To najlepszy moment na przesiadkę z Evernote. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie

To najlepszy moment na przesiadkę z Evernote. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie

Evernote musi się mieć na baczności, bo Microsoft drepcze mu po piętach. Nowy OneNote prezentuje się wyśmienicie.

Microsoft właśnie znacząco odświeżył swoją aplikację do notowania OneNote. I chociaż zmiany są niemal wyłącznie wizualne, to z pewnością były to zmiany potrzebne. Na pewno przypadną do gustu użytkownikom.

Nowy OneNote – co się zmieniło?

Zmieniła się przede wszystkim nawigacja. Do tej pory poruszanie się po notatkach i stronach wewnątrz aplikacji było… nieco uciążliwe. Notatniki były gdzie indziej, karty gdzie indziej, strony gdzie indziej – można się było pogubić. A już na pewno nawigacja po OneNote nie była tak prosta i intuicyjna, jak w konkurencyjnym Evernote.

Teraz się to zmienia. Cała nawigacja skupia się po lewej stronie ekranu, zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Notatki, karty i strony są wygodnie posegregowane w kolumnach, a przełączanie się między nimi jest naprawdę intuicyjne.

Nowy OneNote pozwala też osobom niepełnosprawnym obsługiwać aplikację przy pomocy skrótów klawiaturowych. Zmiany wizualne i funkcjonalne obejmują aplikację OneNote na wszystkie platformy, przy czym warto zaznaczyć, że na Windows 10 dotyczą one aplikacji OneNote ze sklepu, nie wersji OneNote 2016 z Office’a 365. Mam nadzieję, że i do niej wkrótce trafi odświeżony interfejs.

Aktualizacja aplikacji trafi na wszystkie platformy w nadchodzących tygodniach.

Czy zmiany wizualne wystarczą, by przekonać użytkowników Evernote’a do OneNote?

To trudne pytanie. Sam po wielu miesiącach testów A/B postawiłem ostatecznie na Evernote’a, choć jestem subskrybentem Office’a 365. Evernote przekonał mnie do siebie szczególnie interfejsem, ale też stabilnością działania i zdecydowanie lepszą aplikacją mobilną.

Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej. Interfejs użytkownika OneNote na komputerach jest bardzo zbliżony do tego, co znamy z Evernote (choć nadal preferuję tego drugiego). Aplikacja mobilna zaś przeszła potężną metamorfozę i przyznaję, że od wczoraj patrzę na nią zupełnie inaczej. Z pewnością spróbuję dać szansę temu narzędziu.

Od strony funkcjonalnej obydwie aplikacje nie różnią się przesadnie, a tam, gdzie jeden odstaje od drugiego w danym obszarze, nadrabia inną możliwością, której brakuje u rywala. Wybór jednego czy drugiego zależy więc niemal wyłącznie od prywatnych preferencji. Obiektywnie rzecz ujmując, zarówno Evernote jak i OneNote to fenomenalne narzędzia.

Warto się jednak zdecydować na jedno z nich, żeby niepotrzebnie nie komplikować swoje życie. Jeśli już korzystasz z OneNote, nowa aktualizacja z pewnością utwierdzi cię w przekonaniu, że dobrze wybrałeś. Jeśli jednak korzystasz z Evernote i myślisz o przesiadce, teraz jest dobry moment.

A jak w prosty sposób przenieść notatki między jednym notatnikiem a drugim? Cóż… Microsoft przygotował się na podbieranie klientów konkurencji i przygotował do tego specjalne narzędzie.

O tym, jak przenieść notatki z Evernote do OneNote, przeczytacie w tym artykule.

Czytaj również:

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Red Devil

  Tylko Google Keep

 • Snyxt

  Z jakiegoś konretnego powodu? Rozglądam się za tego typu aplikacją i szczerze powiedziawszy nie wiem którą warto byłoby się zainteresować. :)

 • Krzepki Harry

  Keep jest fajny, ale tylko do prostych notatek i przypomnień. OneNote i Evernote to jednak dużo potężniejsze narzędzia.

 • Adrian Nyszko

  Zoho Notebook – chyba najciekawszy wizualnie notatnik, tylko brak webowej wersji i pare ułomności jak brak możliwosci wstawienia kilku pól wyboru na raz

 • Konrad Wójcik

  A ja polecam wiznote. Klient na Linuxa i na Windows oraz android.

 • http://www.lepiejwiem.pl/ Piotr Stanisławski

  Jeśli nadal będzie mi poprawiał „i” na „I” w środku zdania to raczej zostanę przy Evernote.

 • Miliuszyn

  też uważam, że google keep jest wart uwagi. Po ostatnich aktualizacjach to już nie jest prosty notatnik. Po za tym jesli brakuje Ci opcji, jest przecież zintegrowany z całym dobrodziejstwem od google ( dokumenty, dysk, kalendarz itp ) wszystko w ramach jednego konta. Uważam, że to najbardziej optymalne rozwiazanie na dzien dzisiejszy.

 • TakaPrawda

  OneNote dość fajny jest, masa opcji i faktycznie można je wszystkie fajnie spożytkować i tworzyć nieźle zorganizowane notatki. De facto wszystko można archiwizować przy pomocy OneNote.
  W Evernote to jakieś takie toporne było, wiele narzędzi ale tak jakoś porozbijane i z mniejszą ilością smaczków, które robią różnicę. No i te dziwne limity na urządzenia.
  Oczywiście mowa o OneNote na PC, bo wersja na komórki (obecna) jest bardzo ograniczona i służy bardziej (u mnie) jako „odbiornik” treści stworzonych na komputerze.
  Na telefonie np. nie można stworzyć tabeli która ma więcej niż 2 kolumny.

 • BBfanfan
 • Roman syn Ryżu

  Nie użyłbym słowa „potężny” tylko „rozbudowany notatnik”.
  Jeśli mają narzędzia do łatwego notowania wykresów to nawet byłby pomocny w czymś więcej niż korpo ;-)

 • Hijinx

  Google Keep jest tak jak praktycznie wszystko od Google…..fatalny. już dawno odinstalowałem

 • anonim

  Człowieku, aż żal czytać te twoje kolejne wypociny. Uaktywniasz się tylko, gdy chodzi o Google. Nigdy nie korzystałeś z ich usług , przestań bredzić.

 • http://www.lepiejwiem.pl/ Piotr Stanisławski

  Naprawili to :)

  Fajnie, że już jest ok. Szkoda, że zdążyłem już kupić premium w Evernote…

  Wie ktoś czy da się na stałe przypiąć okno notatki, żeby nie było „pływające”?

 • Spąg

  Używam GKeep często, ale do prostych rzeczy. OneNote to jest kombajn. To tak jakbyś porównał notatnik do Worda.

 • Krzepki Harry

  Wartościuję: potężniejsze od Keepa, ale nie Bóg wie jak potężne w skali bezwzględnej ;)

 • Dariusz Domagała

  Nie wierze, ze to pisze ;-) Ale OneNote i Excel to najlepsze oprogramowanie w swojej kategorii jakie wysr**o z siebie MS..
  Co prawda np. excel by mi wystarczył w wersji 2003 (lub 99) bez tej głupkowatej wstążki zajmującej połowę ekranu.
  Reszta (win, tzw. „usługi”, mobile) to shity nic nie warte, od lat utrudniające życie Użytkownikom – to tak w dziale – moja subiektywna opinia ;-))

 • plan

  chcialem przetestowac, bo evernote duzo brakuje do idealu, ale crushuje mi sie przy probie dodania nowej notatki ^^

 • http://www.oszczedzaminwestuje.pl OszczedzamInwestuje.pl

  Dzięki bardzo. Miotałem się między Evernote i OneNote myśląc sobie „kurde czemu Google nie zrobi takiej aplikacji i nie zintegruje tego z Drive’m?”. A takie narzędzie istnieje! :-) Świetna apka, prosta, mega szybka – Evernote i OneNote usunięte. Pozdrawiam.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement