Tak wygląda klip Super slow-motion nagrany Sony Xperią XZ Premium przez 120 dziennikarzy

Artykuł/Foto 11.05.2017
Tak wygląda klip Super slow-motion nagrany Sony Xperią XZ Premium przez 120 dziennikarzy

120 dziennikarzy z całej Europy nagrało jeden klip promocyjny Sony Xperii XZ Premium w Super slow-motion. Zobacz, jak wyszedł.

W kwietniu miałem okazję wziąć udział w kapitalnym projekcie Sony realizowanym w Lizbonie. Firma zaprosiła 120 dziennikarzy z całej Europy i pokazała swój najnowszy smartfon, czyli Xperię XZ Premium. Miałem okazję przyjrzeć jej się z bliska.

W tym miejscu większość wydarzeń branżowych się kończy, ale w przypadku Sony był to dopiero początek. Zaproszeni goście mieli bowiem jeden wspólny cel do zrealizowania. Podczas wyjazdu nagrywaliśmy przy użyciu Sony Xperii XZ Premium ujęcia w trybie Super slow-motion, które następnie zostały złożone w jeden końcowy film przez reżysera Chrisa Cairnsa.

sony xperia xz premium

Większość zaproszonych osób to dziennikarze technologiczni, którzy niekoniecznie są związani z tworzeniem wideo. To właśnie dzięki temu cała koncepcja na klip jest wyjątkowa. Wyspecjalizowany zespół filmowców stworzyłby prawdopodobnie lepszy efekt, ale nagranie straciłoby wtedy swoją autentyczność.

W Lizbonie nagrywaliśmy w czterech trzydziestoosobowych grupach. Sony zorganizowało cztery różne scenerie z wykorzystaniem ciekawej scenografii, w tym pyłu na talerzach perkusyjnych, kolorowych piłeczek, czy ram z szybami, które rozbijała zatrudniona aktorka. Ciekawostka – szyby były zrobione z cukru, co jest zabiegiem często stosowanym w kinie.

Zobaczcie sami, jak wyszedł klip nagrany wyłącznie przy użyciu nowych Xperii.

Film jest przede wszystkim bardzo autentyczny. Znajdziemy w nim zarówno kadrowe perełki, jak i nieco bardziej przypadkowe ujęcia. Dzięki temu widać, że klip nagrali prawdziwi użytkownicy, z których większość po raz pierwszy miała okazję trzymać w dłoniach Sony Xperię XZ Premium.

Dla mnie jako uczestnika, projekt Sony jest absolutnie wyjątkowy i naprawdę ciekawy, właśnie przez tę autentyczność nagrań.

Moją relację z nagrań możecie zobaczyć poniżej. Film zawiera również pierwsze wrażenia dotyczące Xperii XZ Premium.

Sam tryb Super slow-motion robi ogromne wrażenie i pozwala zobaczyć gołym okiem coś, czego na co dzień nie dostrzegamy. Sony Xperia XZ Premium potrafi nagrywać w 960 kl/s, po czym obraz jest odtwarzany z szybkością 30 kl/s, co daje spowolnienie o zawrotnej krotności 32x. To czterokrotnie większe spowolnienie, niż są wstanie zarejestrować sztandarowe smartfony innych firm.

Dla osób, które lubią bawić się aparatem smartfona – zwłaszcza w trybie wideo – to unikatowa możliwość. Dotychczas poziom 960–1000 kl/s był prawdziwą rzadkością wśród jakichkolwiek aparatów na rynku. Wśród konsumenckich rozwiązań takie możliwości mają tylko kompakty Sony serii RX100 i RX10. Teraz ta sama technologia została przeniesiona na półkę smartfonów.

sony xperia xz premium

Co ciekawe, identyczny aparat Motion Eye znany z Xperii XZ Premium będzie dostępny także w innym smartfonie, a mianowicie w Xperii XZs, która nie będzie jednak sprzedawana na rynku polskim. Z kolei Polacy mogą już zamówić Xperię XZ Premium w przedsprzedaży. Zestawy przedsprzedażowe ze słuchawkami Sony MDR–100ABN rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Dostajemy od was informacje, że w wielu sklepach zestawy zostały wykupione już 8 maja, czyli w dniu rozpoczęcia przedsprzedaży.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • bbb

  Czy wy tego nie widzicie? Czy wy jesteście ślepi ? Macie spermę na oczach ? Te sekwencje są za krótkie. Sony po prostu się ośmiesza tym smartfonem. Same sekwencje nagrane w slowmotion są fajne, ale ostatecznie nie ma to sensu gdyż jak widać na filmie wybijane szkło podczas uderzenia z rękawicy… szkło rozpada się i sekwencja nagle urywa się chociaż odłamki szkła jeszcze są w kadrze i latają, ale smartfon nie może więcej nagrać materiału bo jest ograniczony.

 • Bartek

  Gdyby jeszcze Sony robiło dobre baterie, a tak z roku na rok jest coraz gorzej.
  Pad od Playstation 3 trzymał mi 5 lat – może dalej działa, ale konsolę sprzedałem.
  Pad od Playstation 4 padł mi nieco po 2 latach – od po prostu z dnia na dzień bateria w kilka minut traciła całą moc.
  Sony robi dobre sprzęty, ale instaluje do smartfonów strasznie małe ogniwa, które szybko się zużywają.

 • Crazy

  Pisałem to samo już tutaj kilkukrotnie, popieram. Gdyby można było tego slow motion nagrać choćby 10sek jednym ciągiem, wtedy jeszcze okej, jako tako.

  Ale 0.7sek ? To nie jest żadna rewolucja tylko strzał w kolano. Co ja zrobie z 0.7sek? Jeśli o ile wstrzele się w daną scene i to co chciałbym „złapać”. Ja rozumiem spusty wielu ludzi majacych przed oczyma slogan 960fps ale to jest wykastrowane slow motion. Wystarczyło dać wybór użytkownikowi jakiś tryb w którym możemy nagrywać aż do zapełnienia pamięci. Co by to szkodziło ? Kto chce niech nagrywa mikro ujęcia pół sekundowe, reszta miałaby wybór nagrać coś dłuższego. Dlaczego sony martwi się moją pamięcią? Czy to może ich bufor w smartfonie nie obsłuży dłuższego nagrania? Jeśli tak to było się nie bawić w cuda na kiju.

 • Piotr Zet

  Jakoś nie widać żeby różnica z konkurencją była ogromna

 • http://www.portal.xperiasite.pl/ ch3mn3y

  Nie pomyślałeś, że może miałeś pecha do tego pada z PS4?

  Kupiłem konsolę w okolicach jej premiery (coś około świąt Bożego Narodzenia w 2013) i dołączony pad do dzisiaj działa…

 • http://www.portal.xperiasite.pl/ ch3mn3y

  Nie pomyślałeś, że może miałeś pecha do tego pada z PS4?

  Kupiłem konsolę w okolicach jej premiery (coś około świąt Bożego Narodzenia w 2013) i dołączony pad do dzisiaj działa…

 • http://www.portal.xperiasite.pl/ ch3mn3y

  A kogo w ogóle obchodzi jakieś SlowMo? A do tego czas jego trwania? To przecież tylko głupi dodatek, a smartfony i tak jako aparaty są beznadziejne… Ja w ogóle nie rozumiem po co ktoś patrzy na aparat…

 • http://www.portal.xperiasite.pl/ ch3mn3y

  Sam filmik ma sens jedynie jako reklama, bo tak to jest to kilka połączonych ze sobą klatek – słownie: bezsens…

 • http://jestesmyfajni.pl/ jacekEs

  jako posiadacz xperia Z5, a wcześniej Z3 i Z1 zastanawiam się co sony zepsuje aby sprawdzić, że ten na papierze idealny smartfon sprawił, abym był z niego niezadowolony … i czy mimo tych doświadczeń znowu go kupię, tak jak to zrobiłem z Z3 i Z5 ;)

 • http://polowianiuk.pl Marcin Połowianiuk

  To klip promocyjny, od takiej formy nie oczekuje się przecież fabuły…

 • johnymnemonic

  A ja w ogóle nie rozumiem, jak ktoś może nie rozumieć, że to co dla jednych jest wzruszeniem ramion, dla innych może być istotne.
  Pff…

 • johnymnemonic

  Super.
  Brakuje niestety rozdzielczości :( Może w XZ SUPER Premium ;)

 • sqb

  Już to kiedyś pisałem, ale w skrócie jeszcze raz. Pomijając długość klipu. Film 30 klatek na sekundę to możliwość naświetlenia jednej klatki na 1/30s. Przy 240 klatkach na sekundę jest to już 1/240s co właściwie uniemożliwia używanie go w pomieszczeniach i to nawet dobrze oświetlonych, na dworzu jest ok zakładając, że nie ma dużego zachmurzenia, inaczej ISO szaleje i mamy wielki szum.
  Przy 1/950s musimy mieć pełne słońce wypalające oczy, żeby klatki były naświetlone. Dlatego w takich warunkach nagrano film promocyjny (mimo, że oczywiście bardziej klimatycznie byłoby zrobić to w innych warunkach). Mimo to na czarnych materiałach właściwie brakuje informacji.
  Ta opcja to bzdura.

 • Ray

  to iście irytująca cecha Sony, przynajmniej odnośnie aparatów fotograficznych. Zawsze, ale to ZAWSZE każdy następca jest pozbawiony czegoś fajnego co ma poprzedni model. Na przykład A68 ma wszystkie parametry lepsze od A65, ale w zamian ma sporo mniejszy wizjer. Krew człowieka zalewa po prostu… :

 • http://jestesmyfajni.pl/ jacekEs

  nie mam doświadczenia z ich kolejnymi aparatami (używam jednego z serii alpha i jestem zadowolony) a w telefonach chodziło mi bardziej o to, że wypuszczając flagowce o najlepszych w danym momencie parametrach Sony zawsze kuleje w jakimś aspekcie, pozostając za konkurencją.
  Szczególnie boli mnie zawsze jakość zdjęć – produkując matryce dla Samsunga i Apple telefony Sony zawsze robią gorsze zdjęcia niż ich konkurenci. Wszystko pomimo faktu, że niby na papierze w testach mają najwięcej punktów.

 • Piotr Zet

  Tzn? kokurencja 240 fps a tak samo HD i nikt nie narzeka

 • johnymnemonic

  Napisałem, że super? Napisałem. Byłoby bardziej super, gdyby było chociaż w FHD. I tylko tyle to znaczy ;)

 • Nomad

  Tak szczerze mowiac…mam w d… oceny kogos kto nie uzywal tego telefonu :-)…,zamowilem,kupuję…wypowiem sie jak go przetestuje…czyli po 8 czerwca.

 • scs

  Mogę zawstydzić nowoczesny smartfon sony posiadam stary smartfon Galaxy S4, który ma opcję nagrywania w slowmotion i w ciągu tych lat ani razu tego nie użyłem. Jednocześnie chcę dodać, że mogę nagrywać tak długo w slowmotion jak tylko zechce bez ograniczeń. Tak się jeszcze zastanawiam i chyba ośmieszę firmę sony bo zacznę nagrywać w slowmotion starym smartfonem.

 • xnay

  Szkoda tylko, że ten tryb Slo-Mo to właściwie jedyna zaleta aparatu foto w tym telefonie, same zdjęcia bez rewelacji. Praw fizyki nie przeskoczysz – skoro upycha się prawie 20 megapikseli na takiej matrycy to szumy nieuniknione. Nie bez powodu Samsung, Apple, HTC dają 12 MP – przecież mogliby też dać 20. Pisałem już kiedyś, że szkoda mi Sony – robią naprawdę przyzwoite urządzenia, ale będąc w niszy nie można sobie pozwalać na takie coś, jak przeciętny aparat foto w telefonie flagowym.

 • Piotr Zet

  Możesz nagrywać cały czas ale nie 960 FPS to tutaj też jest tryb z mniejszą ilością FPS i nagrywaniem cały czas. Tylko po co cały czas skoro to będzie nudne jak będzie cały klip w slowmotion?

 • Piotr Zet

  jeden z niewielu co ma swój rozum

 • http://www.portal.xperiasite.pl/ ch3mn3y

  No dokładnie. Jednak liczyłem na coś bardziej przyciągającego oko…

 • http://www.portal.xperiasite.pl/ ch3mn3y

  A ja mogę ośmieszyć wszystkich i zmieścić setki (strzelam z liczbą) zdjęć na 2GB karcie SD w moim starym K800i! W najnowszych S8, Mi6, czy XZ Premium na 2GB zmieścisz ich o wiele mniej!
  Zawstydziłem ich wszystkich! Boski jestem co? xD

 • AfroZiom

  Stwierdzam że osóbki wypowiadające się na temat krótkiego czasu slowmo nie bardzo wiedzą o co kaman i jakie to jest trudne do osiągnięca nawet w profesjonalnych kamerach, tak się składa że slowmo ma ogromny wpływ na matrycę aparatu oraz procesor no i jeszcze kilka waznych spraw.

  PRzykład: CBR bitrate 30 mbps = 3.75 mBps.
  Zatem minuta takiego video zajmowałaby 3.75 x 60 = 225 MB.
  Do tego trzeba jeszcze doliczyć audio, max 156 kbps = 19.5 kBps.
  19.5 kBps x 60 = 1170 kB = ok. 1.14 MB, łącznie 226.14 MB. = 1 minuta filmu full hd 60kl/s
  To teraz sobie to pomnóżcie tak aby wyszło 960fps to są ogromne przepustowości dlatego też raczej sony stwierdziło do wniosku że 1s wystarczy aby urządzenie nie wyleciało w powietrze a można było takich sekwencji zrobić jednocześnie kilka w ciągu jednej minuty, Równie dobrze można nagrywać film w 240fps i do tego odpalać super slowmo na 960fps, co wydaje mi się że może sprawić że ciekawie wyjdzie ten film, Ja osobiście dodałbym dwie opcje nagrywamy film w fullh ale możemy uruchomić 240fps na dowolny czas podczas zwykłego full hd i w miedzy czasie odpalać kiedy nam się podoba 960fps załóżmy na tą jedną sekundę.

  Osobiście używam hińskich telefonów ale rozwarzam przesiadkę do Sony XZ Premium lub Asus Zenfone AR własnie na zastosowane technologie z których wiem że będe kozystać. Bo poco kupowac telefony klasy premium i ich nie wykorzystywać w 100%. To się mija z celem.

 • blk

  Przy okazji Sony udowodniło tym klipem, że dźwięk w filmie to połowa sukcesu. Ta cisza aż bolała :)

 • blk

  O cholera, chyba głośnik mi zdechł :(

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement