HTC U11 czy iPhone 7 Plus? Fotograficzne starcie tytanów

Artykuł/Foto 19.05.2017
HTC U11 czy iPhone 7 Plus? Fotograficzne starcie tytanów

Jeśli chodzi o fotografię, HTC U11 w większość przypadków rozkłada najmocniejszego iPhone’a na łopatki.

HTC U11 to nr 1 mobilnej fotografii według rankingu DxO. Czy zasługuje na ten tytuł? Aby to sprawdzić, porównaliśmy go z uznawanym przez wielu za najlepszy mobilny aparat iPhone’em 7 Plus. Oto rezultaty.

Który telefon nagrywa lepsze wideo?

Najpierw HTC U11:

Potem iPhone 7 Plus:

Wideo nagrywałem w jakości FullHD – domyślnej po uruchomieniu aparatów (właśnie dlatego zapomniałem przełączyć na 4K, choć podejrzewam, że większość osób wciąż nagrywa w 1080p).

Zdecydowanie bardziej podobają mi się kolory w U11. W porównaniu z nimi obraz z iPhone’a wydaje nieco wyprany. HTC radzi sobie lepiej także z nagrywaniem głosu, który bardziej wybija się z szumu ulicy. Potwierdza to również analiza graficzna ścieżki dźwiękowej w programie do obróbki wideo (HTC U11 na dole):

iPhone z kolei ładnie wycina szumy wiatru, co możecie usłyszeć ok. 20 sekundy.

Zoom akustyczny w HTC 11 – marketingowy chwyt czy nowa jakość?

HTC U11 wyposażony jest w cztery mikrofony, które zbierają dźwięk wokół smartfona – w 360 stopniach. Zoomując cyfrowo w trakcie nagrywania możemy wyciąć dźwięki otoczenia i skoncentrować się np. na ulicznym grajku, co niniejszym uczyniłem:

HTC U11:

iPhone 7 Plus:

Zoom akustyczny faktycznie działa! Po przybliżeniu harmonijka rzeczywiście jest o wiele bardziej słyszalna. Niestety, nie jest to magiczna funkcja, która wytnie głośne otoczenie, bo ruszające samochody wciąż zakłócają odbiór. Jest jednak o wiele lepiej, niż w iPhonie.

Hyperlapse HTC U11:

Hyperlapse to film poklatkowy, w którym aparat porusza się na dużym dystansie, a za stabilizację odpowiada odpowiada oprogramowanie. Maksymalna rozdzielczość, w jakiej może być w tym wypadku wykonany to 720p.

Zakochałem się w tej funkcji!

Który telefon robi lepsze zdjęcia?

Zacznijmy od zdjęć ulicy i HTC U11:

iPhone 7 Plus:

Ponownie: zdjęcie wykonane U11 ma lepsze kolory i rozpiętość tonalną, co szczególnie widać po niebie. HTC oferuje także więcej szczegółów (zwróćcie uwagę jak poszarpane są krawędzie na drugim zdjęciu):

HTC U11 (powiększenie):

iPhone 7 Plus (powiększenie):

Słabsze warunki oświetleniowe

HTC U11:

iPhone 7 Plus:

Doskonale widać, że HTC U11 dysponuje obiektywem ze znacznie szerszym kątem.

HTC U11 (powiększenie):

iPhone 7 Plus (powiększenie):

Na zdjęciu wykonanym U11 drzewo wygląda całkiem nieźle, ale już na iPhonie jest kupką pikseli.

Na niekorzyść U11 przemawiają jednak krawędzie zdjęcia, które wyglądają jakbyśmy oglądali je za mgłą. Być może o wiele lepiej zadziałały w tym wypadku algorytmy wyostrzające od Apple.

HTC U11 (powiększenie):

iPhone 7 Plus (powiększenie):

Makro

HTC U11 zdecydowanie wygrywa kolorami:

iPhone 7 Plus:

Pierwsze zdjęcie jest też dużo bogatsze w szczegóły.

HTC U11 (powiększenie):

iPhone 7 Plus (powiększenie):

Selfie

Szeroki kąt HTC U11 jest tu nie do pobicia. Warto pamiętać, że U11 robi selfie w odbiciu lustrzanym.

HTC U11:

iPhone 7 Plus:

W szczegółowości selfie HTC U11 nie ma już tak dużej przewagi, choć na iPhone’ie nieco bardziej widoczne jest działanie algorytmów odszumiających.

HTC U11 (powiększenie):

iPhone 7 Plus (powiększenie):

Czy zoom optyczny iPhone’a 7 Plus daje przewagę?

Pierwsze zdjęcie wykonałem z cyfrowym zoomem x4, a drugie optycznym x3,9.

HTC U11:

iPhone 7 Plus:

HTC U11 nie ma startu do iPhone’a w tym przypadku. Zobaczcie tylko co stało się z koszulką pana po prawej stronie na pierwszym zdjęciu.

HTC U11 (powiększenie):

iPhone 7 Plus (powiększenie):

Oryginalne zdjęcia

HTC U11 kontra iPhone 7 Plus – czy HTC zasługuje na miano króla fotografii mobilnej?

Do tego brakuje mi jeszcze porównania z najnowszym Samsungiem i Pikselem, ale już teraz mogę powiedzieć, że jest bardzo dobrze. Zwłaszcza jeśli chodzi o szybko. Wyjmując telefon z kieszeni zaczynam go ściskać (sensor Edge Sense – więcej), co aktywuje kamerę, a później ściskam go jeszcze raz, aby wykonać zdjęcie.

Jest to intuicyjne i bardzo wygodne. Nie zauważyłem też, aby poruszenie telefonu wpływało na rozmazanie zdjęć. Jedyne czego nieco szkoda to zoom optyczny, ale spójrzmy prawdzie w oczy: czy ktoś obeznany z mobilną fotografią zoomuje zdjęcia?

A skoro mowa o fotografii mobilnej…

Joanna Tracewicz przygotowała mega-materiał o tej tematyce, w którym przyjrzała się bliżej profesjonalnym fotografom, coraz częściej zostawiającym ciężkie lustrzanki w domach, stawiając na smartfony. Materiał znajdziecie pod tym linkiem.

Mamy też dla was wywiad z Dominiką Koszowską o tym, dlaczego to nie sprzęt definiuje fotografa. Znajdziecie go tutaj.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • zakrzewski

  HTC U11 robi lepsze zdjęcie, kręci lepsze filmy, lepiej zbiera dźwięk, w ogóle lepszy, a i tak się nie sprzeda :(

 • zdv

  Głupie pytanie redaktor zadaje wiadomo, że iPhone 7 Plus, ale na raty bo pis rozdaje tylko 500 zł

 • merfi

  „Zdecydowanie bardziej podobają mi się kolory w U11. W porównaniu z nimi obraz z iPhone’a wydaje nieco wyprany.”

  tak, to stary trick producentów kiepskich aparatów. podbijmy kolory i Janusz w klapkach, czy też inny Karol będzie szczęśliwy.

 • Natural

  Dokładnie, aparaty stawiające na naturalność sceny, jak nokia 808 czy właśnie iphony często gęsto są krytykowane za to, co jest okropną bzdurą. Bo co? Bo zdjęcia nie są oczojebne tak? Kolory nie dokręcone, to wszystko nie jest cukierkowe i dlatego się nie podoba tak? Ja mówie na to bullshit. Samsungi z kolei nader często są propsowane za nierealistyczne zdjęcia, wyostrzone i podkolorowane do granic gdzie rzeczywistość w scenie graniczy z science fiction.. Problem w tym że w takiej noki czy którymkolwiek iphonie (przy użyciu innej apki kamery ze sklepu), po wykonaniu zdjęcia w ciągu kilku sekund jestem w stanie podbić te same kolory czy wyostrzenie.co to za problem przeciągnąć kilka suwaków jak saturacja nasycenie itd..i dlatego właśnie aparaty produkujące naturalne-miękkie foty, zawsze bedą miały przewage. A to że jakiś Janusz Ci powie że kolory są przygaszone..jakie to ma znaczenie.trzeba używać mózgu. Z „miękkiej”foty zrobić soczystą, trzy sekundy roboty. A spróbuj odwrotnie..a no właśnie.

 • fhg

  Od razu widać które filmy kręcone na androidzie – zawsze zgubione jakieś klatki, niezależnie od tego jaki to telefon. Ostatnio widziałem filmy z Galaxy S8 i było to samo. Dlaczego tak się dzieje?

 • osolemijo

  Lepiej jak za poprzednikow „rozdawano” przez rozmaite fendacje instytuty sruty 500, ale mnozone przez grube k ? Czyzby cos sie skonczylo, ze tak boli ?

 • Michal Borkowski

  Czekam na Xperia ZX Premium i na pierwsze testy fotograficzne redakcji. Bardzo liczę na 91 punktów w (skompromitowanym nieco) DXO i na jeszcze lepszy aparat niż HTC U 11.
  Niepokojące jednak wydaje mi się to, że sam producent na aspektach fotograficznych jakoś szczególnie się nie koncentruje. Ale o tym, że robi 960fps da się wszędzie przeczytać.
  A tak w ogóle to marzę żeby każdy telefon na rynku miał swoją wersją FORCE. Dlatego coś nie mogę się rozstać z Moto X Force…

 • Michal Borkowski

  Bardzo prawdziwe…

 • zdv

  Ja nic nie dostałem

 • Arek P

  Ale zdajesz sobie sprawę że:
  a) Karol pewnie o tym wie
  b) jedynie autor tych zdjęc jest w stanie stwierdzić które sa bliższe naturalnym

 • Kyrre

  Już pierwsze porównania są, kamera ZX Premium zdecydowanie nie zachwyca, zwłaszcza w słabych warunkach oświetleniowych:
  http://www.gsmarena.com/blind_shootout_lg_g6_samsung_galaxy_s8_sony_xperia-review-1611p2.php

 • Jan Kowalski

  zdaję sobie sprawę, że Karolowi podobają się podbite kolory. to wszystko.

 • Wally_Bishop

  Twój test jest mega tendencyjny – skoro uzyłeś 7 Plus do testów to powinieneś wykorzystać 2x zoom optyczny który ten telefon ma. Tak czy siak tego typu testy nie zmienią nic, bo HTC sprzeda co najwyżej 100.000 sztuk a iPhone pewnie 10 mln

 • Wally_Bishop

  druga sprawa to ocenianie zdjęc na oku, szczególnie „rozpiętość tonalną” – to ostatnio modny słowoklucz. jakim programem autor się posługiwał czy to było na „oko”?

 • siła Apple

  Za pół roku będzie przestarzały, z setkami pytań Kieeeeeedy aktualziacjaaaaa????
  Cena zjedzie o połowę.

 • Cayden Cailean

  ale wiesz że to hyperlapse był? ;)

 • B.B.Wolf

  Z tej dwójki? Zdecydowanie iP7 Plus.

 • Kardas

  Nie ma nawet co porównywać – kupiłbym 7 Plus. Poza tym test jest bez sensu. Telefon kupujemy nie tylko po to aby robić zdjęcia, to nie jest aparat fotograficzny.

 • Arek P

  Przecież to nie typowy test a wrażenia z aparatu.

 • Arek P

  długo się znacie?

 • Jan Kowalski

  Przeczytałem artykuł. Polecam.

 • Mariusz

  Inaczej się tego ująć nie da. Po Nokii 808 nastał czas androida i większość liczyła, że może byc tylko lepiej, a okazuje się, że 808 jest niedościgniona, a współczesne flagowce robią zdjęcia porównywalne jedynie do SE k800i.

 • http://singapur.spidersweb.pl Karol Kopańko

  Twoim zdaniem dwukrotny zoom optyczny nie pomaga przy przybliżeniu x4?

 • Grubas

  Srajfon dobrał inna ekspozycję, stąd więcej przepalen. O DR nic to nowe mówi. DR na telefonach jest słaba, trzeba doświetlac albo szukać mniej kontrastowych scen. Vividowe kolory to nie zaleta, to przepalenie chromy. Szeroki kąt nie jest powodem do dumy, każdy ma za szeroki, każdy za dużą GO. To są zabawki, telefony, żaden nie jest wybitny. Optyki nie oszukasz.

 • Mariusz

  porównanie zdjęc w wykonaniu kompletnego laika, grstuluje zrobienia bezuzytecznej recenzji

 • Mariusz

  xperie? Sorry, kiedy to coś zrobiło dobre zdjęcie? Nie utopiłeś na tym kasy? Szajs

 • Dancap

  Ok czyli co wybrać między jednym gównem a innym gównem które mniej śmierdzi?? który system który odpowiada tez za zdjęcia jest lepszy?

 • Mariusz

  hmm, pierdylion głośników, a i tak Nokia 808 potrafi nagrać wideo z dźwiękiem jakości audio CD i to bez żadnej ściemy jak tu

 • Wujek Pawel

  Ja tez nie i osolemijo tez nie i mial wyimaginowany zal. Teraz dostaje i moze sobie pozwolic na paska w tedejcy.

 • Wujek Pawel

  Karol na zdjeciach wyglada jak nastolatek, laomy kasek dla Trynkiewicza.

 • Piotr Ben

  HTC wprowadza najszybciej aktualizacje po Pixelach

 • osolemijo

  Srejcy. Nie dostawal i nie dostaje. Nawet nie ma takiej potrzeby

 • osolemijo

  Dla tego boli ?

 • erwerw

  Testy aparatów lepiej zostawcie Marcinowi – iPhone 7 Plus robi lepsze zdjęcia, Karol widocznie zapatrzył się na cyferki na DxO i dał sobie wmówić że to najlepszy aparat. (btw HTC nie kupiło przypadkiem tego serwisu jakiś czas temu?)

 • Norekq

  Ale Wy wszyscy jesteście powaleni, aż słów szkoda xD
  Fanboje Apple będą bronić swojego sprzętu i pisać, że HTC to gówno i oczywiście iPhone robi lepsze zdjęcia tylko dlatego, że HTC to firma, która ostatnio przechodzi kryzys, więc nie może być, że HTC robi lepsze fotki niż ich sprzęt za 4-5 tysięcy. Szkoda, że taka mentalność ciągle istnieje…

 • Norekq

  iPhone 7 Plus nie robi lepszych zdjęć

 • Hahacz

  No serio masz problem z od krową jej gorszej bądź lepszej rozpiętości bez użycia aplikacji (nie widzisz czy w cieniu masz pustą czerń czy detale, czy w słońcu masz przepaloną biel czy detale)? Nie jestem zawodowym fotografem, ale takiej rzeczy mogę trafnie ocenić już po kilku sekundach porównania.

 • Michal Borkowski

  No trochę się tego obawiam… no ale co zrobić? Trzeba czekać. Za 2 tygodnie wszystko stanie się jasne.

 • Michal Borkowski

  No moim zdaniem zrobiło ale podkreślam, że to moja prywatna stronnicza ocena. Xperia XZ (bez premium) jest dość wysoko oceniona za możliwości fotograficzne… również przeze mnie bo sam testowałem. Nie aż taki szajs w sumie.
  Póki co więc zamówiłem i Sony i HTC. Niech wygra lepszy. A ten, który mniej mi się spodoba wyląduje na popularnym portalu aukcyjnym.

 • Tomek

  No nie zgodzę się, jak dla mnie zdecydowanie lepsze aparaty mają S7,S8,G5,G6 i Pixel. Szkoda, że to właśnie nie z nimi został porównany U11.

 • Tomek

  Wystarczy obejrzeć porównania Apple do pozostałych urządzeń z pierwszej ligi ( S7/8, Pixel G5/6 ), szczególnie dobre są testy „blind” kiedy użytkownicy nie sugerują się marką.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement