pomiędzy zwolennikami Apple’a, Samsunga i innych firm. Wiele lat temu odpowiedź na to pytanie była jednak bardzo prosta. Liczyła się tylko Nokia.

Telefony Nokia były wytrzymałe, dobrze zaprojektowane i nowocześniejsze od czegokolwiek, co oferowała konkurencja. Od zawsze też firma szczyciła się znakomitymi aparatami w telefonach. Czy to moduły w symbianowej serii N, czy też te w Lumiach, inni producenci z trudem nadganiali zaległości za Finami. Nawet niedawno ze zdumieniem odkryłem, że znakomity aparat w Galaxy S8+ w niektórych przypadkach zapewnia gorsze rezultaty od tego ze starszawej już Lumii 950 XL, która – choć Microsoftu – wykorzystuje wiedzę inżynieryjną Nokii.

Swoje sukcesy w tej dziedzinie fiński producent zawdzięcza między innymi współpracy z firmą Zeiss, która przez wiele lat odpowiadała za optykę w mobilnych aparatach Nokii. Odkąd ta wycofała się z rynku telefonów, współpraca w naturalny sposób została zerwana. Nokia od pewnego czasu użycza jednak swojej marki firmie HMD, która wykorzystuje ją do zwiększenia sprzedaży własnych telefonów. I wygląda na to, że na samej marce współpraca obu firm się nie kończy. Nokia pomogła HMD w nawiązaniu współpracy z Zeissem.

Nowe telefony Nokia z optyką Zeiss.

Nowe telefony produkowane przez HMD będą wyposażone w zaprojektowane przez Zeissa obiektywy. Jak zgaduję, nie będzie się to tyczyło wszystkich modeli, a tylko tych z wyższych półek. HMD i Zeiss będą jednak wspólnie pracować nad oprogramowaniem, usługami, wyświetlaczami i optyką. Przy czym, jak zakładam, Zeiss skupi się właśnie na optyce, czerpiąc zarazem korzyści z rozwoju przez HMD pozostałych elementów.

To jednak nie oznacza, że z całą pewnością nowe Nokie będą wykonywać fenomenalne zdjęcia. Jak nauczyło nas doświadczenie, w przypadku ograniczonych rozmiarem mobilnych matryc sama optyka nie wystarczy, a przetwarzanie danych z matrycy zmyślnymi algorytmami jest kluczowe dla końcowej jakości wykonanej fotografii.

Zastanówmy się jednak. Telefon wykonany z dobrej jakości materiałów i o przyzwoitej specyfikacji. Z najnowszą wersją Androida na pokładzie i z aparatem PureView nowej generacji. Jeżeli to nie jest ten umowny „iPhone killer”, to sam już nie wiem, co mogłoby nim być.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement