I gdzie te nowości dla programistów? Konferencja Google rozczarowała

I gdzie te nowości dla programistów? Konferencja Google rozczarowała

Technologie Google najwyraźniej przeżywają swoją dojrzałość – takie mam wrażenie, patrząc na nowości dla programistów, zaprezentowane w trakcie pierwszego dnia konferencji Google I/O.

Kotlin? – nie taka nowość

Wśród zaprezentowanych nowości znalazła się informacja o… języku Kotlin, wspieranym przecież już dawno jako język pisania aplikacji dla Androida. Tylko że teraz ma powstać fundacja, a język stanie się ważniejszy i prezentowany jako równoprawny z Javą. Z tym że programiści Kotlina już dawno używają do pisania aplikacji na Androida. Fakt, że język jest „ładniejszy” w składni i nowocześniejszy od Javy, ale to faktycznie żadna nowość.

Sam wybór Kotlina na „oficjalny język” nie dziwi – w końcu jednym z jego główny propagatorów jest firma JetBrains, która blisko współpracuje z Googlem (są to twórcy m.in. IntelliJ IDE, na którym bazuje googlowe Android Studio).

Android O? – od dawna dostępny

Nowa wersja systemu operacyjnego Android O udostępniona jako beta, to również dla aktywnych developerów używających technologii Google’a, żadna nowość. Wersja dla programistów (developer preview) dostępna była już od kilku miesięcy. Każdy miał okazję wypróbować nowe funkcjonalności, i nauczyć się wykorzystywać je w swoich aplikacjach (np. notification dots).

Android Vitals? – ciekawe, ale nie rewolucyjne

Nie oszukujmy się: czas życia baterii jest największym problemem urządzeń mobilnych. Niby nosimy w kieszeni urządzenie o mocy przewyższającej moc komputera biurkowego sprzed 10 lat, ale co z tego, jeśli z tej mocy możemy skorzystać jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Im intensywniej korzystamy z mocy procesora tym szybciej „zjadamy” akumulator.

Google postanowił zrobić coś z tym w nowej wersji Androida. Między innymi zoptymalizowano funkcje typu garbage collecting (czyszczenie niepotrzebnych już obiektów w pamięci) czy przygotowywanie kodu w pamięci tak, by minimalizować energochłonne operacje wejścia/wyjścia. Nie wydaje mi się jednak, aby to w znaczący sposób wpływało na czas życia baterii.

Dlatego też postanowiono… wprowadzić limity w uruchomieniu aplikacji w tle. Ograniczona została między innymi ilość możliwych do wykonania operacji (np. zapytań do systemu GPS) w jednostce czasu.

O wiele ciekawszą „nowością” są panele w Google Developer Console – służące do wykrycia przyczyn awarii naszych aplikacji.

Aczkolwiek… i to nie jest niczym nowym  – bo tego typu funkcjonalność była już częścią np. konsoli należącego również do Google Firebase.

W trakcie pierwszych prezentacji na Google I/O zobaczyliśmy wiele usprawnień istniejących funkcji i narzędzi developerskich, ale nic prawdziwie nowego. Czy to źle? Wbrew pozorom nie musi tak być. Tego typu odejście od pogoni za nowościami, i skupienie się na poprawieniu jakości oznacza dojrzałość środowiska programistycznego, i może mieć dobre skutki dla społeczności skupionej wokół systemu Android i usług Google.

Dołącz do dyskusji

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Ja tam Kotlina używam od wielu, wielu lat. Najlepsze ketchupy

 • Konrad

  Kotlin to pierwszy język programowania na generykach opartych na tzw. programowniu organicznym. Wzorowane jest na strukturach węglowych ketchupu Kotlin, stąd właśnie wzięła się nazwa. Dzięki temu kod jest czytelny, wygląda apetycznie, programuje się lekko lub pikantnie w zależności od ustawionego template’a. Polecam Kotlin.
  źródło: https://www.wykop.pl/link/3744557/comment/45448839/#comment-45448839

 • łukasz Jedryszczyk

  No I zaczęło się marudzenie

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  Na końcu pochwaliłem :)

 • Andrzej S.

  Tylko Międzychód!!

 • LPX

  Tylko Włocławek :P

 • Przemysław Rumik

  Najważniejszą informacją dla programistów jest to, że AI/ML staje się coraz ważniejsze.
  No i Google udostępnia masę narzędzi do tego.
  Dodatkowo pokazują, że jak ktoś chce uruchamiać machine learning w chmurze to tylko w Google, bo na Azure czy AWSie pożre Ci to o wiele więcej zasobów.
  Większość newsów była nie dla programistów piszących programy do księgowania (większość naszej branży ;-)), a do tych, którzy są okolicach bleeding edge technology.
  Google Actions udostępnione w większej ilości miejsc niż tylko w API.AI to potężna narzędzia do robienia botów. API „zakupowe” dla Assistanta (w USA jednym z powodów dla których ludzie wybierają Alexe jest to, że „mogą kupować na Amazonie”, to Google daje możliwość kupowania gdzie kto chce).
  Kotlin w Androidzie to raczej prztyczek w nos Oracle’a, który ciągle lata po sądach z hasłem „ukradli nam Java’ę”.
  Ale najważniejsze jest to, że najwięcej nowości jest związanych z machine learningiem. To taki sygnał dla devów „Jak nie chcecie być w tyle to się uczcie” ;-)

 • http://1news.pl Mariusz Piaścik

  Czyli z Androida robi się drugi iOS: nowy język programowania Kotlin (iOS ma Swift), ograniczenie czasu dla aplikacji działających w tle, picture in picture, możliwość dzielenia ekranu… skądś już to znamy :))

 • mirimandi

  Informacja co do Kotlina jest jedna długo oczekiwaną informacją.

  Kotlin jako projekt był niezależny od google – jego twórcami są autorzy znakomitego Intellij IDEA – firma Jetbrains, z którą to Google współpracuje m.in. na polu Android Studio (który jest faktycznie odnogą Intellij IDEA stworzonym na potrzeby Androida). Od dłuższego czasu mówiło się o tym, iż google może wziąć pod swoje skrzydła ten projekt (Kotlin) i tym samym uwolnić się pośrednio do Javy.

  To co ważne może być dla użytkowników, to fakt iż aplikacje napisane w Kotlin mogą być kompilowane (i niezależne od maszyny wirtualnej Java) – a przynajmniej mocno pracują nad tym programiści związani z tym językiem i sam Jetbrains.

  Kotlin to jeden z poważniejszych oznak, iż zmiany w Androidzie idą w bardzo poważną stronę.
  O Kotlin mówi się, że może ew. w przyszłości zastąpić Dart’a w w nowym systemie operacyjnym Google (w systemie Fuchsia na języku Dart zostnie oparte całe UI systemu operacyjnego z dużym wsparciem języka Go)

  Google w świecie devów nie wiedzie się ostatnio najlepiej, ludzie niezbyt chętnie wybierają ich rozwiązania – w porównaniu z konkurencją przegrywają na różnych polach. Dodatkowo Microsoft skutecznie zwalcza Google poprzez np. wykupienie świetnego RoboVM a następnie zamknięcie projektu, który pozwalał pisać aplikacje w Javie i kompilować do natywnego kodu w C++, który działał np. na Linux/Windows/IOS/Android.

  RoboVM był masowo wykorzystywany przez twórców piszących gry z wykorzystaniem libGdx. Dzięki RoboVM – ich gry bez większych przeróbek mogły działać zarówno na IOS jak i Androidzie.

  W chwili obecnej wydaje się, ze Kotlin może być próbą reanimacji i podjęcia rękawicy Apple i walka z jego językiem Swift – który bardzo niebezpiecznie dla Google staje się popularny i oficjalnie wybranym za język nr 1 np. przez IBM.

  Google posiada doskonały język Go, który został stworzony jednak w innym celu – dlatego wybór Kotlina – jest jasnym i jedynym krokiem na możliwość konkurowania z Apple. Bo jeżeli ta próba się nie powiedzie, to zgodnie pojawiającymi się plotkami, jedyną drogą dla Google będzie wykorzystanie Swift’a.

 • Jerzy Koza

  A nawet Pudliszki, nie zapominając o Hellmannsie, a niekiedy nawet Fanex, zależy co kto lubi.

 • Sajmon

  Czy autor widział coś poza keynote? Nowości dla programistów jest mnóstwo…

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  Autor widział (gdy to pisał) jedynie keynote i podkreśla kilka razy w tekście że do początku konferencji jedynie się odnosi.

 • Sajmon

  Dziękuję za odpowiedź.
  Panie Hubercie, kilkukrotnie przeczytałem ten tekst szukając czegoś co „podkreśla kilka razy w tekście że do początku konferencji jedynie się odnosi” – jest jedna ogólnikowa wzmianka w ostatnim akapicie, co więcej nie wskazuję ona keynote a na pierwsze prezentacje. Proszę wskazać fragmenty podkreśleń o których Pan pisze.

 • Mateusz Nowak

  Sam początek tekstu:

  Technologie Google najwyraźniej przeżywają swoją dojrzałość – takie mam wrażenie, patrząc na nowości dla programistów, zaprezentowane w trakcie pierwszego dnia konferencji Google I/O.

 • Ymnytor

  A spróbuj wycisnąć końcówkę tego Kotlina

 • Slevin

  Polecieli ze smakiem ostatnio, a szkoda…

 • Slevin

  Polecieli ze smakiem ostatnio, a szkoda…

 • Sajmon

  Gdzie w tym cytacie jest wskazanie keynote? Pierwszy dzień to nie tylko keynote a autor nigdzie w tym tekście nie przywołuje keynote… Co więcej na podstawie przytoczonego cytatu można wywnioskować że zobaczył całość.

 • Janek

  Durni jesteście w tym spiders web albo zatrudniacie marnych specjalistów bez doświadczenia przy produkcyjnym sofcie. Nowości na androidzie są bardzo ważne bo pozwalają na pisanie nowych bądź będących jeszcze w fazie developmentu aplikacji w kotlinie. Do tej porty poważniejsze projekty omijały kotlin że względu na brak oficjalnego wsparcia Googla i niepewną przyszłość. Teraz te problemy idą w zapomnienie, oczywiste jest z kotlin wejdzie w fazę produkcyjna i można pisać w apki bez obawy o porzucenie wsparcia. To bardzo dużo. Dodatkowo google udostępnił oficjalne biblioteki pod architekturę MVVM wraz z przykładami bardzo dobrej jakości. Do tej pory example były bardzo słabej jakości i zawierały dużo anty-wzorców, co skutkowało kiepskiej jakości aplikacjami w sklepie. Pierwszy raz od powstania Androida to się zmieniło. Obecnie aplikacje pisane w kotlinie mogą zawierać że dwa razy mnie kodu przy zachowaniu większej przejrzystości i funkcjonalności w porównaniu do Javy. Piszę to jako zawodowy developer z wieloletnim doświadczeniem. Więc nie wciskajcie ludziom kitu

 • Roman syn Ryżu

  Newsy dla programistów od księgowania miał Microsoft. Pokazał, że sieroty po WPF nie mają czego płakać i mogą dalej klepać co roku swoje formatki w „przenośnym” XAML. ;-D
  Jednak w porównaniu z Webem i tak to zdycha.

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  Racja, że było to po keynote, gdzie zazwyczaj jednak najważniejsze rzeczy są przywoływane! W połączeniu z tytułem mógł Pan odnieść faktycznie wrażenie że podsumowuję całą konferencję. Przepraszam!

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  Kotlin był jak najbardziej używany, nie bardzo rozumiem z czym pan dyskutuje (jeśli dyskusją można nazwać nazywanie nas durniami). Również w środowisku produkcyjnym. (Tutaj przykład jaki mój kolega z pracy prezentował na konferencji dla programistów https://www.slideshare.net/BLStream/kotlin-spek-and-tests )

  No i nie żartujmy, że poprawienie dokumentacji to jakaś super zmiana dla programistów!

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  XAML / WPF? Nigdy się do końca nie narodziło. Jedyne gdzie będzie używane teraz to zapewne Xamarinowe cross-platformowe projekty.

 • Sajmon

  Panie Hubercie, w trailerach filmów także pokazywane są najfajniejsze fragmenty filmu, nie znaczy to jednak że po trailerze można film ocenić. Dziękuję!

 • Adrian

  Co tam Kotlin. Od dawna jest świetny język Eclipse Xtend kompilowany do Javy i wspierający Androida.

 • Roman syn Ryżu

  Przecież UWP opiera się na XAML. Tam jest podstawą budowy interfejsu użytkownika w każdym języku oprócz JS.

 • regoat

  trzeba odkrecic kurek i wytrzepać :D

 • Daniel

  Tak się akurat składa że to iOS robi się drugim Androidem.

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  1. No i UWP jako produkt dla Windows nigdy nie rozwinęło skrzydeł.
  2. Zobacz sobie plany n/t .NET Standard i jak się będzie tworzyło aplikacje UWP / Android / iOS. Tam wciąż jest używany XAML.
  3. Istnieje np. rAppid.js który łączy frontend w XAML z javascriptem.

 • lukas_bukowski

  Jakbyście wszyscy mieli okazję spróbować kwidzyński ketchup (niestety tylko regionalny) to by Wam du… pourywało :)

 • Roman syn Ryżu

  Nie zrozumiałem o co chodzi z tym „nie narodziło”.

 • aptana

  A czy Kotlin może zagrozić Scala w backendzie? Tam jeszcze konkurencją Javy jest Ceylon, Groovy i Clojure. Czy Kotlin jest łatwiejszy od Swift? Na razie wiadomo że jest wolniejszy od Swift, Scala, Java.

 • AndroidDev

  Po pierwszym dniu faktycznie, czułem się trochę rozczarowany (pomijając wiadomość o Kotlinie, która ucieszyła mnie bardzo, bo już się bałem, że Google nie odpuści i będzie chciało tworzyć nowy język).

  Za to w następnych dniach, programiści Androida zostali wręcz zasypani nowościami.
  – dodanie LifecycleActivity, LifecycleObserver,
  – dodanie ViewModela, czyli defacto wprowadzenie MVVM na Androida, ponadto posiada on swój Lifecycle, co w końcu po wielu latach nieco porządkuje problem z odtwarzaniem widoku po obrocie ekranu,
  – dodanie LiveData, czyli mocna inspiracja kochaną, przez Androidowców RxJavą,
  – dodanie Room Persistence Library, czyli w koncu zmiana obsługi baz danych, która była taka sama od pierwszej wersji Androida.
  – nowe Android Studio z licznymi usprawnieniami,
  – GooglePlay store na emulatorach,
  – udostępnienie Goolge Instant Apps wszystkim developerom,
  – plus zapewne jeszcze wiele rzeczy, o których nie zdążyłem jeszcze poczytać/potestować.

  Tak więc paradoksalnie dla programistów Androida, Google I/O 2017, to wielki przełom i chyba żadna poprzednia konferencja nie wprowadziła tylu nowości.

 • mirimandi

  Kotlin jest wolniejszy od Scali oraz Javy – co jak zaznaczają twórcy jest do nadrobienia, w chwili obecnej mają jednak inne priorytety. Co do drugiego pytania, kotlin jest zdecydowanie łatwiejszy łatwiejszy w nauce od skali i bardziej czytelny dla ludzi, którzy wychowali się na starych językach (Java, C++ itp).

  Groovy to jednk język skryptowy, zaś Ceylon i Clojure to świetne języki, ale nie zdobywają tak szybko popularności.

 • mirimandi

  Czyli język pośredni. To nie jest to co tygryski lubią najbardziej :)

 • mirimandi

  Co do zagrożenia Scali czy innego języka na backendzie. Nikt nie będzie na siłę przepisywał kodu na inny język tylko dlatego, że pojawiła się jakaś alternatywa. To raczej wybór technologii dla przyszłych – nowych rozwiązań.

  Gdybym miał wskazać dla swojego klienta technologię dla backendu to wybrałbym Javę lub Go – w zalężności od przeznaczenia aplikacji. Co do scala – wykorzystuję ją hobbistycznie ale nie zawodowo, ze względu na duży koszt programistów (mała liczba pracowników w stosunku do innych języków) oraz długi czas szkolenia (znowu cena).

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement