Nie, Android Go nie uratuje twojego taniego telefonu

Felieton/Technologie 19.05.2017
Nie, Android Go nie uratuje twojego taniego telefonu

Od konferencji Google I/O widzę wzmożone zainteresowanie systemem operacyjnym Android Go. Posiadacze tanich lub starych telefonów komórkowych sądzą, że dzięki nowej odsłonie Androida ich urządzenia odzyskają wigor. Tak się jednak nie stanie.

Po ogłoszeniu informacji na temat systemu Android Go, spytałem kilku lokalnych producentów urządzeń mobilnych z pytaniem o to, czy ich sprzęty będą wyposażone w ten system. Z kilku źródeł otrzymałem identyczną odpowiedź.

Android Go nie pojawi się w Polsce.

Zgodnie z oczekiwaniem dowiedziałem się, że lżejsza odsłona Androida została stworzona z myślą o krajach trzeciego świata i nie powinniśmy się jej spodziewać w Polsce. A jeśli nawet telefony z tym systemem mają oficjalnie pojawić się w naszym kraju, to oni nic na ten temat nie wiedzą.

Jest to bardzo cenna wiedza, ponieważ firmy współpracujące z Google’em bardzo często wiedzą nieco wcześniej o posunięciach giganta z Mountain View. To dzięki nim dowiedzieliśmy się chociażby o tym, że smartfony będą musiały przechodzić proces certyfikacji. Dlatego jeżeli ktoś wiedziałby, że w Polsce oficjalnie dostępne będą smartfony z lekką wersją systemu operacyjnego, to byliby właśnie oni.

Podczas nieoficjalnej rozmowy z jednym z przedstawicieli tych producentów dowiedziałem się, że Android Go powinno się porównywać do linii sprzętów Android One. Także one będą tanimi urządzeniami przeznaczonymi dla najmniej zamożnych i najbardziej oszczędnych użytkowników z najbiedniejszych zakątków świata.

Android Go nie trafi na starsze smartfony.

Część osób komentujących premierę Android Go miała też nadzieję, że ich starsze urządzenia zostaną zaktualizowane do nowego Androida przez Google. Absolutnie nie należy się tego spodziewać. Co więcej, Google nigdzie nie powiedział, że nowy rodzaj oprogramowania kiedykolwiek trafi na stare smartfony. Firma z Mountain View wychodzi z założenia, że jeżeli dany smartfon pojawił się z konkretną wersją systemu Android, to jest do niej dostosowany.

Zresztą, bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, w której Google diametralnie zmienia oprogramowanie w kupionych już urządzeniach. Mniej świadomi użytkownicy, czyli zdecydowana większość posiadaczy wszystkich smartfonów, mogliby nie być z tego powodu szczególnie zadowoleni. Musieliby na nowo się uczyć obsługi oprogramowania w urządzeniu, które mają od kilku lat.

Dlatego należy spodziewać się, że Android Go będzie dostępny w Polsce, dla użytkowników starszych smartfonów, dopiero gdy jego port zostanie stworzony przez użytkowników forum XDA. Jednak nawet wówczas uda się stworzyć porty systemu wyłącznie z myślą o najpopularniejszych sprzętach producentów takich jak Samsung oraz Huawei.

Nie spodziewajcie się, że Android Go trafi na stare, tanie smartfony.

Tymi urządzeniami nie jest zainteresowany nawet ich producent, nie wspominając nawet o społeczności. Dlatego zamiast czekać na Android Go, lepiej zbierajcie pieniądze na kupno nowszego telefonu. Dzięki temu otrzymacie nie tylko szybciej działający system operacyjny, ale też znacznie wydajniejszy sprzęt, lepszy aparat, ekran o wyższej rozdzielczości oraz wiele innych nowości, które z całą pewnością docenicie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • http://adammatejko.blogspot.com/ Adam Matejko

  Ja tam za Doogee X5 dałem 250 zł i jestem zadowolony, po co mam zbierać na droższy telefon? Jak temu coś się stanie to kupię następny, bez stresu :)

 • Tak.

  Brave New World – PR team.

 • zakius

  społeczność jest zainteresowana dobrymi urządzeniami, ate potrafią być tanie
  średnia specyfikacja, dobre wykonanie i to wystarczy by po latach nadal ktoś walczył by dostarczyć najnowszy system, nawet jeśli już modele za 400zł stają siedzę mocniejsze

 • Roman syn Ryżu

  Przed czym ma ratować, przecież wszystkie aplikacje ze sklepu działają.

 • luki pt

  Stare telefony to ratuje CM a teraz LineageOS

 • Mosbauer Adrian

  Nie które custom rom’y mogą pogorszyć stan telefonu, bo nie ktore z nich nie sa jeszcze dostosowane bądź robiono je tzw na szybko byle by było

 • Ris

  Masz rację jednak już aplikację youtube go, itp. będzie można zainstalować wszędzie i to jest dobra wiadomość.

 • Maciej Szkudlarek

  „Jednak nawet wówczas uda się stworzyć porty systemu wyłącznie z myślą o najpopularniejszych sprzętach producentów takich jak Samsung oraz Huawei.” – na Huawei na pewno, szczególnie na modele z Kirinem x-D

 • regoat

  najważniejsze zeby działa i zebys byl zadowolony

 • Michał J

  Zależy od potrzeb ;) ja nie mógł bym znieść mediateka pod maską telefonu czy słabego aparatu ;) ale to chodzi wyłącznie o to że robię trochę zdjęć i denerwowało mnie ze w poprzedniku wychodziły rozmazane a w nocy był sam szum ;)

 • Michał J

  Jak masz rupiecia to jedyne co go uratuje to jakiś kastrat ze starej edycji androida… CM czy LOS nie został zaprojektowany by ratować antyki tylko jako alternatywa dla softu producenta dla przeważnie współczesnego sprzętu. Dla porównania. Galaxy S3 4G na oryginalnym 4.4.4 chodzi dużo lepiej niż na 6.0 czy 7.x, tak samo z LG G4 gdzie UX na 6.0 działa zauważalnie szybciej, płynniej i ‚chłodniej’ niż na RR 7.1.2

 • http://adammatejko.blogspot.com/ Adam Matejko

  Dokładnie, wszystko zależy od potrzeb, dlatego lekko zirytował mnie ton artykułu tego Pana, stwierdzający niejako, że ludzie z tanimi urządzeniami typu smartphone-telefon to jakaś kuriozalna grupa ludzi chcących najnowszego androida i wydajności z flagowego sprzętu, wtf :o Ja mam głęboko w poważaniu wersję androida i wydajność mojego „smart”phona :P :D

 • Michał J

  Z wersją androida jest jak Google powiedziało. Najlepiej działa z tym z którym wyszedł ;) każda aktualizacja to porażka(czasem nawet w Nexusach) jedyne urządzenie które działało lepiej po aktualizacji to S3ka, którą Samsung zniszczył 4.3 a naprawił 4.4 tak że tak dobrze nigdy nie działał ;) ale to wyjątki

 • Andrzej Szczepanik

  Nawet mój Lenovo K5 ma lepszy support na xda niż P8 lite

 • http://v8supercharged.blogspot.com Frogozord

  Ciekawi mnie, ile osób byłoby potencjalnie zainteresowanych tym systemem nie dlatego, że chcą „lekkiego” systemu do starszego telefonu, ale dlatego, że po prostu chcą mieć system bez sterty zbędnych im funkcji. Ja za każdym razem, jak sobie dłubię w opcjach i ustawieniach telefonu z Androidem, to jestem jednocześnie zafascynowany i przerażony :D

  Oczywiście, wszystko jest do ogarnięcia, ale tak jak nie kupuje się Windowsa w wersji Pro gdy dodatkowe funkcje nie są nam potrzebne, to uważam że fajnie by było mieć wybór między „pełnym” Androidem a uszczuplonym Androidem Go.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement